[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Avast Premier 2017: přehledný komplex ochran i proti nejnovějším hrozbám KE STAŽENÍ

Avast Premier sdružuje prvky klasické (antivir, firewall), nadstandardní (zabezpečený prohlížeč, VPN klient), nabalené (optimalizátor Cleanup) i ty, které vás ochrání před těmi nejnovějšími a nejzákeřnějšími hrozbami. Odpovědí na ně je dvojice Behaviorální štítu a CyberCapture, která si poradí i s vyděračským ransomwarem a zero-second útoky vedenými extrémně proměnlivým malwarem. A Avast to vše servíruje v neuvěřitelně vstřícném prostředí.

 

Avast Premier: podrobné přizpůsobení instalace, včetně adjustace pomocí šablony

Avast Premier dává o bohatosti svých funkcí vědět již při instalaci. Bonusem je pak možnost výběru modulů, které chce uživatel vůbec instalovat. A ty se dají navolit i hromadně pomocí šablon Minimální ochrana a Doporučená ochrana (rozbalovací menu druhého okýnka uprostřed). Coby minimální ochranu přitom Avast chápe souhru Souborového a Webového štítu.

Avast nejenže upozorní na to, že sbírá data, ale pokusí se i nastínit, proč to dělá

Instalace je otázkou pár minut. Avast nejen sympaticky upozorní, že stejně jako naprostá většina ostatních programů sbírá informace o provozu dané aplikace, ale také se snaží vysvětlit, proč tak činí. -prý z důvodů sledování nových a zajímavých trendů. Možná by přesvědčivě zněla faktická definice typu „z důvodů spolupráce lokální aplikace a cloudových skenerů databází, které se podílejí na maximalizaci ochrany uživatelova systému“.

Avast Premier: hned po instalaci zatínají první drápky jednotlivé moduly - jako např. Inspektor Wi-Fi

Instalátor ještě nabídne připojení mobilní appky, okamžité vyzkoušení SafeZone Browseru, spustí první dialog Inspektora Wi-Fi sítě a přejde k výchozí obrazovce. Netrpělivci a cvičitelé starých psů rovnou restartují, i když to Avast Premier rovnou nevyžaduje. Na prvním spuštění počítače po instalaci je zavádění nového antiviru lehce znát.

Avast 2017 volí minimalistické, složitými texturami nezatížené uživatelské prostředí

Výchozí volbou je cílený test celého systému zahrnující širokou škálu zkoumaných prvků:

 • virový test; 
 • potenciálně zranitelné programy a doplňky prohlížeče; 
 • síťové hrozby; 
 • možností využití výkonových rezerv systému; 
 • přítomnost slabých hesel
 • přítomnost programů a jejich nastavení, s nimiž by Avast mohl přijít do konfliktu.

Avast Premier: už po druhé obrazovce je jasné, že vývojáři rozhraní se soustředili na maximální přehlednost programu

Ochranné moduly

Antivirus

Antivir poskytuje klasické volby. Avast opět získává body za uživatelské rozhraní, neboť položka jednoduše, přehledně a srozumitelně nabízí všechny přináležející body:

 • testy na vyžádání (v Dalších testech najdeme krom rychlého, cíleného, zaměřeného na výměnné média a vlastního i Test po restartu, který jednak umožňuje skenování počítače ještě před bootováním Windows se záměrem odhalit rootkity a jiný malware napadající hluboké části systému - jednak je možné ho ještě posílit doinstalováním speciálních antivirových definic); 
 • neustále běžící, rezidentní štíty (souborový, webový, poštovní);
 • výpis uskutečněných skenů Historie testů
 • karanténu pojmenovanou Virová truhla.

Avast Premier: podrobné možnosti nastavení antiviru

Nastavení antiviru

Nastavení antiviru nabízí nejen konfiguraci výjimek, plánu vyžádaných testů, shromažďování reportů, chování vůči archivům, samorozbalovacím archivům a typické volby typu úplnosti, zahrnutí jednotlivých typů souborů, přípony, skenů, ale také nastavení citlivosti a použité heuristiky, zahrnutí potenciálně nechtěných programů (adware), volby priority testu, urychlení použitím stálé vyrovnávací paměti a čtením souborů v pořadí jejich zápisu na disk.

Záchranný disk

Záchranný disk naplňuje dnes již běžné funkce této utility. Vytváří záchranné médium (CD, USB) pro spuštění speciálně upraveného systému, který pomůže najít a zlikvidovat ty hrozby, které při běhu běžných Windows zůstávají nepostihnuty.

Avast Premier: dokonce i Firewall může být udělán přehledně

Firewall

Avast opět dokazuje, že i rozhraní modulu, který shromažďuje celou plejádu síťových pravidel, může být udělán natolik jednoduše, aby se v něm zorientoval i běžný uživatel. V Nastavení aplikací najdeme aplikace sloučené do skupin podle výrobce, možnost volby portů pro odchozí spojení aj. Nastavení firewallu pak nabízí různé politiky pro různé profily firewallu, nastavení sdílení připojení k internetu, zadání přátelských sítí, vytvoření paketových pravidel, povolení nízkoúrovňových socketů, detekce skenování portů aj.

Avast Premier: Inspektor Wi-Fi okamžitě zjistí, co všechno je připojeno k místní síti

Inspektor Wi-Fi

Inspektor Wi-Fi zkontroluje všechna zařízení připojená do aktuální sítě. Zaměřuje se vyhledávání zranitelností v podobě špatně zvolených nastavení a slabých hesel. Výsledky podá v podobě strukturovaného seznamu, kdy u každého zařízení zobrazí: IP a MAC adresu, používaný adaptér a běžící služby. Navíc by měl být schopen rozpoznat a zabránit i síťovým útokům

Ověřené weby

Funkce ověřené weby identifikuje a blokuje veškeré podvodné, phishingové, potenciálně nebezpečné a útočné stránky, k jejichž otevření by mohlo dojít v prohlížeči.

Ovšem dle testování se zdá, že tato funkce se omezuje pouze na přibalený prohlížeč SafeZone Browser, ostatní v systému instalované prohlížeče jsou jí nedotčeny. Na jednu stranu se může zdát, že jde o handicap Avastu oproti jiným zabezpečením. Na stranu druhou konkurence, která pokrývá všechny browsery, může být lehce otravná, neboť nejen blokuje cílové weby, ale většinou označuje veškeré odkazy ve vyhledávání, na sociálních sítích a jinde + k nim připojuje různorodé oznámení a zpomaluje práci dotčených prohlížečů. Uživatel si holt musí vybrat mezi pohodlím a bezpečím. Avast mu nabízí cestu: pro surfováním, při němž se zobrazují i nebezpečné weby, zvolit Avast SafeZone Browser.

Antispam

Antispam blokuje nevyžádanou poštu v desktopových klientech typu Outlook. Nabízí tři stupně agresivity: Mírný, Přísný a Bez slitování, přičemž osciluje mezi volbou uživatele a automatizovaným zásahem programu.

Software Updater patrně počítá jen s programy kritickými z hlediska zabezpečení

Software Updater

Software Updater má za úkol zabránit zranitelnostem plynoucím z používání zastaralých verzí programů. Proto zastaralé verze identifikuje a aktualizace, přičemž to může dělat i automaticky. Nicméně konkurenční program našel i po zásahu Avastu dalších 5 aplikací, které je možno aktualizovat. Což může být zapříčiněno tím, že se Avast soustředí pouze na majoritní programy a jejich hlavní verze, nebo také tím, že Avast některé aplikace nepovažuje za kritické z hlediska zabezpečení systému.

Sandbox

Avast Premier nabízí uživatelům k hrátkám virtualizované, od systému izolované prostředí Sandbox, v němž je možné spouštět programy, aniž by mohly zasáhnout do systému či dat na něm uložených. Slovo hrátky používám záměrně, neboť z bezpečnostního hlediska celý proces - od identifikace podezřelého chování softwaru, přes jeho izolaci, testového spuštění, vyhodnocení potenciálu rizika a patřičného naložení s daným softwarem - provede plně spuštěný Avast Premier sám. 

Sandbox tak spíše než bezpečnostním účelům poslouží těm, kteří chtějí

 • spouštět programy, aniž by někdo věděl, že byly dané programy spuštěny;
 • používat aplikace, jejichž obsah nemá být uložen na počítač; 
 • či třeba hrát hry, aniž by automaticky uložily průběh.

Sandboxovaný program je viditelně označen modrým olemováním svého okna a připojeným nápis Avast Sandbox.

Soukromí

Passwords

Passwords je klasická klíčenka pro správu hesel na počítači i všech přidružených zařízeních. Pro používání:

 • vytvoříme hlavní heslo pro přístup do klíčenky (Avast stále ještě doporučuje 8 znaků, malá, velká písmenka a speciální znaky);
 • instalujeme rozšíření do prohlížečů (Avast nabídl Chrome a Firefox, další přítomné prohlížeče ignoroval);
 • Avast z prohlížečů vytáhne hesla, uloží je a vymaže z prohlížečů.

Avast ještě upozorní na prémiovou nabídku (podpora 24/7, upozornění na kompromitaci přihlašovacích údajů, přihlašování dotykem na smartphonu) a klíčenka je připravena sloužit. Funguje v klasických, pevných formulářích - např. v novém, rozbalovacím formuláři na hlavní straně Seznamu se jí fungovat nechce.

Passwords nabízí i hromadné prověření na sílu a výskyt opakovaných hesel. A umožňuje i ukládání Bezpečných poznámek, k nimž nebude mít přístup nikdo, kdo nezná hlavní heslo.

Avast Premier: SecureLine VPN umožňuje zvolit celou škálu hostitelských serverů

SecureLine VPN

SecureLine VPN nabízí zabezpečené připojení tunelováním komunikace přes virtuální privátní síť, což se šikne zejména na otevřených sítích, na nichž můžete veškerou nezabezpečenou komunikaci považovat za rizikovou.

SecureLine VPN instaluje ovladač a připojí se k optimálnímu zeměpisnému připojení. Na vyžádání uživatele se lze pak připojit k celé řadě serverů umístěných po světě (viz obr.). K serverům v České republice, Německu, Holandsku a Velké Británii je možno se připojit i přes P2P.

VPN samo je poskytováno jako další, předplacená služba. Vyzkoušet ji můžete na 7 dní zdarma.

Avast Premier: Skartovač data není zrovna sdílný ohledně své práce

Skartovač dat

Ani Skartovač dat nezklame co do snadnosti sdělení svých funkcí a lehkosti ovládání. Umožňuje cílené smazání souborů, složek, celých disků i prázdného prostoru po smazaných souborech tak, aby se již nedaly obnovit. Lze mazat zadáním cesty, či přes kontextové menu - kupodivu zde chybí drag & drop vhození souboru ke smazání. Mazání probíhá celkem rychle - modul, ani výrobce neupřesňují, jakým způsobem je mazáno a kolikrát je přepsán vymazávaný prostor.

Cleanup dá jen nahlédnout - víc odhalí už jen za poplatek

Výkon

Cleanup Premium

Cleanup je typický zástupce kategorie čističů a optimalizátorů. Provede analýzu, hodí nám výčet toho, co by rád zlikvidoval. A seznámí nás s faktem, že je další službou poskytovanou na bázi předplatného - bez možnosti vyzkoušení. Těžko tedy říct, nakolik funguje.

Herní režim automaticky identifikuje hry - občas mezi ně zahrne i něco jiného:)

Herní režim

Herní režim nabízí možnost automatizované volby vysoké prioritizace procesů her, přepnutí napájení na vysoký výkon, pozastavení aktualizací Windows a zamezení veškerých oznámení nejen od Avastu, ale i od jiných aplikací i systému samotného. Všechny tyto volby lze upřesnit v Nastavení herního režimu. Avast rozpoznává hry automaticky a přidává je do seznamu, kdy spouští herní režim. Občas se mezi nimi objeví i aplikace, která až takové upřednostnění ze strany systému nepotřebuje - jako v testovém případě snímač obrazovky PicPick.

Avast Premier: SafeZone Browser a jeho Platební režim je dnes již nezbytným pomocníkem pro zabezpečené platby

Prohlížeč SafeZone Browser

SafeZone Browser je zvlášť instalovaný prohlížeč, určený k zabezpečenému brouzdání internetem a ještě zabezpečenějšímu placení na něm. Nespouští se z hlavní aplikace, ale to vůbec není na škodu - právě naopak, jen uživatel musí o jeho přítomnosti v systému vědět:).

SafeZone Browser je na první pohled Chromium přepracované Operou. Nabízí stejná nastavení i některé fičury - jako je např. blokování reklam. Je posílen o funkce o Avastu - Ověřené weby, Passwords. Nabízí rozšíření pro stahování online videí a SafePrice - pro vyhledávání lepších cen. A především skýtá možnost využití Platebního režimu na jakýchkoliv stránkách, na nichž jsou zadávány obzvlášť citlivé informace. SafeZone automaticky detekuje takové stránky (např. netbanking), případně jej lze iniciovat ručně pomocí ikonky platební karty vpravo od adresního řádku. V ten moment je daný proces virtualizován a izolován od zbytku systému. Tím pádem je i chráněn před malwarem typu keyloggeru a ostatně i jakýmkoliv jiným malwarem, který by chtěl místně uložené údaje ukrást, neboť ve virtualizovaném módu nic lokálně neukládá. 

Komponenty umožní konfigurovat prvky, jejichž nastavení jsme dříve nenalezli

Nastavení Avast Premier

Pokud by jednoduché grafické rozhraní Avast Premieru někoho svedlo k myšlence, že jde o prostoduchý prográmek, komplex všemožných nastavení balíku ho vyvede z omylu. Pomineme-li všeobecná nastavení té nejsvrchnější slupky programu, zůstanou nám 2 podstatné položky: Obecné a Komponenty.

Komponenty

V komponentách najdeme jednak nastavení modulů, které jej zpřístupňují přímo - jednak konfigurací funkcionalit a technologií, u nichž tento přímý přístup chybí. Díky tomu zde nakonfigurujeme podrobné chování souborového, webového a behaviorálního štítu; sandboxu a aktualizátoru softwaru a snadno a pohodlně také odinstalujeme veškeré komponenty, které již nadále nepotřebujeme.

Avast Premier: položka Obecné opět přehledně představuje komplexní nastavení programu

Obecné

Obecná nastavení umožňují opravdu konfiguraci všeho a kdečeho:

 • zapnutí speciálních režimů Tichý režim a Režim uzamčení;
 • povolení dalších bezpečnostních technologií CyberCapture, reputační služby;
 • hledání potenciálně nechtěných programů;
 • odstranění podpisu Avastu z mailů (taky důležité);
 • nastavení zvukových, vyskakovacích a emailových oznámení, 
 • ochrana Avastu heslem aj.

Avast inovoval nejen na úrovni produktů, ale i logo

Avast Premier 2017 souhrnem

Avast Premier je velmi vyspělý program. Typické i časem nabalené moduly (VPN, skartovač, optimalizátor) doplňují funkce a technologie zvláště potřebné pro účinnou ochranu systému v této době. Za ty lze považovat především: 

 • zabezpečený, virtualizovaný, od systému izolovaný SafeZone Browser v Platebním režimu, jenž by měl být první uživatelovou volbou pro veškeré platební transakce a 
 • dvojice Behaviorální štít a CyberCapture, která má za úkol vysledovat a uzamknout jakoukoliv podezřelou aktivitu, otestovat ji na serverech Avastu a ohodnotit její bezpečnostní rizika. Celý tento proces pak slouží k obraně proti ransomware a tzv. zero-second útokům (více o nich i zmíněných technologiích se dozvíte ve Zprávách Instaluj.cz).

Zvláštní pozornost si zaslouží uživatelské rozhraní aplikace. I když Avast kumuluje velké množství modulů, funkcionalit, technologií a nastavení toho všeho, je v naprosté většině případů neuvěřitelně přehledný a přímo vybízí i běžného uživatele k tomu, aby se při ovládání programu cítil sebejistě.

Avast Premier 2017 rozchodíte na 32bitových Windows SP 3 a výše s 256 MB RAM a 1,5 GB na disku.

Klady Avast Premier 2017

 • mistrovské zvládnutí uživatelského prostředí, které komplexní a neuvěřitelně podrobné nastavení dokáže komunikovat přehledně a návodně;
 • připravenost na nejnovější hrozby v podobě zero-second útoků a ransomware; 
 • SafeZone Browser a jeho Platební režim; 
 • oceňované klasické utility;
 • možnost nastavení a přizpůsobení celé aplikace, instalace a odinstalace jednotlivých modulů.

Pár vad na kráse Avast Premier 2017

 • zbytečně velké, uživatelsky nezměnitelné rozhraní aplikace + několik málo oken v nastaveních obsahuje podmenu, která je třeba rolovat, a není příliš přehledné;
 • scházející drag & drop ovládání u prvků, které vyloženě vypadají či se hodí k tomuto způsobu ovládání - např. skartovač dat, sandbox.

Vzhledem k úrovni zabezpečení, jako skýtá Avast Premier 2017, je velmi zajímavým kandidátem na zabezpečení systému běžného i profesionálního uživatele. Jeho cenu pak lze optimalizovat buď nákupem delší licence, či většího počtu licencí.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

System Mechanic: drahý i zadarmo

Optimalizátory Windows se netěší dobré pověsti mezi lidmi, jejichž schopnosti překračují zapnutí a vypnutí počítače. Nutno poznamenat, že to není vždy oprávněné. Často umí uživateli zpřístupnit to, co se jinak ukrývá v hloubi...

Bitdefender Internet Security ladí detaily

Bitdefender se už dávno probojoval mezi nejlepší antiviry. Navíc s úspěchem čelí i nejnovějším hrozbám v podobě nových mutací počítačových červů či agresivních botnetů. Úkolem vývojářů jeho uživatelských...

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama