[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Edge bez oprávnění nakládá s osobními daty

Uvolnění Microsoft Edge na vykreslovacím jádru už doprovází další kauza Microsoftu. Edge si sám naimportuje veškerá data dostupných prohlížečů, aniž by se obtěžoval zeptat se uživatele. To, co jeden může považovat za specifické selhání v jediném momentu vývoje, může jiný považovat za mnohonásobnou chybu implementace na úrovni prohlížeče i operačního systému. A třetí v tom uvidí jen opakování odporného přístupu celé firmy k uživateli.

 

Edge bez oprávnění nakládá s uživatelskými daty

Microsoft Edge je problémový od začátku. Prohlížeč, který měl nahradit defaultní browser Windows Internet Explorer, narazil na uživatelskou nepřízeň formovanou už Explorer. Nejen mizivá adopce mezi uživateli vedla firmu malých lidí z Redmondu k vnucování browseru, jeho instalaci spolu se systémem následovanou nemožností Edge odinstalovat.

Patrně pozitivní snahou o rozšíření uživatelské základny bylo opuštění vývoje vlastního vykreslovacího jádra ve prospěch Chromia, renderovacího jádra nejpopulárnějšího prohlížeče Google Chrome. To následovalo uvolnění i pro nepodporované Windows 7, což muselo být minimálně části firmy silně proti srsti. Na druhou stranu Microsoft opět Edge fakticky uživatelům vnutil prostřednictvím aktualizační kanálu Windows. Zájemci si stejně tak mohli Microsoft Edge stáhnout sami. 

Nyní Microsoft aktualizuje Edge v rámci uvolňování květnové aktualizace Windows May Update 2020. A opět dává znát pochybný přístup k uživatelům, což ilustrují slova jednoho z nich:

Miluju, když musím restartovat svůj počítač jen proto, aby musel projít vnucenou prohlídkou prohlížeče, který nehodlám používat... Prohlídkou, kterou zabiju přes Správce úloh, abych ji unikl. A přes to všechno stejně zjistím, že ten prohlížeč si zkopíroval má data bez jakéhokoliv povolení.

Jinými slovy: v rámci aktualizace se aktualizuje i Microsoft Edge. Ten si hned po aktualizaci spustí novou instalaci, v rámci níž přistoupí ke všem datům ostatních prohlížečů - dle reakcí jsou to Google Chrome a Mozilla Firefox. Kdyby stejně tak nabídl uživateli standardní import dat, nejlépe strukturovaný na jednotlivé položky (Historie procházení, Hesla, Data formulářů...), šlo by standardní chování.

Jelikož ovšem uživatelská data bez oprávnění naimportuje, jde o zásadní chybu. A to nejen na úrovni aplikace, která se chová nestandardně, ale také na úrovni operačního systému, který takovéto chování této aplikaci umožní. Jde nejen o selhání týmu prohlížeče, ale i týmu zabezpečení Windows - a především manažerů, kteří řídí celý Microsoft. 

Zdroje: reddit, Softpedia.com

 

 

 

 

 

Notebook s Chrome 86 pojede o pár hodin déle

Vývojáři Chrome právě testují fičuru, která by měla významně snížit energetickou náročnost prohlížeče. Týká se JavaScriptu, a to konkrétně toho běžícího v panelech na pozadí. Jeho časovače, které neustále probouzí k aktivitě...

Microsoft rozdává Penbook

Penbook, poznámkový náčrtník, co snese dotykové pero, prst i myš, je až do 4. července 2020 zdarma. Stačí zamířit do aplikačního obchodu Microsoft Store a nainstalovat si jej právě touto cestou. Získáte tak elektronickou tabuli k zápisu všeho...

Květnový update sníží spotřebu RAM Chromií

Google Chrome, Microsoft Edge a všechny prohlížeče běžící na jádru Chromium čeká významné snížení potřeby operační paměti, a to díky nové fičuře Windows 10 uvolňované s květnovým povýšením. Jde o SegmentHeap, funkcionalitu...

Microsoft končí s kamennými prodejnami

Koronavirus zpečetil osud kamenných prodejen Microsoftu. Znovu se už neotevřou. Ze všech poboček zůstanou zachovány jen čtyři provozovny na prestižních adresách. Ani ty ovšem nebudou sloužit maloobchodnímu prodeji, nýbrž reprezentačním účelům.  ...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama