[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Datovka: datová schránka jednoduše KE STAŽENÍ

Datovka je desktopový klient pro práci s datovou schránkou. Už při základním využití jedním uživatelem s jednou datovou schránkou značně usnadňuje celou práci s daným systémem. Nemluvě pak o mnohonásobném využití v organizačním prostředí, které usnadňuje několika pokročilými nástroji. 

 

Datovka potěší nejen češtinou, ale i důvěryhodným vývojářem CZ.NIC

Datovka je multiplatformní. Využívat ji můžete jak v instalované či portable verzi na Windows, tak také na Mac OS X a Linuxu (ostatně má i podobu aplikací pro iOS a Android). 

Datovka na nic nečeká a rovnou nás vybízí k vytvoření účtu s loginy datové schránky

Po spuštění Datovky je třeba si vytvořit nový účet (v aplikaci) s reálnými přihlašovacími údaji či vytvořit účet testovací. Heslo je možno uložit a účtu určit právo synchronizace při hromadné synchronizaci účtů. Ostatně účtů je možno vytvořit vícero, a spravovat tak hromadně třeba datovou schránku typu fyzická osoba občan i datové schránky firemní.

Prostředí Datovky je extrémně jednoduché, zprávy rozděluje na nedávné a všechny v datové schránce přístupné

Po přihlášení se zobrazí veškeré informace o uživateli a jeho datové schránce. Po rozkliknutí uvidíme veškeré vytvořené připojené účty, jejich nedávnou a veškerou v datové schránce přítomnou korespondenci. 

V rámci organizace práce si zprávy můžeme označit jako vyřízené, v procesu vyřízení či nevyřízené

U jednotlivých zpráv najdeme identifikaci odesílatele (název, ID datové schránky, typ datové schránky a jeho adresu), identifikace příjemce, spisovou značku, číslo jednací a okolnosti způsobu doručení. Také jsou zde informace o stavu datové schránky (kdy byla podána, dodána, přečtena oprávněnou osobou dle § 8, odst. 1 až 4 zákona č. 300/2008 Sb.)

Dále zde můžeme

 • nahlédnout Detail podpisu (platnost podpisu zprávy, detail ověření, detail podepisujícího certifikátu a detaily časového razítka);
 • označit si datovou zprávu značkami Nevyřízeno, Vyřizuje se, Vyřízeno
 • stáhnout kompletní zprávu včetně příloh a ověřit její podpis; 
 • uložit všechny přílohy zprávy do vybrané složky; 
 • uložit vybrané přílohy do souborů a
 • otevřít přílohu v přiřazené aplikaci. 

Vytvářené zprávy můžeme doplnit všemi možnými nepovinnými položkami

Datovka umožňuje nejen přístup ke zprávám uloženým v datové schránce, ale také jejich vytváření a odesílání. To spustíme ikonkou Vytvořit zprávu (či přes menu Schránka - Vytvořit zprávu). V rozhraní pak vybereme účet, ze kterého zprávu pošleme. Vyplníme Předmět, a případně jej doplníme nepovinnými položkami (pověření, číslo jednací, spisová značka, volba Do vlastních rukou a specifikace K rukám).

Datovka obsahuje i velmi užitečný modul pro dohledání konkrétního příjemce

Příjemce pak:

 • určíme natvrdo vloženým ID jeho datové schránky;
 • nebo ho přidáme ze seznamu kontaktu, který Datovka vytváří z existující komunikace); 
 • či jej najdeme v integrovaném vyhledávání na portále Informačního systému datových schránek. Hledání lze parametricky omezit podle typu datové schránky a druhu prohledávaných položek. Výsledky bohužel nelze seřadit podle charakteristik ID, Typ, Název a Adresa, nicméně lze je znovu projít pomocí Filtru, a tak se co nejrychleji dostat k požadovanému subjektu.

Další prvky usnadňující práci s datovou schránkou

Krom přímého kontaktu nabízí Datovka i možnost Odpovědět na zprávu, přičemž zachovává identifikátory předchozí komunikace (předmět, číslo jednací spisová značka). Hlavní ikony nám umožňují i rychle:

 • Ověřit zprávu proti datům na serveru datových schránek a zjistit, zda daná zpráva nebyla změněna od momentu, kdy prošla systémem datových schránek; 
 • Vyhledat zprávu mezi zprávami všech přiřazených účtů podle všech možných parametrů zpráv; 
 • změnit Vlastnosti účtu.

Další nástroje Datovky

Datovka navíc obsahuje několik parciálních funkcionalit. Mezi nimi najdeme: 

 • Vakuum databáze zpráv - tj. pročištění databáze zpráv na zvoleném účtu; 
 • Import zpráv z databáze a ze souborů ZFO
 • možnost nastavení zprávy coby šablony; 
 • možnost exportu:
  • zprávy a doručenky do formátu ZFO;
  • doručenky a obálky zprávy do PDF, či do PDF s přílohami;
 • propojení přes API pro přístup do spisové služby; 
 • API pro příjem a odesílání zpráv přes příkazovou řádku; 
 • ověření zprávy ze ZFO proti datům serveru datových schránek
 • zobrazení zprávy ze ZFO; 
 • export přehledu korespondence a
 • kontrolu expirace časových razítek. 

Nastavení Datovky upřesňují nejen okolnosti provozu aplikace, ale i bezpečnostní volby

Nastavení Datovky

Datovka umožňuje konfigurovat celou řadu prvku prostředí a svého provozu (jazyk, cesty v systému, automatickou synchronizaci i velice podrobné nastavení podob ukládání příloh), ale i bezpečnostní volby, jako je ukládání zpráv a jiných dat na lokální disk, způsob kontroly certifikátu a lhůta expirace časových razítek. 

Datovka souhrnem

Datovka je užitečná aplikace pro práci s datovou schránkou v prostředí desktopu. Velice usnadňuje operace jinak prováděné ve webové aplikaci, a proto se hodí i při základním využití jedním uživatelem s jednou datovou schránkou. Její užitečnost pak geometricky narůstá s vyšším počtem spravovaných účtů, s častější komunikací prostřednictvím datových schránek a s nutností další organizace této komunikace. Pak se stává pomocníkem zcela nezastupitelným. 

Hlavní přednosti Datovky

 • jednoduché prostředí v češtině; 
 • značné usnadnění práce s datovou schránkou; 
 • snadná orientace a vyhledávání v údajích potřebných pro adekvátní komunikaci; 
 • pokročilé nástroje (štítky, napojení na spisovou službu aj.); 
 • důvěryhodný vývojář CZ.NIC.

Datovce bývá některými uživateli vyčítán zaostalý design, ovšem tato okolnost je věcí názoru. Mnoho uživatelů naopak ocení kompaktní zobrazení, které neplýtvá prostorem, a absencí zbytečných vizuálních prvků naopak maximalizuje snadnost orientace v prostředí.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama