[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

COVID-19 ucpává internetové přípojky

Koronavirus ucpává nejen horní cesty dýchací a prostor veřejné diskuze, ale také internetové přípojky. Karanténa rapidně zvyšuje využívání internetu, a to vede k poklesu jeho svižnosti. Kvůli zachování operativních kapacit Internetu vyzvaly státní instituce soukromé subjekty ke snížení přenosových nároků. A mnohé vysokoobjemové služby již uposlechly.

 

Situace spojená s epidemií COVID-19 vede ke zpomalování internetu (Zdroj: Wikimedia.org)

Evropská komise, Sdružení evropských regulačních orgánů, Ministerstvo obchodu a průmyslu ČR i Český telekomunikační úřad vyzvaly poskytovatele streamovacích služeb, aby snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně MPO a ČTÚ vyzvaly české streamery, aby tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD. Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo.

Nejen preventivní výzvy a omezování provozu, ale kapacitní mohutnost internetové sítě zatím zvýšený nápor zvládá. ČTU zaznamenává několikanásobný zvýšení provozu českého netu, ale bez významnějších problémů. 

Peeringový uzel NIX.CZ ústy ředitele Adama Goleckého ke 13. březnu 2020 konstatoval: 

V porovnání s minulým týdnem jsme tento týden zaznamenali zvýšení internetového provozu, a to o 25 procent. Nárůst přenesených internetových dat může souviset s nařízenými home office a pochopitelně také se zrušenou školní výukou. Ke skokovým nárůstům potom v tomto týdnu docházelo vždy, když média vysílala oznámení výsledků jednání Bezpečnostní rady státu nebo vlády.

Internetový provoz za víkend 7. a 8. března 2020 a víkend 14. a 15. března 2020 (Zdroj: NIX.CZ)

Nárůst datových toků NIX.CZ exemplifikuje na grafu internetového provozu. Modrý základ představuje (odhadem, popis chybí) přenesená data za víkend 7. a 8. března 2020. Zelené vrcholky mají patrně představovat nárůst přenesených dat o víkendu 14. a 15. března 2020 po vyhlášení mimořádných opatření a nouzového stavu. Vizuálně ovšem nejde o 25% nárůst, nezbývá než se spolehnout na slovní interpretaci.

Do rozporuplných komunikátů vnáší světlo služba Speedmeter:

Speedmeter zaznamenává desetitisíce měření každý měsíc již od roku 2007 a není tedy problém porovnat, jak se spuštění jednotlivých opatření projevilo na dosahovaných rychlostech v současných dnech. Jako jakýsi střed porovnávaného období jsem zvolil středu 11. března, tedy den, kdy došlo k dočasnému uzavření škol.

Pokles rychlosti downloadu a uploadu od 11. března 2020 identifikovaný nástrojem Speedmeter (Zdroj: Internetprovsechny.cz)

Z grafu je jasně patrné, že od 11.3. dochází postupně ke znatelnému poklesu reálných rychlostí. U downloadu je to pokles o 23 % (z průměrných 37 Mbps na 29 Mbps) a podobné je to i v případě uploadu, zde je pokles téměř 24 % (z průměrných 15.2 Mbps na 11.6 Mbps).

Závěr je jednoznačný: ke zpomalování internetu skutečně dochází - bez ohledu na účelově mlžící pseudokomunikáty poskytovatelů internetového připojení. 

Zdroje

 

 

 

 

 

Náklaďáky řídí umělá inteligence | Solvertech

Za volantem náklaďáku ještě stále musí sedět živý chlap (nebo dáma), stále víc jím ale točí umělá inteligence. V podmínkách ropného šoku a trvalé dopravní kalamity přestává na...

ÚOOÚ šetří kvůli úniku dat Shoptet

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyzývá klienty Shoptetu, aby prověřili, zda nedošlo k narušení zabezpečení osobních údajů. Podezřelými jsou v tomto případě analytické aplikace firmy MonkeyData, které měly...

Microsoft Edge chce zavírat panely dvojklikem

Vývojáře Microsoft Edge zkouší nové ulehčení práce s prohlížečem. Spočívá v prostém dvojkliku na oušku panelu pro jeho zavření. Funkcionalitka je zatím v testování - a to tak raném, že není ani...

Ulož.to vymazali z App Storu

Apple aktuálně stáhl aplikaci Ulož.to z App Storu. Učinil tak z důvodů nahlášení firmou, která deklaruje, že se zabývá dodržování autorských práv na internetu. Stejná situace se odehrála v března, kdy stejný stěžovatel nahlásil...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama