[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

AVG AntiVirus Free 2017: stále velmi dobrý KE STAŽENÍ

AVG AntiVirus Free zůstává bezplatnou variantou antiviru vydávanou pod značkou AVG i po akvizici Avastem. Zachován zůstal vzhled, stále velmi dobré jsou i výsledky v antivirových testech, na nichž má zásluhu i implementace nových technologií od Avastu. Jakou ochranu skýtá AVG AntiVirus Free na poli antivirů zdarma?

 

Onlajnový instalátor si vše natahá sám

AVG sází na rozfázovanou instalaci. Samotný instalátor má jen 3,28 MB, veškerá potřebná data si dotahá sám až po spuštění instalace. Hned ze startu se ujistí, že opravdu chcete nainstalovat základní ochranu (tedy AVG AntiVirus Free), a nikoliv třeba vyzkoušet Internet Security, který je po 30 dnech nutno zakoupit. Po zahájení se již instalace na nic neptá. Rovnou instaluje všechny komponenty odpovídající Free produktu, a to bez výběru do složky systémového disku (typicky C:\Program Files [x86]). AVG nevyžaduje okamžitý restart. Vzhledem k systému a produktu je ho lepší stejně provést.

Už výchozí obrazovka hlásá: tyhlety tři moduly nemáte

AVG sází na jednoduché rozhraní. Free verze motivačně zobrazuje všechny moduly, o které uživatel přichází nepoužíváním Internet Security. Krom toho vidíme čas uplynulý od poslední aktualizace virových definic a od posledního testu na požadavek. Moduly dostupné bezplatnému užívání jsou rezidentní štíty on-demand testy.

AVG AntiVirus Free: sekce Počítač, aneb interní rezidentní štíty

Počítač

V kategorii Počítač najdeme rezidentní moduly:

 • Souborový štít - testující všechny přidané či spouštěné soubory a
 • Behaviorální štít, který monitoruje chování aplikace, identifikuje nebezpečí a případně ho blokuje.

V základní nabídce je štíty možno pouze zapnout či vypnout. Veškerá jejich nastavení se skrývají v odpovídající sekci aplikace.

...a ještě rezidentní štíty chránící na rozhraní internetové komunikace

Web a e-mail

Zcela stejně jednoduše je provedena sekce Web a e-mail, zahrnující štíty, které operují na rozhraní internetové komunikace. Emailový štít je při nepoužívání desktopového klienta možno rovnou vypnout. Jeho funkce jednak přebírají používané online mailery, jednak webový štít (při stahování příloh mailů do počítače). Webový štít funguje bezproblémově a blokuje veškeré přicházející útoky a pokusy o stažení škodlivého kódu. 

Webový štít spolehlivě detekuje pokus o útoky z hlubin internetu

Při hrozbě AVG vyhodí odpovídající hlášku s detaily v podobě:

 • názvu hrozby; 
 • zdrojové domény hrozby a kompletní URL cesty k hrozbě; 
 • ohrožené aplikace, upřesněné systémovou cestou k spustitelnému souboru konkrétního procesu; 
 • modulu AVG, který hrozbu blokuje, a
 • způsobu odstínění hrozby.

AVG AntiVirus Free patrně považuje i cache prohlížečů za hrozbu

Testy

Počítač se dá otestovat testem na jeden klik, jenž se spouští z výchozí obrazovky tlačítkem Otestovat počítač. Tento test analyzuje doplňky prohlížečů, přítomnost virů a ostatního malwaru v počítači a potíže systému s výkonem. Každou z těchto oblastí AVG vyhodnocuje zvlášť a zvlášť také nabízí možnosti zásahu. Do potíží s výkonem zahrnuje i velikost dočasných dat prohlížečů. Těžko říct, zda taková informace má být zahrnuta do výsledků bezpečnostní aplikace. Nanejvýš by zde měla být volitelně pro systémy s malým SSD. Navíc přeskočení této irelevantní položky následuje hláška Nevyřešili jste všechny potíže v černočerveném podání, evokujícím nějaké skutečné riziko, které se ovšem nekoná. Dokončení testu provází prodejní odkaz na AVG Ultimate, což je balík AVG Internet Security a AVG TuneUp. 

AVG AntiVirus Free testy zvlášť a podrobně

K dalším testům se dostaneme rozkliknutím ozubeného kolečka vedle nápisu Otestovat počítač na hlavní obrazovce. Opakuje se zde jednoklikový test, tentokrát pod názvem Test počítače. A dále je zde:

 • Hloubkový test, pátrající po rootkitech;
 • Test USB/DVD na prozkoumání připojitelných médií;
 • Test souborů a složek - což je varianta na test běžně označovaný jako Vlastní, umožňující cíleně vybrat konkrétní soubory a složky systému; 
 • Test výkonu, který krom dat prohlížeče monitoruje problémy se systémovým registrem, mezipamětí a protokoly systému a zastaralým softwarem. Eliminace zjištěných problémů spočívá v přiinstalování aplikace AVG TuneUp
 • Test po restartu, který umožňuje otestovat počítače ještě před zavedením Windows. Vyžaduje ovšem vlastní instalaci. 

Ozubená kolečka u jednotlivých testů umožňují přímý proklik k jejich konfiguraci v části Nastavení. A také je zde plánovač spuštění, který nabízí nejen konfiguraci času testů, ale rovnou vytvoření vlastního testu na míru včetně citlivosti, testování celých souborů, archivů, potenciálně podezřelých souborů, následování odkazů, emulace kódu, priority procesu atd.

Nastavení AVG potěší každého hračičku

Nastavení AVG AntiVirus

Nastavení najdeme pod položkou Nabídka hlavní obrazovky, kde se ještě skrývá nástroj na skartaci dat File Shredder, Karanténa, odkazy na nápovědu a podporu a informace o programu AVG AntiVirus Free. Nastavení nabízí úpravu celé řady položek:

 • zrušení podpisu AVG v emailech (Nastavení - Obecné - odškrtnout Do e-mailů přidávat podpis AVG); 
 • zrušení odesílání anonymních dat a statistik (Nastavení - Obecné - Soukromí - odškrtnout položku Staňte se součástí komunity uživatelů AVG);
 • povolení reputační služby, funkce CyberCapture, hledání potenciálně nechtěných programů či Tichého režimu (bez notifikací); 
 • zevrubné nastavení všech bezpečnostních štítů:
  • kdy testovat (při spouštění, otevírání, při zápisu) programy, skripty, DLL knihovny; 
  • výjimky zvyšující rychlost testů - nejen zadané adresně, ale také vytvořené na základě předchozího testování, kdy již otestované soubory či soubory patřící operačnímu systému nejsou znovu testovány;
  • nastavení akce, a v případě selhání první akce i další akce reagující na potenciální hrozbu; 
  • citlivost ad.
 • a ještě několik obecných možností, jako jsou test rootkitů při bootu, aktivování monitoru rootkitů, přímý přístup AVG k disku po bootu, omezení přístupu systémového hosta k programu aj.

AVG Zen aneb bez čeho bychom se obešli

Obecné rozhraní AVG Zen

Kromě pobídky v rozhraní samotného AVG AntiViru Free, AVG instaluje do systému i AVG Zen, což je varianta na obecný přehled aplikací od daného výrobce, napojený na cloudový účet daného poskytovatele, rozmáhající se i u konkurentů AVG. Jeho užitečnost pro uživatele se rovná touze:

 • otevírat všechny programy daného producenta z jednoho rozhraní a
 • mít obecný a nijak zvlášť užitečný přehled o ostatních instancích aplikací AVG na dalších zařízeních. 

Jedinou výhodou AVG Zen je absence jeho vlezlosti při používání systému ve srovnání s ekvivalentem například od Aviry.

Součástí balíčku AVG AntiVirus je ještě doplněk AVG SafePrice pro prohlížeče nainstalované v systému (na testovaném systému se ovšem objevil pouze v instalacích Chrome). Rozšíření by vás mělo při nákupu před podvodnými weby + porovnávat cenu navštíveného produktu s jinými nabídkami dostupnými v daném regionu. 

AVG antivir

AVG si vede chvalitebně až výborně v testech nezávislých antivirových laboratoří. Ať už je AV-Comparatives, AV-Test Institute či třeba Virus Bulletin, chybí mu většinou jen chlup k dosažení nejvyšších kategorií. Nejhůře se umísťuje ve středu srovnávacích tabulek. Velice dobře detekuje a reaguje na malware, a to jak malware známý, tak i zcela nové kousky. Naopak se mu nedaří pokusy o sociálně-inženýrské ošálení uživatelů aka phishing - a silně zaostává za konkurencí.

AVG zůstává důvěryhodnou značkou i v segmentu bezplatných antivirů

A v součtu...

AVG AntiVirus Free je šikovným pomocníkem zdarma. Jeho největší výhodou je přítomnost rezidentních štítů, které v podstatě potichu (a v příslušném módu opravdu potichu) chrání systém a uživatele. Největší slabinou jsou nepřímé útoky phishingem, při nichž AVG ne vždy spolehlivě vyhodnotí podvodné weby jako nebezpečné. Nicméně hodnocení je na uživateli: zda ocení spíš lehké brouzdání bez doplňků, nebo se naopak často ocitá na podezřelých webech zneužívajících sociální inženýrství.

AVG AntiVirus Free jen minimálně zatěžuje systém. V nedávném Performance Testu (09/2017) AV-Comparatives zaostával jen 3 bodíky za nejlehčím antivirem, placeným Eset Internet Security. A fakticky byl AV-Comparatives ohodnocen stejně jako nejlehčí bezplatný antivir Panda Free Antivirus

A co do vzhledu či třeba uživatelské přívětivosti, je AVG AntiVirus Free vyveden vskutku minimalisticky. Jistě, některé volby by se daly udělat jinak, a třeba všem modulům by slušelo ozubené kolečko pro přímý proklik do nastavení. Ale to jsou nuance.

Klady AVG AntiVirus Free

 • plnohodnotné rezidentní štíty;
 • široká nastavitelnost skenů, modulů i celé aplikace;
 • jednoduché rozhraní, intuitivní ovládání, čeština.

Nevýhody AVG AntiVirus Free

 • pop-upy nabídek produktů AVG, defaultně nastavený podpis AVG v mailech;
 • zobrazování modulů, které nejsou součástí produktu AVG AntiVirus Free; 
 • strašení uživatelů červenými barvičkami a hláškami např. při vypnutí emailového štítu, při přeskakování voleb typu vymazání cache prohlížečů apod. V podstatě jde o vytváření dojmu vlastní hodnoty po vzoru rozličných optimalizačních utilit.

Pro plnohodnotnou ochranu či pro nasazení ve firemním prostředí je lépe zakoupit některou z vyšších variant produktů AVG: Internet Security či Ultimate.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama