[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Avira System Speedup: balanc mezi Free a Premium KE STAŽENÍ

Avira System Speedup představuje čistič, optimalizátor a výkonu zvyšovač v podání německého výrobce antivirů Avira. Zahrnuje běžné oblasti počítačového úklidu doplněné několika šikovnými nastaveními a zabalené do minimalisticky přitažlivého prostředí. Zaujme jeho free verze natolik, aby přesvědčila k nákupu verze PRO?

 

Obecné rozhraní Avira (dříve Avira Launcher) pro přístup ke všem nainstalovaným produktům Aviry

Avira System Speedup (ASS) se neobejde bez nabídky dalších produktů Aviry, a to sice: Avira Password Manager, Phantom VPN, Avira SafeSearch Plus, Avira Software Updater a Avira Mobile Security a Avira Connect Dashboard. Pokud byste se bez nich neobešli můžete si je bezprostředně a zadarmo nainstalovat. Volby systémové umístění, ani žádné další nenabízí. Za to k nástroji System Speedup rovnou přiinstaluje obecné rozhraní Aviry - dříve zvané Avira Launcher, nyní již eponymní, jednoslovně zvané Avira - které poskytuje přístup k instalaci a následnému spouštění všech produktů Aviry.

Ani cloudový účet Avira Connect nevybočuje z obecného standardu a neustálé snahy prodat

Prostřednictvím ikonky busty v pravé horní části obecného spouštěče Avira se navíc můžete přihlásit do cloudového účtu Avira Connect, v němž lze evidovat a spravovat připojená zařízení, zjišťovat, které aplikace jsou na nich nainstalované a k jakým událostem (odpovídajícím daným aplikacím) na těchto zařízeních dochází. Dále je zde možno přiinstalovávat produkty zdarma, nakoupit produkty placené, spravovat jejich licence a používat funkci Family Locator, která slouží k lokalizaci připojených mobilních zařízení - aniž by to tedy bylo naplno řečeno, k sledování polohy členů rodiny: ať už dětí nebo partnerů:).

Hned po startu jsme seznámeni s povšechným stavem systému...

Device Optimization

ASS se spustí rovnou v módu Device Optimization (optimalizace zařízení) a přivítá nás výsledky analýzy PC, v nichž prezentuje de facto percentuálně stav disků, zabezpečení a možnosti výkonu daného systému. Podrobné výsledky, s nimiž lze rovnou i pracovat, získáme odpálením Scan.

...ten je však potřeba podrobně analyzovat, aby bylo možno spustit optimalizace

Okno Device Optimization prezentuje podrobné výsledky v jednotlivých oblastech zbytečných souborů, položek systémového registru a dat, která obsahují soukromé informace. Jednotlivé sekce optimalizace lze rozkliknout pomocí ikonky tužky na podsekce - a ty dále rozkliknout až na úroveň jednotlivých položek - a určit, co vše má být do optimalizace zahrnuto a co vynecháno. Je sympatické, že ASS identifikuje data skoro všech nainstalovaných prohlížečů, namísto aby bral v potaz jen ty, které sám považuje za podstatné.

Rozsah možné optimalizace je pak naznačen ve dvou barvách odpovídajících dvěma úrovním. Zvýrazněná světle modrá se týká aktuální free licence, méně výrazná šedá naznačuje, o co více by pokryla placená verze PRO. Optimalizaci přes Optimize Device předchází automatické vytvoření bodu obnovení systému, což lze jen kvitovat s povděkem. 

Optimalizace množství a způsobu spouštění programů spouštěných se startem Windows už patří ke klasické výbavě optimalizátorů

Boot Optimizer

Optimalizace bootování chvilku prochází položky, načež vypíše v dlouhém seznamu aplikace a služby spouštějící se startem systému, včetně jejich aktuálního módu spouštění a navrhovaného módu spouštění. Vymazání dané položky, hromadné řazení a hromadné aplikace úprav jsou dostupné pouze v PRO verzi. Taktéž před provedením optimalizace je uživateli nabídnuta standardní (aktuální) optimalizace a hyperoptimalizace, při níž má zařízení pětkrát restartovat, jež má trvat až několik hodin a jíž je potřeba je jednou za půl roku. Ta je samozřejmě dostupná pouze ve verzi PRO.

Před optimalizací je opět automaticky vytvořen bod obnovy systému.

Jiná než systémová schémata napájení jsou pouze za peníze

Power Modes

Vyladění režimů napájení se ve free verzi nekoná. Ta poskytuje přístup pouze k systémově definovaným schématům napájení. Režim maximální úspory Energy Saver a režim maximální výkonu Power Boost jsou dostupné pouze v PRO verzi a my můžeme jen nahlédnout, co by mohlo být v těchto režimech upravovány přes možnosti jejich nastavení dostupné pod ikonkou ozubeného kolečka. 

Game Booster je samostatnou aplikací spravující herní režim

Game Booster

Další karta Game Boosteru spustí separátní okno - a aplikaci - Game Booster. Ta vypíše hry v systému, které se jí podaří identifikovat, pro ostatní si nechá vrátka v podobě tlačítka + Add a new game. Herní režim se přitom nespouští globálně, ale právě přes hry přidané do tohoto seznamu, a je tak de facto spouštěn pro každou z nich zvlášť. 

Neskromná prezentace módu Ultra Boost naznačuje, že výkon počítače zvýší tisíckrát :)

V nastavení utilitky se pak toho o Game Boosteru dozvíme víc. Pro zlepšení herního výkonu optimalizuje systémová nastavení a internetové připojení, zastavuje nepotřebné služby a procesy na pozadí a přepíná schéma napájení na výkonnostní. Vše pozměněné je pak možno navrátit zpět bud dohráním hry či až ukončením aplikace Game Booster. Jen ukončené aplikace je možno obnovit pouze s verzí PRO. Ta navíc umožňuje definovat výjimky z procesu herní optimalizace a nabízí i modus Ultra Boost.

Avira kapku neskromně prezentuje zvýšení výkonu dosažené Ultra Boostem jako až tisícinásobné vůči běžnému výkonu daného stroje. Přičemž základem tohoto nástroje je vytvoření RAMdisku, tj. virtuálního disku v operační paměti RAM. Ten se pak chová jako pevný disk, ovšem jeho přístupové rychlosti přesahují i rychlosti SSD. Jeho omezení spočívá v mazání obsahu při vypínání systému (což se dá ovšem obejít uložením jeho obrazu na skutečný pevný disk) a především ve velikosti dostupné RAM. Nehodí se tedy na systémy s RAM menší 4 GB. I na 8 GB bude jeho funkčnost kolidovat s náročnými aplikacemi. Bezproblémově se uplatní od 16 GB RAM výše. Je ovšem otázka, zda takto vybavené systémy chtějí jejich uživatelé ještě více hnát za vyšším výkonem...

Veškeré nástroje jsou v ASS placené

Tools - pouze za peníze

Veškeré separátní nástroje jsou dostupné pouze v placené verzi. Obsahují jak běžně rozšířené nástroje (vyhledávač duplicit, šifrování, defragmentace, bezpečné mazání, odinstalátor), tak utility méně běžné - například nástroj pro opravu síťového připojení Repair Network (LSP) či zálohování MBR. Trochu nelogicky (ovšem proobchodně) je nástroj pro obnovu systému (z Avirou automaticky vytvářených bodů obnovení) taktéž dostupný pouze v PRO verzi.

Nastavení naštěstí zahrnují i vypnutí několika zbytečných funkcionalit

Nastavení Avira System Speedup

Nastavení ASS umožňují nejen specifikovat konfiguraci programu coby celku a jeho jednotlivých částí, ale i vypnout některé z nepříliš potřebných utilit. K těm patří:

  • OnWatch, což je permanentně běžící monitor a optimalizátor soustředící se na nepotřebné soubory, a
  • OrganiZen - doplněk systémového průzkumníka souborů, nabízejí seřazování položek podle data vytvoření či data posledního přístupu a podle typových množin obrázky a dokumenty. 

Mnohá nastavení se týkají pouze variant placené verze ASS. Smysluplná nastavení zahrnují automatické vytváření bodu obnovy před optimalizací a povolení či zákaz funkce Smart Acceleration, která na pozadí sleduje vytváření dočasných souborů.

S Avirou či bez Aviry?

Avira System Speedup v celku

Avira System Speedup je typickým představitel produktů Aviry: spouští se přes obecnou aplikaci Avira (Launcher), je připojena ke cloudovému účtu Avira Connect a její značně omezená verze zdarma je prošpikována odkazy na verzi PRO. Navíc hranice mezi tím, co je zdarma, a co už je placeno, není příliš vhodně volena, a tak je k PRO verzi odkazováno i u nástrojů, které obsahují mnohé jiné programy zdarma. 

Výhody Avira System Speedup

  • strukturovaná optimalizace zpřístupňující jednotlivé položky; 
  • zálohování systému před změnami pomocí bodu obnovení; 
  • přehledné prostředí.

Nevýhody Avira System Speedup

  • přeakcentovaný důraz na prodej zahrnující nástroje, které jsou běžně zdarma; 
  • zbytečná obecná aplikace Avira (Launcher), přes níž je třeba spouště ASS; 
  • angličtina.

ASS v základní verzi těžko snese srovnání s free produkty konkurence - alespoň co do šíře funkcí. Pro plnou funkcionální vybavenost je třeba ho zakoupit, případně místo jeho placené verze zvolit levnější a efektivnější aplikaci v češtině - např. Asoftis PC Cleaner.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama