[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Cromelin: fakturace a skladová evidence KE STAŽENÍ

Fakturovat se dá prostě nebo sofistikovaně. Pokud chcete víc, než jen sem tam vydat fakturu, potřebujete aplikační prostředí, ve kterém budete moci spravovat seznam odběratelů a fakturačních položek. Takovou aplikaci, která vám umožní vést různé přehledy a knihu faktur a s níž budete snadno zálohovat data a vytvářet tiskové sestavy. Požadujete-li program, který obsáhne toto všechno, měli byste zvážit nasazení Cromelinu.

 

Cromelin stáhneme ve formátu instalačního balíčku .MSI. Po běžných instalačních volbách si program řekne o restart, aby bylo nové nastavení akceptováno systémem. Aplikace je kompletně v češtině, takže si s ní s trochou trpělivosti porozumí každý.

 Fakturace - hlavní položka programu Cromelin

Po restartu počítače a startu programu jsme rovnou nasměrováni k vyplnění údajů o fakturantovi. Poté nás již čeká výchozí okno programu s vynesenými hlavními kategoriemi práce s programem. Na první pohled vidíme nejdůležitější položku Faktury a doprovodné databáze údajů, které nám fakturu pomůžou plnit – začneme od nich.

 Číselníky: seznam firem, sazby DPH

Číselníky

Pomocí Číselníků vedeme evidenci odběratelů a dodavatelů, nastavujeme sazby DPH, vytváříme šablony položek faktur a vzorové texty opakovaně vkládané na konec faktur.

Údaje firem lze importovat pomocí jejich identifikačního čísla (IČ). Můžeme partnerům také nastavit individuální splatnost faktur a přiřadit jim Ceníkové zařazení. Ze zápisu bychom mohli rovnou odskočit na Mapu adresy firmy, bohužel jsou zde však nalinkovány již nefungující mapy Tiscali.cz. Číselník firem umožňuje také rovnou vytisknout sestavu přehledu obchodních partnerů. Ostatní číselníky fungují obdobně.

 Cromelin: skladová evidence

Evidence

Evidence skrývá správu skladové evidence – tedy jednotlivých položek zboží (můžeme zde samozřejmě vést i přehled služeb). Lze:

 • vytvořit skupiny evidenčních položek;
 • spravovat skladovou evidenci (tedy vkládat nové položky, řadit je do skupin, vést přehled o jejich stavu);
 • tisknout ceníky zboží dle jednotlivých prodejních cen, či se všemi variantami prodejní ceny;
 • připravit výpis skladové evidence v nákupních cenách.

Máme-li již naplněnou Evidenci položkami fakturace a Číselníky údaji obchodních partnerů, upřesníme ještě samotnou fakturaci v Nastavení.

 Nastavení: údaje fakturanta, nastavení fakturace, tisku, záloh aj.

Nastavení

V Nastavení upravíme tyto položky:

 • Údaje o vlastní firmě – zkontrolujeme a doplníme údaje o sobě coby fakturantovi;
 • Nastavení fakturace – nejpodrobnější místní nastavení se dělí na další položky
  • Předvolby – nastavíme výchozí hodnoty způsobu úhrady, délky splatnosti, číslování faktur, jejich měny, nastavení platebních údajů, zobrazování cen s/bez DPH a zaokrouhlování;
  • Logo – definujeme cestu k logu – Cromelin po nás bude chtít obrázek ve formátu BMP;
  • Zálohování – určíme, kam má program zálohovat data;
  • Texty – zadáváme výchozí texty před první položkou, za poslední položkou a na konci faktur – tyto texty lze pak zaměnit za texty, které si nastavíme v jiných částech programu;
  • Národní prostředí – lze vybrat české, slovenské, anglické a německé;
 • Nastavení tisku – skrývá možnost výběru šablony faktur (základní, moderní a prodejka); volbu tiskárny a upřesnění počtu kopií a zda chceme náhled před tiskem;
 • Texty před první položkou – umožňuje vydefinovat různé typy textů, kterými faktury uvádíme;
 • Přiřazení funkčních kláves – zobrazí funkce přiřazené funkčním klávesám (F1 – F12). Bohužel jsou tyto klávesové zkratky nastaveny napevno a nelze je měnit;
 • Razítko s podpisem – pokud chceme na fakturu přímo tisknout razítko s podpisem, stačí je naskenovat, převést do formátu BMP a uložit pod názvem razitko.bmp do podadresáře Cromelin\Dokument a restartovat program.

Když už máme nastaveny i parametry fakturace, můžeme se vrátit k hlavní kategorii a začít fakturovat.

Cromelin: vystavování faktury 

Fakturace

Pod položkou Faktury zvolíme Nová faktura a vyplníme běžné fakturační údaje. Použijeme k tomu již vytvořené databáze firem a zboží. Ze skladové evidence vybereme položky, které se mají přenést na fakturu, upřesníme jejich množství a zadáme, zda se dané množství má odečíst od stavových zásob. V momentě, kdy dáme fakturu uložit, nám Cromelin nabídne vystavení příjmového pokladního dokladu (PPD) pro případ prodeje za hotové. PPD stejně jako fakturu můžeme okamžitě vytisknout.

Uložené faktury lze spravovat přes Přehled faktur. Přes položku Příjmový doklad k faktuře lze daný doklad k faktuře vytisknout dodatečně. Krom administrativního přehledu faktur máme k dispozici také z účetního hlediska plnohodnotnou Knihu faktur, ve které lze navíc detailně třídit a vyhledávat faktury. A celou fakturaci uzavírá přehled Proplácení faktur.

Další možnosti Cromelinu

Krom základní fakturace Cromelin nabízí ještě několik dalších možností práce s fakturami. A to sice na kartách:

Přehledy

Díky záložce Přehledy rychle získáme informace o proplácení faktur, o fakturách za jednotlivými odběrateli, o fakturách po datu splatnosti, o úhradách a dlužnících. A můžeme faktury podrobně prohledávat.

Export

Export umožňuje export seznamu firem, sazeb DPH, položek skladové evidence a dalších údajů do XLS. Při exportu data rovnou otevře v XLS pro další práci a uložení.

Záloha

Poskytuje nastavení zálohování, nahrání dat z předchozích období a obnovu dat v případě jejich ztráty.

O programu

Záložka O programu nabízí kontakty na vývojáře a rozhraní pro objednání plné verze programu.

Přijaté

Na kartě Přijaté najdeme doplňkový modul evidence přijatých faktur. Zvolíme odkaz Přijaté faktury – evidence a přehledy, v němž zaevidujeme Nové přijaté faktury. Jejich přehled najdeme pod stejnojmenným tlačítkem. Můžeme zaznamenávat Proplácení přijatých faktur a vytvářet exporty přijatých faktur do Excelu.

Zakázky

Pomocí karty Zakázky lze vést přehled informací o jednotlivých zakázkách, plnit je daty ze seznamu firem, vkládat položky skladové evidence a tak si vlastně průběžně vytvářet podklad pro finální fakturu.

S Cromelinem se dá tisknout do PDF, není to ovšem vnitřní funkce programu. Proto je třeba při tisku zvolit místo skutečné tiskárny nainstalovanou PDF tiskárnu.

Cromelin závěrem...

Cromelin je pokročilý program pro vytváření faktur a správu souvisejících informací. Nabízí smysluplné výstupy pro řízení odběratelsko-dodavatelských vztahů i pro účetnictví. Navíc má kvalitně propracované detaily jako jsou import firmy přes IČ, zobrazení firmy na mapě, inteligentní export údajů aj. Jediné, co Cromelinu chybí, je dotažení některých detailů do konce:

 • při vkládání firmy přes IČ zajistit import všech možných informací, dostupných např. v Administrativním registru ekonomických subjektů;
 • nalinkování zobrazení adresy firmy na fungující aplikaci s mapami;
 • zrušení omezení velikosti některých kolonek;
 • optimalizace zobrazování okna programu - nyní neadekvátně reaguje na zmenšování okna a v jiném než maximalizovaném režimu se s ním hůře pracuje;
 • možnost vkládání údajů natvrdo (tedy nikoliv z předem připravené databáze).

 

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama