[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Doporučené dopisy zdarma: přes datovku a právě teď KE STAŽENÍ

Mimořádná situace si žádá mimořádných opatření. Poštovní datová zpráva, ekvivalent doporučeného dopisu, je nyní zdarma, a to i pro komunikaci mezi občany a firmami. Chcete-li mít zdarma ověřené doručení liebesbriefů milovaným a výhrůžek všem neplatičům, nemusíte se teď tlačit na poště mezi potenciálními přenašeči, ale stačí vám jen datová schránka

 

Datové schránky umožňují posílání doporučených dopisů zdarma po dobu ohrožení COVID-19

Datová schránka slouží každému, kdo chce ušetřit nejen pár kaček, ale i drahocenný čas při komunikaci s úřady. Funkce ověřené komunikace s ověřeným doručením adresátovi - tedy funkce doporučeného dopisu - je aktuálně rozšířena zdarma i na komunikaci mezi občany, institucemi a firmami. A to od 24. března 2020 do odvolání na základě Usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření č. 123/2020 Sb., minimálně po dobu vyhlášeného nouzového stavu. 

Poštovní datová zpráva plně a spolehlivě nahradí běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami. Zaslání Poštovní datové zprávy je zcela rovnocenné odeslání doporučeného dopisu, navíc je tato považována za doručenou již okamžikem přihlášení oprávněné osoby do datové schránky. Lze takto posílat například faktury, upomínky, smlouvy, objednávky, potvrzení nebo certifikáty. Poštovní datová zpráva tak plně a spolehlivě nahradí běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami, vysvětluje Česká pošta.

Odesílání poštovních datových zpráv

Odesílání poštovních datových zpráv je ve výchozím nastavení všem uživatelům zapnuto. Dle informací webu datoveschranky.info se za něj platí: 

Česká pošta specifikuje režim ZDARMA pro všechny tři typy klientů:

 • klienti na smlouvu,
 • klienti na kredit i
 • klienti bez smlouvy a bez kreditu.

Konkrétně:

Stávající klienti, kteří mají s Českou poštou uzavřenou smlouvu, neobdrží za zprávy odeslané v období akce fakturu. Uživatelům, kteří Poštovní datové zprávy hradí z kreditu, nebude po odeslání zprávy kredit snížen.

Ti uživatelé, kteří nemají uzavřenou smlouvu, ani nemají kredit v datové schránce, mohou Poštovní datové zprávy také odesílat zdarma bez nutnosti jakékoliv aktivace služby. Všem datovým schránkám byl automaticky navýšen kredit o 0,01 Kč, cílem tohoto opatření je, aby všechny schránky měly nenulovou výši kreditu.

Postupujte Nastavení - Placené poštovní zprávy - Příjem Poštovních datových Zpráv - Povolit příjem Poštovních datových zpráv a zvolte Uložit

Jak povolit příjem poštovních datových zpráv?

Na straně příjemce je třeba zkontrolovat či povolit příjem poštovních datových zpráv, a to sice proto, aby Vám odesílatel byl schopen doručit PDZ. Příjem PDZ zkontrolujete či povolíte takto:

 1. Otevřete Nastavení (vpravo nahoře); 
 2. odklikáte Placené poštovní zprávy - Příjem Poštovních datových Zpráv
 3. zaškrtnete možnost Povolit příjem Poštovních datových zpráv
 4. volbu potvrdíte odkliknutím tlačítka Uložit

Používat či nepoužívat poštovní datové zprávy?

Pošta argumentuje ve prospěch PDZ především potvrzením o odeslání, garancí doručení a prokázáním času. Slovy marketingu České pošty je poštovní datová zpráva: 

 • výhodnější než doporučené psaní díky nižším cenám; 
 • důvěryhodnější než e-mail díky prokazatelnosti a garanci doručení; 
 • bezpečnější než e-mail díky zabezpečenému systému datových schránek; 
 • pohodlnější než dopis díky korespondenci bez obálek, známek a tisku dopisů.

Pravdou ovšem jest, že u poštovní datové zprávy (mezi občany a firmami) neplatí fikce podpisu ani doručení - na rozdíl od datové zprávy, což je označení komunikace subjektu s orgány státní správy. Jediný faktický rozdíl oproti mailu je tedy potvrzení o doručení. Zda to stojí za 15 Kč/ks je otázkou pro každého odesílatele jednotlivě.

Zahltí uživatelé Datové schránky?

Česká pošta varuje, že služby datových schránek slouží k důležité online komunikaci, proto do datových zpráv nepatří nevyžádané obchodní sdělení, marketingové letáky či nabídky potenciálním klientům. Informační systém datových schránek má robustní a zcela bezpečné základy, nicméně je důležité systém nezahltit, využívat jej účelně a ne na korespondenci, která je zbytná.

Vzhledem k tomu, že všechny nestátní subjekty už mají plně zaužívanou a navyklou komunikaci mailem, není třeba očekávat přetížení serverů systému datových schránek - a to ani za cenu 0,- Kč, natožpak při ceně 15 korun za kus.

Zdroje: DatoveSchranky.info; MojeDatovaSchranka.cz; Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

DNS CR: čínský scam v češtině

„Někdo se snaží zaregistrovat doménu s Vaším obchodním jménem,“ to už to bylo. Konkrétně před třemi lety se snažili zákeřní vyděrači naivních pod jménem China Registry a dalšími jmény. Nějakému bludnému Holanďanovi se...

Notebook s Chrome 86 pojede o pár hodin déle

Vývojáři Chrome právě testují fičuru, která by měla významně snížit energetickou náročnost prohlížeče. Týká se JavaScriptu, a to konkrétně toho běžícího v panelech na pozadí. Jeho časovače, které neustále probouzí k aktivitě...

Microsoft rozdává Penbook

Penbook, poznámkový náčrtník, co snese dotykové pero, prst i myš, je až do 4. července 2020 zdarma. Stačí zamířit do aplikačního obchodu Microsoft Store a nainstalovat si jej právě touto cestou. Získáte tak elektronickou tabuli k zápisu všeho...

Květnový update sníží spotřebu RAM Chromií

Google Chrome, Microsoft Edge a všechny prohlížeče běžící na jádru Chromium čeká významné snížení potřeby operační paměti, a to díky nové fičuře Windows 10 uvolňované s květnovým povýšením. Jde o SegmentHeap, funkcionalitu...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama