[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Avast Premium Security: vypilovaný strážce Windows KE STAŽENÍ

Avast je na špici producentů bezpečnostního softwaru už dlouho. A je to znát. Perfektně šlapající základ doplňuje spousta pokročilých technologií, kterým sekundují rozličné bezpečnostní doplňky. Celek do podoby skvostu pomalu ladí designéři uživatelské zkušenosti, a tak se Avast Security Premium nejen bezvadně ovládá - ono ho ani není třeba nijak nastavovat. Co všechno nabízí?

 

Výběr instalovatelných komponent Avast Premium Security

Avast Premium Security využívá maličkého online instalátoru (sám má 226 kB). Ten si:

 • v kroku č. 1) dotahá data na instalaci,
 • 2) nechá uživatele přizpůsobit instalaci:
  • je možno přiinstalovat - respektive nepovolit přiinstalování zabezpečeného prohlížeče Avast Secure Browser); 
  • zvolit jednotlivé komponenty, kterých má aplikační balík využívat; 
  • změnit systémovou cestu;
 • dotahá a nainstaluje balíček zvolených ochran a
 • nasměruje uživatele rovnou k prvnímu testu počítače.

A hurá na první test Avastu

První test:

 • zkontroluje:
 1. hrozby v prohlížečích; 
 2. zastaralé aplikace; 
 3. viry a malware a
 4. pokročilé hrozby
 • a rovnou nabídne naplánování celkového testu počítače.

Pak si Avast neodpustí jednu nabídečku Možná to nevnímáte, ale váš počítač je čím dál pomalejší, která směřuje na placený Avast Cleanup Premium.

Výchozí obrazovka Avast Premium Security

Celkový test je první volbou výchozí obrazovky Avastu. Vizualizace jeho průběhu se shodná s první testem - deklaruje procházení stejných položek a je vskutku velmi rychlý. Způsob, jakým je prováděn, a cílové položky, které má procházet, lze posléze variovat v nastaveních programu. Další testy pak nalezneme v sekci Ochrana.

Sekce Ochrana Avast Premium Security

Ochrana

Virové testy

Sekce testů už nabízí větší paletu testování, a to sice: Úplný virový test, Cílený test, Test po restartu a Uživatelské testy (v nichž je defaultně nakonfigurován Rychlý test a Pravidelný test). 

Jestliže Celkový test trval pár sekund (abychom citovali rozhraní Avastu) a prošel 174,7 kB, pak Úplný virový test otestoval za 11 minut 281 GB dat. Vzhledem k tomu, že i Rychlý test (za cca minutu) je pomalejší než test Celkový, asi úplně nesedí nastavení testů nebo jejich označování.

Příjemná je možnost vytvořit si vlastní test ze šablon již existujících. Tomu se pak určí:

 • míra citlivosti; 
 • následování odkazů během testu; 
 • testování celých souborů; 
 • priorita procesu; 
 • oblasti; 
 • speciální zaměření na rootkity a UEFI BIOS; 
 • typy souborů (alespoň kategoriálně); 
 • výchozí akce při detekci malwaru a pár dalších drobností.

Rezidentní štíty Avast Premium Security

Hlavní štíty

Označení štít se pomalu etabluje pro neustále real-time ochranu. A právě ty jsou v sekci Hlavní štíty:

 • Souborový štít - testuje vytvářené a otevírané soubory; 
 • Behaviorální štít - sleduje, vyhodnocuje a blokuje podezřelé chování aplikací; 
 • Webový štít - blokuje webové útoky, nebezpečné downloady a podezřelé stránky a
 • Poštovní štít - chrání před nebezpečnými přílohami emailů.

Úspěšně zachycená hrozby z neustále přesměrovávajících stránek

Webový štít spolehlivě zachycuje testovací hrozby na Wicar.org i skutečné hrozby z rozličných webů nespolehlivého obsahu.

Inspektor Wi-Fi identifikuje všechna zařízení v místní Wi-Fi síti

Inspektor Wi-Fi

Inspektor Wi-Fi hledá chyby zabezpečení v lokální Wi-Fi sítí. Nejprve se uživatele zeptá, zda jde o síť privátní či veřejnou. Pak identifikuje zařízení v síti. A zkontroluje veškeré slabiny, které by tato zařízení a jejich nastavení mohly mít. V zabezpečené síti vypisuje pouze technické údaje zařízení. V sítí ohrožené zranitelnostmi patrně vypíše i zranitelnosti a ponoukne uživatele k nápravě.

Štít proti vzdálenému přístupu

Štít proti vzdálenému přístupu

Štít proti vzdálenému přístupu má ochránit zařízení před útoky typu vzdáleného převzetí kontroly. Umožňuje blokovat škodlivé IP adresy, útoky hrubou silou i exploity zneužívající vzdálené připojení (typu BlueKeep). Případně lze zablokovat veškerá vzdálená připojení a jen pomocí výjimek povolit konkrétní IP adresy pro vzdálený přístup. 

Virtualizované prostředí sandboxu se dá využít různými způsoby

Sandbox

Sandbox je virtualizované prostředí, izolované od zbytku operačního systému. Lze v něm otestovat běh programů, kterým uživatel nedůvěřuje - a to za patřičného dohledu bezpečnostního softwaru, který monitoruje veškeré chování sandboxované aplikace. Sandbox je typicky ohraničen barevně, a tak odlišen od běžně spouštěných aplikací. 

Kromě čistě bezpečnostních operací lze sandbox využít, když chcete:

 • spouštět programy, aniž by někdo věděl, že byly dané programy spuštěny;
 • používat aplikace, jejichž obsah nemá být uložen na počítač; 
 • či třeba hrát hry, aniž by automaticky uložily průběh.

I firewall může vypadat přívětivě

Firewall

Avast disponuje i jednoduchým rozhraním pro kontrolu práce firewall. Režim práce se přizpůsobuje povaze Wi-Fi připojení (Privátní vs. Veřejná síť). Firewall vypisuje nedávno spravované aplikace, do jejichž pravidel chování je možno se rovnou prokliknout. Přímo k dispozici jsou i aktuální síťová připojení a záznamy práce firewallu. Detailní nastavení je pak v nastaveních.

Ověřené weby sází na DNS servery Avastu

Ověřené weby

Funkce Ověřené weby chrání prohlížeč před útoky typu DNS hijacking, což je únos DNS, který vede k přesměrování prohlížeče na podvrženou IP adresu. Technicky v rámci aplikace Ověřené weby fungují tak, že využívají DNS server Avast a šifrováním zabezpečeného připojení na něj. Díky tomu mohou kontrolovat, zda nedochází k únosu DNS. 

V nastaveních lze navíc přidat ochranu DNS-over-HTTPS, díky čemuž bude šifrován i celý proces práce s DNS.

avast-premium-security-ransomware-stit.jpg

Štít proti ransomwaru

Štít proti ransomwaru věnuje speciální pozornost systémovým umístěním, které bývají typickými cíli ransomware útoku. Monitoruje je a brání pokusům o jejich upravování, smazání či zašifrování. Seznam položek je volně editovatelný a uživatel do něj může přidat jakékoliv systémové umístění. Funguje buď v Chytrém, nebo v Přísném režimu - přičemž chytrý režim sám pozná důvěryhodné pokusy o přístup na zabezpečená místa, kdežto režim přísný budu po uživateli chtít autorizaci jakékoliv prováděné akce. 

V nastaveních ransomware štítu lze upřesnit typy souborů (kategoriálně i jmenovitě), které se mají chránit. A stejně tak lze blacklistovat a whitelistovat konkrétní aplikace přistupujících na daná umístění. 

Ochrana hesel je běžná klíčenka

Soukromí

Ochrana hesel

Ochrana hesel je klíčenka hesel pro prohlížeče. Instaluje se v podobě rozšíření Chromu a Firefoxu. Umožňuje ukládat a automaticky vyplňovat přihlašovací údaje a hesla. A nabízí generování náhodných hesel dle zadaných parametrů. 

Štít webové kamery

Štít webové kamery

Štít webové kamery brání v přístupu k webkameře, a to buď zcela (režim bez slitování), nebo přes dotaz na uživatele (přísný režim), nebo selektivně v inteligentním režimu. Avast k tomu využívá souborové reputační služby, které analyzují aplikace a na základě několika faktorů (např. počtu uživatelů, který si je nainstaloval, nebo informací o certifikátech aplikací) určují, zda jsou důvěryhodné, či nedůvěryhodné.

SecureLine VPN má ve verzi Avast Premium Security pouze formu nabídky ke stažení samostatné aplikace

SecureLine VPN

SecureLine VPN je VPN klient Avast, který má ovšem ve verzi Avast Premium Security pouze formu nabídky ke stažení samostatné aplikace. Jde o typický VPN klient s výběrem mnoha serverů, přes které se vstupuje do internetu. Službu lze pořídit i v rámci vyšší verzi aplikačního balíku Avast Ultimate Security či vyzkoušet na sedm dní zdarma.

Štít citlivých dat identifikuje soubory s citlivými daty a snaží se je chránit

Štít citlivých dat

Štít citlivých dat identifikuje soubory s citlivými daty (především dokumenty textu, tabulek, PDF) a snaží se je chránit. Fičura má vlastní vyhledávací mechanismus. Umožňuje i omezit přístup k dokumentům z ostatních uživatelských profilů daného počítače. Ale nenabízí vlastní přidání systémových umístění, která mají být chráněna z hlediska citlivých dat.

Skartovač dat umožňuje trvale smazat nejen konkrétní soubory a adresáře, ale i celé disky a již smazané soubory

Skartovač dat

Skartovač dat umožňuje trvale smazat nejen konkrétní soubory a adresáře, ale i celé disky a již smazané soubory tak, aby byly skutečně odstraněny. Vybrat soubory lze zadáním systémové cesty či přes kontextové menu. Ke skartaci se dá použít:

 • Gutmannův algoritmus s 26 průchody;
 • Algoritmus 5250.22-M ministerstva obrany USA nebo
 • náhodný přepis s volným výběrem počtu průchodů.

Způsoby liší použitou metodikou. Náhodný přepis přepisuje náhodnými shluky dat. 5250.22-M přepisuje nulami, jedničkami a náhodnými znaky. A Gutmannův algoritmus přepisuje podle šifrovacího mechanismu používaného diskem.

Cleanup Premium - opět pouze nabídka k placenému doinstalování

Výkon

Cleanup Premium

Cleanup Premium je čistící utilita pro Windows. V Avast Premium Security jde ovšem opět pouze o nabídku - tentokrát s větším vtahovacím potenciálem. Nechá uživatele provést test, vypíše, co všechno zpomaluje jeho počítač a je zbytečné a nakonec vyhodí pobídku ke stažení placené aplikace Avast Cleanup Premium.

Aktualizaci aplikací se nedaří identifikovat zastaralý software - možná jej nepovažuje za důležitý

Aktualizace aplikací

Aktualizátor software nabízí automatické aktualizování zastaralých programů, a tím pádem prevenci na známé zranitelnosti rozličného software. Ovšem lze jej použít i jen k monitoringu aktuálnosti software a ruční aktualizaci požadovaných aplikací. Jeho problémem je citlivost. Konkurenční soft Glary Utilities identifikoval v systému 4 neaktuální programy, Avast žádný.

Další nabídka placeného doinstalování má jméno Battery Saver

Battery Saver

Další z reklamních nabídek Avast. Tentokrát směřuje k zakoupení licence Avast Premium Security samotného. Modul má maximalizovat životnost nabití baterie přenosných zařízení, a to sice:

 • snižováním výkonu procesoru v době, kdy ho není zapotřebí; 
 • automatickým nastavováním monitoru a jeho vypínáním, když není používán; 
 • vypínáním baterii ždímajících programů a prvků zařízení typu Bluetooth, Wi-Fi a pevný disk, když nejsou používány.

Hlavní přínosem úspory baterie má být automatické fungování bez nutnosti další interakce s uživatelem.

Režim Nerušit ztišuje upozornění aplikací třetích stran, Windows, emailu, chatů či prohlížečů v režimu celoobrazovkového zobrazení

Režim Nerušit

Režim Nerušit ztišuje upozornění aplikací třetích stran, Windows, emailu, chatů či prohlížečů, když uživatel používá zobrazení na celou obrazovku. Tím pádem nemá docházet k vyrušování při sledování filmů, hraní her či třeba při prezentacích. Pokud by režim nezasáhl automaticky, je možno požadovanou aplikaci do působení režimu Nerušit možno přidat ručně. 

Pro každou aplikaci je možno Maximalizovat výkon, což je položka dostupná z pod ikonkou třech teček nastavení u každé aplikace. Při zapnutí pak Avast zvýší prioritu daného procesu a zapne v systému režim napájení pro vysoký výkon.

Fičury charakterizující Avast Secure Browser

Avast Secure Browser

Zabezpečený prohlížeč Avast Secure Browser je Chrome opožděné o implementaci fičur ze strany Avast. Při instalaci rovnou - a bez souhlasu uživatele - si přenese záložky, historii prohlížení a další uživatelská data z Chrome. Nedávno byl právě za takové chování kritizován Microsoft Edge. Ostatně chování samo je bezpečnostním rizikem, neboť i Avast Secure Browser může být napaden třetí stranou a zneužit k únosu citlivých informací.

Fičury, které deklaruje Avast Secure Browser mít:

 • Avast Antivirus - odkaz na antivirus - otevře okno pro kontrolu počítače; 
 • Platební režim - 
 • Avast SecureLine VPN - odkaz na VPN klienta - funkční v případě, že je VPN klient nainstalován; 

Panopticlick příznivě kvituje, že je otisk Avast Secure Browseru randomizován

 • Anti-Fingerprinting - fičura znesnadňující identifikaci prohlížeče a uživatele prostřednictvím fingerprintingu. Prohlížeč odesílá náhodná identifikační data. A daří se mu to velmi dobře. I test Panopticlick příznivě kvituje, že je otisk browseru randomizován.
 • Adblock - blokovač reklam. Jeho funkčnost lze okomentovat hodnocením testu Panopticlick: poskytuje částečnou ochranu proti sledujícím reklamám a neviditelným trackerům; 
 • Ochrana před phishingem - kontroluje navštěvované webů vůči blacklistu nebezpečných webů; 
 • Ochrana před sledováním - zapnutí pokynu Do Not Track pojmenované jinak - k dobru Avast Secure Browseru ovšem lze připsat, že nedovoluje trackery ani těm, kteří deklarují, že požadavek Do Not Track dodržují; 
 • Utajený režim - jen běžný anonymní režim prohlížeče pojmenovaný jinak; 
 • Správci hesel - buď výchozí správce hesel prohlížeč nebo Ochrana hesel balíku Avast - zde jde každopádně jen o vynesení fičury do dalšího rozhraní; 
 • Hlídač doplňků - prvek, který má uživatele chránit před nebezpečnými doplňky. To by mělo čistě teoreticky zajišťovat samo Chromium a na něj napojený Internetový obchod Chrome, ovšem vzhledem k nedostatečnému zabezpečení obdobného aplikačního obchodu Googlu - Google Play - nelze podceňovat důležitost dalšího kontrolního prvku;  
 • Čištění soukromých dat - jen běžná položka browserů Vymazat údaje o prohlížení pojmenovaná jinak; 
 • Ochrana webové kamery - běžná aplikační kontrola browseru nad přístupem webů k webkameře - pojmenovaná jinak; 
 • Hack Check - kontrola, zda se zadaný mail vyskytoval ve známých únicích dat 

Rozhraní deklarující spoustu dalších funkcí je přehlídkou funkcí, které nejsou Avast Secure Browser vlastní, ani nejsou v něm jedinečné. Avast by se měl soustředit na největší výhodu zabezpečeného browseru - ta je zde nazvaná coby Platební režim a měla by vytvořit virtualizovanou instanci browseru, oddělenou od zbytku systému, znemožňující sledování monitorováním monitoru, stisku kláves ad.

Avast Online Security a pár funkcí tohoto rozšíření

Avast Online Security

Avast nabízí uživatelům další ochranu v podobě doplňků prohlížečů jménem Avast Online Security. Ta vyhodnocuje weby pomocí reputačních služeb. Hodnocení zpřístupňuje už ve výsledcích vyhledávání. A navíc umožňuje blokování rozličných sledovacích prvků a služeb. Avast Online Security fakticky doplňuje Webový štít aplikace, nicméně ten funguje i bez tohoto doplňku.

Nastavení aplikace dokazuje, že se z Avastu stává skvost v rukou designérů uživatelské zkušenosti

Nastavení Avast Premium Security

Kompletní nastavení na jednom místě najdeme v umístění Menu - Nastavení. Avast ovšem velmi zdárně odkazuje jednotlivé položky nastavení z odpovídajících modulů, a to v podobě ozubeného kolečka nacházejícího se vpravo lehce nad středem okna.

I kompletní nastavení sama o sobě jsou výborně strukturovaná. Jejich struktura totiž odpovídá rozvrstvení aplikace samé, a tak tu kromě obecných nastavení najdeme stejné sekce, jako v hlavní aplikaci: Ochrana, Soukromí, Výkon. 

Čím zaujme nejen odpovídající sekce, ale celá aplikace, je orientace výchozí nastavení. To je skutečně uděláno tak, aby pokrylo 80 % uživatelů, a ti s ním nemuseli vůbec nic dělat. Od naprostých základů, jako jsou identifikace systémového jazyka a přizpůsobení se mu a automatické aktualizace, přes inteligentní režimy jednotlivých modulů, které tak nevyžadují téměř žádnou interakci s uživatelem, až po nejrozumnější nastavení komplexních modulů, jako jsou skeny na požadavek, rezidentní štíty, firewall. Zde jde vidět, že Avast není jen bezpečnostní aplikací, ale stává se z něj skvost v rukou designérů uživatelské zkušenosti.

Avast piluje drobnost jinak perfektního produktu

Avast Premium Security v souhrnu

Avast patří ke špičce. Vždy se drží v hlavním pelotonu v testech nezávislých antivirových laboratoří. Stačí se podívat na test laboratoře AV-TEST za květen/červen 2020

 • ochrana proti malwaru zneužívajícího zranitelnosti nultého dne: 100 %;
 • detekce nejnovější malwaru (ne staršího 4 týdnů): 100 %;
 • falešně pozitivní detekce webového štítu: 0 z 500 testů; 
 • falešně pozitivní detekce legitimního software při systémovém skenu 2 (v květnu) a 1 (v červenci) z celkového počtu 1 159 543 vzorků; 
 • falešně pozitivní detekce při instalaci a užívání legitimního software: 0 z 166 případů.

Jediné, co AV-TEST nehodnotilo nejvyššími známkami, byl dopad na výkon počítače - konkrétně pomalejší otevírání webů a start běžných aplikací. V našem testování se tyto projevy nepotvrdily, nicméně typicky nevyužíváme některé z prvků, které omezují webový provoz.

Proč zvolit Avast Premium Security?

 • špičkový produkt pro zabezpečení systému Windows; 
 • spousta technologií číhajících na zákeřný malware pod povrchem (CyberCapture, behaviorální štít, anti-ransomware, anti-fingerprinting Avast Secure Browseru, reputační služby, ochrana DNS atd.)
 • odladěné uživatelské prostředí a výchozí nastavení aplikace;
 • škálovatelnost a vlastní přizpůsobení toho, co z modulů bude nainstalováno.

Kde mohou vývojáři ještě přidat?

 • re-prezentace některých fičur na vícero místech; 
 • fixní velikost ovládacího rozhraní; 
 • drobné nedokonalosti sekundárních utilit, které ovšem nemohou zastínit výborně zvládnutý produkt Avast Premium Security.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama