[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Avast Free Antivirus 2019: vynikající zabezpečení zdarma KE STAŽENÍ

Avast uvolnil novou verzi eponymního produktu. Podívali jsme se na její nejdostupnější - tedy Free - variantu a jali se zkoumat, zda je stále jen důmyslným lákadlem k nákupu plné verze či je už i sama o sobě použitelná. Výsledek překvapil. Navíc má Avast v kapse ještě pár trumfů, které mohou zlomit běžného i pokročilého uživatele k volbě zabezpečení právě tohoto výrobce. Co jsme tedy zjistili?

 

Už při instalaci Avast Free Antivirus se můžete zbavit nechtěných komponent

Avast je česká značka, proto nejen při instalaci potěší češtinou (případně slovenštinou). Na úvodní obrazovce automaticky přibaluje prohlížeč Avast Secure Browser, pokud nechcete další, lehce pozměněné Chrome, je třeba tuto volbu odškrtnout. V přizpůsobení instalace se krom upřesnění systémového umístění nachází i rozškálování celé aplikace na jednotlivé moduly. Uživatel se tak může zbavit všeho, co stejně při ochraně počítače nevyužívá (např. Poštovní štít).

Po instalaci Avast ohlásí úspěch svého instalátoru hláškou Jste chráněni, nainstaluje rozšíření Avast Online Security do právě otevřených prohlížečů a informuje uživatele, že stejně jako mnoho jiných programů i on sám sbírá data uživatelského chování a stavu uživatelova zařízení. Nicméně říká, že žádná z těchto dat nebude šířit, uživatele identifikovat či vystavovat jakýmkoliv marketingovým aktivitám. Sběr dat lze posléze vypnout v Nastavení - Podílet se na sdílení dat. Po restartu a dalším otevírání se do prohlížečů ještě přiinstaluje rozšíření Avast Safe Price.

Celkový test má usnadnit aplikaci všech smysluplných kontrol počítače

Celkový test

Výchozí volbou po startu aplikace je tzv. Celkový test. Ten spojuje antivirový sken rootkitů (velmi rychlou formou), automatických spouštěných programů a modulů natažených v paměti s nízkou úrovní heuristiky a normální prioritou procesu s dalšími testy dostupnými v dané verzi Avast antiviru. Ve free verzi tedy ještě provede hledání zastaralých verzích programů, potenciálně zranitelných doplňků prohlížečů, zranitelností místní sítě, otestuje možné potíže s kompatibilitou, zkontroluje nastavení systému ve jménu optimálního výkonu a překontroluje sílu používaných hesel. Avast verze 2019 by měl Celkový test provádět dvakrát rychleji díky optimalizaci jednotlivých funkcí, vhodnému načasování a kombinaci jejich provádění. 

Už Ochrana prozradí, že některé moduly jsou jenom za peníze

Ochrana

Rozkliknutí Ochrany odkryje koncepci Free antiviru: některé moduly jsou dostupné, jiné jsou zamčené - určeny pouze k pobídce uživatele k zakoupení některé z plných verzí programů od Avast

Avast Free Antivirus: velmi šikovné podání klasických testů na vyžádání

Testy

Avast velmi šikovně pojímá nabídku testů. I když zde najdeme klasiku (úplný, rychlý, cílený), má uživatel možnost okamžitě vstoupit do kompletního nastavení jednotlivých testů. Profil Rychlého testu se skrývá v Uživatelských testech, kde si každý může nastavit vlastní test. 

Nastavení testů

Testy se dají velmi široce konfigurovat:

 • soubory je možno testovat všechny, rozpoznávat je podle obsahu či podle přípon; 
 • oblasti se smysluplně dělí na systémový disk a všechny disky, moduly natažené v paměti (aktuálního či všech uživatelů), nabízejí zacílení rootkitů i přidání jakékoliv další oblasti; 
 • lze nastavit citlivost heuristiky (vypnuto, nízká, normální, vysoká) i procházení celých souborů; 
 • samozřejmostí je volba priority procesu a možnost naplánování a opakování právě konfigurovaného testu.

Hlavní štíty rezidentní ochrany Avastu: souborový, behaviorální, webový a poštovní

Hlavní štíty

Položka Štíty ukrývá hlavní štíty rezidentní ochrany poskytované Avastem. Z daného umístění je možno je jen vypnout či zapnout. Pro jakékoliv změny je třeba zamířit do Menu - Nastavení - Komponenty. V daném umístění je pak možno podrobně nastavit každý ze štítů - samozřejmě dle jeho specifik: 

 • souborový štít je možno nastavit na testování programů, skriptů a knihoven při spouštění, dokumentů při otevírání, souborů při zápisu, testovat automaticky spouštěné soubory výměnných médií, nastavit citlivost heuristiky a využití dočasné a stálé vyrovnávací paměti; 
 • behaviorální štít dovoluje specifikovat, jak má reagovat na podezřelé chování programů (zeptat se či automaticky přesouvat do Truhly [jak Avast pojmenovává karanténu]);
 • webovému štítu lze určit způsoby a rozsah testovaného provozu, testování HTTPS, blokování škodlivých adres, varování uživatele při stahování souborů se špatnou reputací, citlivost heuristiky, zadání aktivně blokovaných stránek aj. a
 • poštovní štítu lze zadat, které protokoly testovat, zda testovat i SSL/TLS zabezpečení a nastavení citlivosti heuristiky. 

Inspektor Wi-Fi hledá, hledá a nenachází všechna zařízení v lokální síti

Inspektor Wi-Fi

Inspektor Wi-Fi vychází při analýze z uživatelské identifikace sítě z dvojice: soukromá/veřejná. Identifikuje všechna zařízení přítomná v síti a zkontroluje jejich nastavení a možné zranitelnosti. I přes to, že verze 2019 má být schopná lépe rozpoznat všechna zařízení v síti, si Avast opakovaně nevšiml smartphonu vesele datujícího v lokální síti. Což samo o sobě vyvolává pochybnost o schopnosti detekce bezpečnostních hrozeb. 

Avast Passwords: klíčenka na hesla v podání Avastu

Položka Soukromí nabízí ve free verzi klíčenku Passwords. VPN klient SecureLine VPN a blokovač reklam AntiTrack Premium jsou prémiové funkce, z nichž první je možno vyzkoušet na 60 dní zdarma.

Passwords

Avast defaultně vychází z toho, že hesla uložená v prohlížeči jsou hesla špatně zabezpečená. Proto je stáhne do vlastního prostoru Passwords a nabídne uživateli instalaci doplňku prohlížeče Avast Passwords pro Chrome a Firefox. Nabízí pak uložení vyplňovaných hesel, jejich správu, generování náhodných hesel při zakládání nových účtů, zabezpečení modulu Passwords hlavním heslem a přikoupení utility Strážce hesel, který „nepřetržitě sleduje Internet a upozorňuje na případné úniky vašich hesel“. 

Sekce Výkon: dvě utility placené, jedna nepříliš funkční...

Výkon

Sekce Výkon opět nabízí modulu zdarma a pobídky k zakoupení. Znalí už vědí, že cokoliv označené Premium bude za peníze. Cleanup Premium vám sice otestuje nastavení počítače a přítomnost zpomalujících programů (např. ve spouštění po startu systému), jakékoliv provedení změn však podmiňuje platbou. 

Aktualizace aplikací cílí zastaralý software v systému. Nabízí jeho aktualizaci - a to přímo z prostředí aplikace Avastu. Netřeba tedy separátně stahovat aktualizaci a instalovat ji. Vše provede Avast. Ovšem zatímco Avast identifikovat 2 zastaralé komponenty a hlásí, že všechny programy jsou aktualizované, konkurenční Glary Utilities tvrdí, že je možno aktualizovat GIMP, LibreOffice a Vivaldi - tedy nikoliv zrovna nějaké malé a opomenutelné kousky softwaru.

Driver Updater vyžaduje vlastní instalaci. Po proskenování systému, nalezení starých ovládačů a snaze o jejich aktualizaci, končí Driver Updater stejně jako ostatní pobídky k nákupu, tedy nabídkou licence. Ani Driver Updater tedy není zadarmo - škoda, že se to uživatel nedozví dříve než ho stáhne, nainstaluje a použije, vytvoří bod obnovení systému a pokusí se aktualizovat zastaralý ovládač. 

Režim Nerušit nabízí i možnost Maximalizovat výkon při hraní her

Režim Nerušit má za úkol eliminovat veškeré notifikace (od Avast, Windows i aplikací třetích stran), pokud uživatel pracuje s některou aplikací v celoobrazovkovém režimu. Při spouštění aplikací si sám vytváří seznam programů, v nichž by uživatel patrně nechtěl být rušen. Ten je ovšem možno rozšířit i ručně. Utilitka je cílena primárně na filmy a hry. Ostatně o tom svědčí i možnost Maximalizovat výkon dostupná z pod ikonkou třech teček nastavení u každé aplikace. Při zapnutí pak Avast zvýší prioritu daného procesu a zapne v systému režim vysokého výkonu.

Nastavení Avastu umožňuje odinstalovat jednotlivé moduly aplikace

Nastavení Avast Free Antivirus

Nastavení patří k těm příjemnějším stránkám Avastu. Sice je relativně rozsáhlé a běžný uživatel by se v něm mohl ztratit, ale vývojáři aplikaci dodávají ve výchozí podobě nastavenou tak, že v podstatě není třeba žádných zásahů. Na druhou stranu uživatel pokročilý může změnit spoustu maličkostí, které mu nemusí zrovna vyhovovat. Jednu z těch, jejíž změnu ocení většinu, můžeme dát rovnou k dobru:

 • v Nastavení - Obecné - je hned v prvním seznamu poslední položka - Do emailů přidávat podpis programu Avast - odškrtnout a potvrdit OK

Jinak, co nelze než pochválit, má Avast v nastavení přístup k jednotlivým modulům, které je možno nejen podrobně nastavit či zastavit, ale i odinstalovat. Uživatel tak svůj systém zbaví veškeré zbytné zátěže. Přitom lze zachovat všechny speciální fičury zvlášť v Nastavení povolené - například využití reputační služby, analýzu neznámých souborů CyberCapture, cílení potenciálně nechtěných programů, Anti-exploit, monitor rootkitů, hardwarovou virtualizaci, Striktní režim atd. 

Velmi příjemné je také, že všechny antivirové testy (včetně testu v Celkovém testu a testu spouštěného z Průzkumníka Windows) je možno osobně konfigurovat, a tak určit jejich důslednost a náročnost. Konkrétně nastavení Testu z průzkumníka najdeme v Nastavení - Obecné - (je třeba scrollovat dolů, kde jsou další, nepříliš zřetelné rozkliknutelné položky) - rozkliknout Speciální testy - Test z Průzkumníka.

Klady Avast Free Antiviru

 • vynikající zabezpečení zdarma;
 • škálovatelnost od prostého nainstalování běžným uživatelem přes odinstalování nepotřebných komponent hospodárným uživatelem až po přesné a cílené nastavení úrovní, rychlostí a citlivostí veškeré práce velmi pokročilým uživatelem; 
 • velmi přívětivé prostředí v češtině doplněné velmi inteligentním pojetím nastavení aplikace.

Lehké vady na kráse

 • ne zcela perfektní výsledky vedlejších modulů (Aktualizace aplikací, Inspektor Wi-Fi); 
 • neoznačování placených funkcí jako takových; 
 • absence firewallu, sandboxu, anti-ransomwaru, štítu webové kamery a citlivých dat ve free verzi. Tuto vadu na kráse lze však snadno odstranit zakoupením si plné verze Avast Internet Security.

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

McAfee Total Protection: kvalitní výsledky, ale nic moc podání

Software McAfee má nezáviděnou pozici, kterou si ovšem vybudoval sám. A to sice nešťastným způsobem nabídky, který ho zařadil mezi crapware. Velmi často se totiž objevuje mezi softwarem, který pokud není přímo nainstalován v OEM verzích...

Outbyte PC Repair: kočkopes a přešlapy

Outbyte PC Repair má rozhodně zajímavý design prvotního skenu. Projede, identifikuje problémy a nabídne řešení v jedné dlouhé sekvenci - bez nutnosti se proklikávat jednotlivými položkami a v nich ještě hledat co a jak. Nicméně...

Wise Care 365 si nechává ty nejlepší špeky jen pro platící

Wise Care 365 je optimalizátor odladěný léty vývoje. Je přehledný, lokalizovaný, bezpečný díky zálohování prováděných změn. A jak se za roky ladil program sám, tak se ladil i jeho prodej. Jestliže ho chcete na jeden klik - či...

Comodo System Utilities: mrtvý program s živou prezentací

Bezpečnostní firmy prezentují na svých stránkách různé produkty. Někdy se ovšem i jim podaří nejen prezentovat ukončený program, ale ani neupozornit na to, že je ukončený - a navíc ho nabídnout i k instalaci. Tím celý fór nekončí...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama