[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

AIRBUS a KOMP: PČR proti darknetu

Policie České republiky rozbila sny fanouškům seriálu Jak prodávat drogy přes internet (rychle). Že nejsou nedohledatelní, nekontrolovatelní a schopni zneužívat služeb dopravců se Národní protidrogové centrále podařilo dokázat ve spolupráci s Celní správou, Českou poštou a dalšími. A nepomohl ani TOR, ani anonymní odesílání kontrabandu z různých míst, ani zdroje a cíle zásilek všude po světě. 

 

Zbohatnout online a rychle se snaží digitální dealeři drog (Zdroj: Pixabay.com)

Národní protidrogová centrála Policie ČR zasahovala proti novému modelu šíření drog - online přes darknet realizovaný na TORu přes nicnetušící dopravce poštovních zásilek. Chceme na dvou případech demonstrovat proměnu nelegálních drogových poměrů v České republice, a to směrem k využívání skrytých platforem, vysvětluje Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály. Do jisté míry se zvyšuje nabídka psychotropních látek a jedů i pro ty zájemce, kteří jinak nemají kontakty s kriminální subkulturou, nemají kontakty na distributory nebo výrobce. Tento model přepravy pracuje zejména s menšími množstvími drog ve vysoké frekvenci.

Kokain zabavený v rámci operace AIRBUS (Zdroj: Policie České republiky)

AIRBUS

Operace Airbus názvem následovala přezdívku pachatelů na darknetu. Ti totiž na černých trzích darknetu vystupovali pod přezdívkou czecharlines. Policisté Národní protidrogové centrály zadrželi pětičlennou skupinu osob, která se dlouhodobě zabývala distribucí omamných a psychotropních látek na virtuálních tržištích situovaných v oblasti latentní sítě TOR, upřesňuje koncovku operace Barbora Kudláčková, mluvčí PČR.

Zadržená skupina osob z České skupiny nabízela na 6 dark-trzích extázi, kokain, MDMA a ketamin. Platby probíhaly v kryptoměnách Bitcoinu, Litecoinu, Ethereum a Moneru. Drogy pašovali z Belgie a Holandska prostřednictvím soukromých kurýrních společností. Přeprodávány pak byly nejen na území ČR, ale také do USA, Austrálie a Ruska. Dle všeho „výhradně za služeb České pošty.“

Poslat se dá všechno, následky jsou různé, říká Roman Knap, generální ředitel České pošty. Česká pošta ručí za přepravu zásilek. Za jejich obsah odpovídají odesílatelé. To neznamená, že jsme otevřený distribuční drogový kanál pro Českou republiku. Ostatně poštovní podmínky jasně vymezují, co se smí a nesmí posílat. Nekontrolujeme obsah dopisů a balíků, staráme se o jejich doručení. Díky spolupráci s policií a celní správou existují postupy, které pochopitelně nemohu komentovat, na odhalení zasílání drog poštou. Jedná se o krajně rizikovou činnost s příslušnou trestní sazbou a nikomu toto zneužívání služeb České pošty nedoporučuji.

Na konci operace Airbus bylo zadrženo 6 kg drog a 2,3 BTC (= cca 300 000 Kč). Dva organizátoři byli obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim hrozí trest odnětí svobody v délce trvání osm až dvanáct let.

Vysokopotenciální konopí šířené dealerem Bushplanet/DonkeyKong (Zdroj: Policie České republiky)

KOMP

Operace KOMP se věnovala sice jedinému, ale velmi aktivnímu pachateli. Ten se „dlouhodobě zabýval distribucí omamných a psychotropních látek prostřednictvím prostředků výpočetní techniky působící v latentní síti internetu Darknet, a to za využití prohlížecí platformy TOR,“ podává zprávu PČR. Obviněný nabízel extázi, kokain, amfetamin, MDMA a konopí na tržištích Alfabay, Dream Market, Tochka, Wall Street Market, Berlusconi Market, Darkshades Market, Nightmare a Empire Market.

Obviněný vystupoval pod nickem Bushplanet a DonkeyKong. Drogy nabízel minimálně od roku 2017. Platby přijímal v Bitcoinu a dalších kryptoměnách. Navíc vše byl schopen dodat ve velkém množství a ve vysoké kvalitě. Což má samozřejmě další konsekvence. Policie ostatně uvádí: Jedná se o muže české národnosti ve věku 33 let s drogovou trestní minulost, který měl zažitý sofistikovaný systém páchání trestné činnosti a současně tuto činnost dobře konspiroval: využíval různé skladové prostory, měnil místa odesílání zásilek, skrýval své aktuální bydliště. Během prověřování případu téměř nepoužíval mobilní telefon, ke komunikaci užíval různé, šifrované komunikátory.

Dotyčný obchodoval po celém světě: mezi jeho koncové odběratele patřili lidé takřka z celého světa, např. z Austrálie, USA, země Skandinávie, Evropské země, Ruské federace. Využíval služeb různých přepravních společností, zejména České pošty. Způsob obstarávání omamných a psychotropních látek je předmětem dalšího šetření.

Během prověřování případu se podařilo prokázat a zajistit odeslání zásilek, které obsahovaly celkem: 5.886,71 gramů MDMA, 99,7 gramů kokainu, 79,49 g sušeného rostlinného materiálu s obsahem THC, 1.107 kusů tablet extáze s vysokým obsahem látky MDMA a 150,47 gramů amfetaminu, vyjmenovává Kudláčková. Při finální realizaci případu bylo při domovní prohlídce a dvou prohlídkách jiných prostor zajištěno celkem 3.219 g MDMA a 208 g sušeného rostlinného materiálu s obsahem THC.

Zdroje

 

 

 

 

 

Česká pošta se stala nástrojem phishingu

Obzvláště nebezpečný phishing koluje po českých emailech. Kyberútočníci si tentokrát coby nástroj na oblafnutí uživatele zvolili upozornění od České pošty. Za nepatrnou platbičku dlužného cla ve výši 1,10 Kč v podstatě slibují...

Nejvýkonnější superpočítač ČR se rodí v Ostravě

Superpočítačové centrum IT4Innovations se chystá na zkompletování nejnovějšího superpočítače v České republice. Ten bude ctít tradici všech superpočítačů a stane se nejvýkonnějším v lokalitě, a to sice díky výpočetnímu...

WhatsApp připravuje i nemobilní volání

WhatsApp by v budoucnu měl umožnit volání a videohovory i v jiných aplikacích než těch, které jsou určeny pro mobily a tablety. Konkrétně by se video/telefonie měla dostat i do webové aplikace a do aplikace desktopové. Otázkou zůstává, zda půjde o samostatné klienty...

Google Analytics přichází v novém

Google Analytics prochází konceptuální změnou. Jmenuje se Google Analytics 4. Namísto měření, fragmentovaného na platformy a zařízení, chce nabídnout měření komplexně zachycující chování zákazníka. Všechny segmenty...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama