[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

CheckDrive: jednoduchý nástroj pro monitorování zdraví disků KE STAŽENÍ ZDARMA

CheckDrive je nástroj pro kontrolu zdraví a opravu chyb klasických pevných disků, flash pamětí i SSD. Skýtá kompletní přehled dat S.M.A.R.T. analýzy a všech podstatných informací o discích. Někomu nevonící angličtinu kompenzuje opravdu prostinkým rozhraním. A navíc umožňuje i sledování zdraví disků v reálném čase.

 

CheckDrive nainstalujeme pomocí několika běžných voleb. Ovšem než jej používat, vyžádá si program ještě své zaregistrování.

CheckDrive: k provozování programu je nutná registrace

Po zadání registračních údajů se roztočí kolečko vyčkávání, které v následně příchozím emailu po odkliknutí registračního linku zmizí společně s registračním oknem a pustí nás do rozhraní aplikace samé.

CheckDrive: výchozí obrazovka okamžitě zobrazí první zhodnocení připojených disků

Drive Check

Hned po startu vidíme interní i externí hard disky a připojená USB. CheckDrive nabízí i předanalytické zhodnocení First Impression (tedy první dojem). V testu se zdají být všechny disky v pořádku. Z čeho na tento dojem CheckDrive usuzuje, se dozvíme po rozkliknutí Diagnosis. Vychází z tzv. S.M.A.R.T. analýzy (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) - tedy z analýzy dat monitorovacího systému disků samých.

CheckDrive Healthdata vychází především z pěti atributů S.M.A.R.T. analýzy

Vychází především z pěti atributů:

 • ReadErrorRate - počet chybných čtení z disku;
 • ThroughputPerformance - výkon disku vyjádřen jeho datovou propustností;
 • SpinUpTime - průměrný čas roztočení ploten;
 • ReallocatedSectorsCount - počet přemapovaných sektorů z původní do záložní oblasti disku;
 • SeekErrorRate - počet chybných hledání/seeků (přemísťování hlavy nad stopu plotny).

Ovšem bere v úvahu i všechny ostatní hodnoty S.M.A.R.T. analýzy - najdeme po odkliknutí kteréhokoliv tlačítka More data.

CheckDrive Healthdata - More data zobrazí veškeré parametry analýzy S.M.A.R.T.

U jednotlivých atributů můžeme sledovat:

 • aktuální hodnoty (Current value);
 • úroveň nejhorších dosažených hodnot (Worst value);
 • prahové hodnoty, při jejichž dosažení či překročení se již nedoporučuje používat disk (Threshold);
 • aktuální či kumulované hodnoty.

Pokud chceme disky zkontrolovat, stačí se vrátit na výchozí obrazovku a zvolit Check. CheckDrive poté spustí kontrolu a možnosti oprav pomocí nástroje chkdsk.exe včetně kontroly systémových disků po restartování ještě před naběhnutím systému.

Drive Information

Karta Drive Information shrnuje základní informace o připojených discích: výrobce a označení disku, jeho kapacitu, označení jednotky, počet partition, použitý souborový systém a zaplněnost disku.

CheckDrive Drive Information: základní informace a grafické zobrazení zaplněnosti disku

Task Scheduler

Utilitka pro naplánování operací CheckDrive nabízí možnost spouštět aplikace společně s Windows a navíc nabízí možnost plánovaných kontrol: jednou za týden, za tři či za šest týdnů. Tato část programu je dostupna pouze v jeho Premium verzi.

CheckDrive Task Scheduler: umožňuje pravidelné monitorování zdraví disků

Settings

Nastavení CheckDrive je asi nejprostší volbou programu. Zvolíme jazyk - krom obligátní angličtiny se s programem můžeme dorozumívat v němčině a polštině, můžeme zkusit updatovat a navštívit web vývojářů a tím veškerá nastavení končí:).

CheckDrive Settings: naprostý minimalismus nastavení programu

CheckDrive: sečteno, podtrženo

CheckDrive lze využít k okamžitému zobrazení dat S.M.A.R.T. analýzy, prozkoumání disků a opravám pomocí chkdsk.exe a zobrazení informací o jednotlivých discích. Hodí se všude tam, kde přestože máme zazálohováno, musíme věnovat zvýšenou pozornost zdraví disků nesoucích cenná data. Právě pro tyto případy se ovšem hodí neustálé, či pravidelné monitorování zdraví disků, které je ovšem dostupné pouze ve verzi Premium.

CheckDrive využijete na Windows od XP nahoru - jeho poslední verze vás bude oblažovat hranatým vzhledem Osmiček, který nahradil minulou Sedmičkovou verzi s ribbonem.

Výhody CheckDrive

 • velmi prosté prostředí;
 • okamžitý přístup k datům S.M.A.R.T. analýzy a produktovým informacím;
 • možnost realtimového monitorování zdraví disků.

Nevýhody CheckDrive

 • jistá spotřeba systémových prostředků;
 • angličtina - kterou ovšem kompenzuje opravdu prostinké rozhraní;
 • monitorování v reálném čase je dostupné pouze ve verzi Premium.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Kaspersky Total Security: totální zabezpečení

Kaspersky vítá rok 2020 v plné parádě: vyzbrojen klasickými moduly, nejnovějšími technologiemi i pokročilými nástroji zabezpečení. Plně lokalizován, okamžitě připraven k použití a pro milovníky cloudu a synchronizace patřičně nastaven k rychlému...

Instalátor Instaluj: tichá, hromadná instalace

Opakující se činnosti vyžadující soustředění, obzvlášť při střetu s nepříliš rychlým hardwarem, vyvolávají různé reakce. Slovními invektivami počínaje a násilím na počítačích konče. Tomu...

Malwarebytes: zbloudilý kyberrytíř

Malwarebytes je zajímavým úkazem na poli bezpečnostních řešení. Svého času fungoval coby antimalware. Ovšem od té doby se svět zákeřného kódu natolik propojil, že je zbytečné odlišovat viry od malwaru. A stejně tak se změnily antiviry, že je...

BitFaktura.cz: zrcadlo svého uživatele

Online fakturace je mezi podnikateli oblíbená, ale její zpoplatnění vyvolává negativní reakce. Kupříkladu silné nevole se svého času dočkal iDoklad, když vysoko zvedl ceny i základního tarifu, a tak se stal pro mnoho drobných živnostníků prakticky...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world