[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Edge bez oprávnění nakládá s osobními daty

Uvolnění Microsoft Edge na vykreslovacím jádru už doprovází další kauza Microsoftu. Edge si sám naimportuje veškerá data dostupných prohlížečů, aniž by se obtěžoval zeptat se uživatele. To, co jeden může považovat za specifické selhání v jediném momentu vývoje, může jiný považovat za mnohonásobnou chybu implementace na úrovni prohlížeče i operačního systému. A třetí v tom uvidí jen opakování odporného přístupu celé firmy k uživateli.

 

Edge bez oprávnění nakládá s uživatelskými daty

Microsoft Edge je problémový od začátku. Prohlížeč, který měl nahradit defaultní browser Windows Internet Explorer, narazil na uživatelskou nepřízeň formovanou už Explorer. Nejen mizivá adopce mezi uživateli vedla firmu malých lidí z Redmondu k vnucování browseru, jeho instalaci spolu se systémem následovanou nemožností Edge odinstalovat.

Patrně pozitivní snahou o rozšíření uživatelské základny bylo opuštění vývoje vlastního vykreslovacího jádra ve prospěch Chromia, renderovacího jádra nejpopulárnějšího prohlížeče Google Chrome. To následovalo uvolnění i pro nepodporované Windows 7, což muselo být minimálně části firmy silně proti srsti. Na druhou stranu Microsoft opět Edge fakticky uživatelům vnutil prostřednictvím aktualizační kanálu Windows. Zájemci si stejně tak mohli Microsoft Edge stáhnout sami. 

Nyní Microsoft aktualizuje Edge v rámci uvolňování květnové aktualizace Windows May Update 2020. A opět dává znát pochybný přístup k uživatelům, což ilustrují slova jednoho z nich:

Miluju, když musím restartovat svůj počítač jen proto, aby musel projít vnucenou prohlídkou prohlížeče, který nehodlám používat... Prohlídkou, kterou zabiju přes Správce úloh, abych ji unikl. A přes to všechno stejně zjistím, že ten prohlížeč si zkopíroval má data bez jakéhokoliv povolení.

Jinými slovy: v rámci aktualizace se aktualizuje i Microsoft Edge. Ten si hned po aktualizaci spustí novou instalaci, v rámci níž přistoupí ke všem datům ostatních prohlížečů - dle reakcí jsou to Google Chrome a Mozilla Firefox. Kdyby stejně tak nabídl uživateli standardní import dat, nejlépe strukturovaný na jednotlivé položky (Historie procházení, Hesla, Data formulářů...), šlo by standardní chování.

Jelikož ovšem uživatelská data bez oprávnění naimportuje, jde o zásadní chybu. A to nejen na úrovni aplikace, která se chová nestandardně, ale také na úrovni operačního systému, který takovéto chování této aplikaci umožní. Jde nejen o selhání týmu prohlížeče, ale i týmu zabezpečení Windows - a především manažerů, kteří řídí celý Microsoft. 

Zdroje: reddit, Softpedia.com

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama