[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

COVID-19 ucpává internetové přípojky

Koronavirus ucpává nejen horní cesty dýchací a prostor veřejné diskuze, ale také internetové přípojky. Karanténa rapidně zvyšuje využívání internetu, a to vede k poklesu jeho svižnosti. Kvůli zachování operativních kapacit Internetu vyzvaly státní instituce soukromé subjekty ke snížení přenosových nároků. A mnohé vysokoobjemové služby již uposlechly.

 

Situace spojená s epidemií COVID-19 vede ke zpomalování internetu (Zdroj: Wikimedia.org)

Evropská komise, Sdružení evropských regulačních orgánů, Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR i Český telekomunikační úřad vyzvaly poskytovatele streamovacích služeb, aby snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně MPO a ČTÚ vyzvaly české streamery, aby tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo.

Nejen preventivní výzvy a omezování provozu, ale kapacitní mohutnost internetové sítě zatím zvýšený nápor zvládá. ČTU zaznamenává několikanásobný zvýšení provozu českého netu, ale bez významnějších problémů. 

Peeringový uzel NIX.CZ ústy ředitele Adama Goleckého ke 13. březnu 2020 konstatoval: 

V porovnání s minulým týdnem jsme tento týden zaznamenali zvýšení internetového provozu, a to o 25 procent. Nárůst přenesených internetových dat může souviset s nařízenými home office a pochopitelně také se zrušenou školní výukou. Ke skokovým nárůstům potom v tomto týdnu docházelo vždy, když média vysílala oznámení výsledků jednání Bezpečnostní rady státu nebo vlády.

Internetový provoz za víkend 7. a 8. března 2020 a víkend 14. a 15. března 2020 (Zdroj: NIX.CZ)

Nárůst datových toků NIX.CZ exemplifikuje na grafu internetového provozu. Modrý základ představuje (odhadem, popis chybí) přenesená data za víkend 7. a 8. března 2020. Zelené vrcholky mají patrně představovat nárůst přenesených dat o víkendu 14. a 15. března 2020 po vyhlášení mimořádných opatření a nouzového stavu. Vizuálně ovšem nejde o 25% nárůst, nezbývá než se spolehnout na slovní interpretaci.

Do rozporuplných komunikátů vnáší světlo služba Speedmeter:

Speedmeter zaznamenává desetitisíce měření každý měsíc již od roku 2007 a není tedy problém porovnat, jak se spuštění jednotlivých opatření projevilo na dosahovaných rychlostech v současných dnech. Jako jakýsi střed porovnávaného období jsem zvolil středu 11. března, tedy den, kdy došlo k dočasnému uzavření škol.

Pokles rychlosti downloadu a uploadu od 11. března 2020 identifikovaný nástrojem Speedmeter (Zdroj: Internetprovsechny.cz)

Z grafu je jasně patrné, že od 11.3. dochází postupně ke znatelnému poklesu reálných rychlostí. U downloadu je to pokles o 23 % (z průměrných 37 Mbps na 29 Mbps) a podobné je to i v případě uploadu, zde je pokles téměř 24 % (z průměrných 15.2 Mbps na 11.6 Mbps).

Závěr je jednoznačný: ke zpomalování internetu skutečně dochází - bez ohledu na účelově mlžící pseudokomunikáty poskytovatelů internetového připojení. 

Zdroje

 

 

 

 

 

ČTÚ spouští NetTest, certifikovaný test internetu

Kvalita připojení k internetu se liší nejen mezi jednotlivými poskytovateli - co hůř - kolísá v čase u téhož. Navíc zákazníci jsou typicky v nevýhodné pozici: mohou sice rychlost připojení reklamovat, ale o tom, jak jejich reklamace dopadne či...

Vivaldi 4.2 přináší nové volby ochrany soukromí

Vivaldi stále válčí především customizovatelností prohlížeče, maximální svobodou výběru používaných služeb a snahou o ochranu uživatelského soukromí. Ve verzi 4.2 se to rovná implementací nového překladače Lingvanex...

LibreOffice 7.2: neustálé zlepšování podpory formátů MS Office

LibreOffice je sice open-source software, nicméně jeho vývojáři ví, že pro masivní rozšíření v komunitě a především mezi firemními zákazníky musí bezchybně pracovat i s proprietárními formáty. Jako jsou například ty...

NortonLifeLock akvíruje Avast

Bývalý Symantec Corp. alias NortonLifeLock a Avast se dohodli na fúzi, při níž Avast skončí pod křídly NortonLifeLock. Akvizice přijde americkou společnost na něco mezi 8,1 - 8,6 miliard dolarů. A akcionáři Avastu budou mít nárok na kombinaci peněžního...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama