[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Druhotné licence u OEM software

Koupili jste si notebook s předinstalovaným operačním systémem, který vám nevyhovuje? Žádný problém. Licenci můžete jednoduše odprodat a namísto toho si do počítače nainstalovat, co sami uznáte za vhodné.

 

Nedávno jsme uvedli článek o druhotném software, ve kterém jsme citovali rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Z něj vyplývá, že jakýkoli originální software může nabyvatel licence prodat dalšímu uživateli, pokud jej již nehodlá používat.
 
Řečeno jednoduše, pokud si koupí krásný notebook s Windows 8 a zjistíte, že předchozí verze tohoto operačního systému vám vyhovovala více, máte jednoduchou možnost. Koupíte si licenci na Windows 7 a tu novou prodáte. Jedinou podmínkou je, že takto prodaný či nakoupený software nesmí používat jeho původní majitel.
 
A co více, Windows 7 vůbec nemusíte kupovat, pokud již licenci máte a nebudete jí používat. Třeba když se vašemu starému počítači spálila základní deska a její oprava se vám už nevyplatí. Přestože se počítač rozbil, licenci stále máte v držení vy a můžete s ní nakládat dle libosti. To říká Soudní dvůr, jehož rozhodnutí je na vyšším stupni, než licenční podmínky Microsoftu. I když tedy Microsoft výslovně v podmínkách uvede, že toto není možné, má smůlu. Taková pasáž obchodních podmínek je neplatná. Nic vám nebrání operační systém prodat či přenášet, pokud jej při tom nebudete zároveň rozmnožovat.
Toto opatření se vztahuje i právě na OEM licence, tedy licence spjaté s konkrétním zařízením. Je to jako když si koupíte reproduktory k počítači a výrobce vám k němu přibalí kabel. Když se reproduktory rozbijí, můžete kabel znovu použít a připojit jiné reproduktory. Nebo taky můžete kabel prodat, ať už starý či nový. Software v OEM licenci je dle Soudního dvoru ten samý případ. Můžete jej legálně prodat či koupit.
 
Rozhodnutí je pochopitelně širší a týká se jakéhokoli OEM i standardního software. Když tedy k počítači obdržíte licenci na MS Office, můžete jí tři měsíce používat a poté prodat. A stejné je to s čímkoli jiným. Nebaví vás hra? Prodejte ji. Nebo ji klidně vyměňte s kamarádem za jinou. Dle Soudního dvoru nezáleží na tom, zda se daná licence váže k prodeji na CD/DVD, k elektronickému stažení, či přímo k vašemu počítači. V momentě, kdy zaplatíte celý přístroj, se stáváte nabyvatelem licence a dále jí můžete užívat dle svého uvážení, včetně výměny či prodeje.
 
Otevřela se tak cesta ke značným úsporám pro firmy i jednotlivce. Již nemusíte vždy kupovat zcela nový software a dávat tak marži nejenom výrobci, ale i distributorům. Můžete si jej prodávat či vyměňovat mezi sebou nebo přímo veřejně. V tuto chvíli je již poměrně rozšířená možnost nákupu či odprodeje licence k OS Windows, nicméně je možné, že se časem objeví burza druhotného software se širší nabídkou produktů.
 
Minimálně se tak vyplatí pouvažovat nad tím, zda je pro vás v případě nákupu nového PC výhodnější pořídit verzi s OS nebo bez něj. Operační systém si posléze můžete nainstalovat sami pomocí nákupu druhotného software.

 

Radek Šikýř, 08.04.2014 10:32

 

 

 

 

Lidé.cz končí

Seznam po třiadvaceti letech ukončí platformu Lidé.cz. Nedaří se jí konkurovat velkým sociálním sítí. Nepřitahuje dostatečnou návštěvnost. Negeneruje zisky odpovídající provozu. A navíc čelí nárůstu nákladů spojených...

Chrome 87 startuje až o čtvrtinu rychleji

Chrome v 87. vydání nejen startuje až o čtvrtinu rychleji, ale také rychleji načítá weby a méně žere RAM. Navíc dokáže snížit vytížení procesoru až pětkrát. V důsledku všechny optimalizace vedou i k úsporám energie, což se rovná...

Jupyter. Nikoliv hrubka, ale malware

Jupyter je trojan. Malware cílený na odcizování informací, a to především přihlašovacích údajů, hesel a brouzdací historie. V napadených systémech ovšem nechává otevřená zadní vrátka backdooru, přes která může...

Google Fotky už nebudou neomezeně zdarma

Google Fotky a možnost jejich neomezeného ukládání ve vysoké kvalitě zdarma končí. Google dlouho uživatelům nabízel ukládání zcela zdarma, aniž by velikost fotek a videí ve vysoké kvalitě ukrajovala z bezplatného úložiště Google Disku. Ale ani...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama