[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows Unlock: odemkněte vším po ruce

Odemykání počítače heslem je vcelku běžné. Odemykání otiskem prstu se parciálně šíří u high-endových smartphonů a v korporátním prostředí. A funkce typu Windows Hello slibují odemykání pomocí biometrických údajů - třeba patřičným šklebem na právě probuzený počítač. Množina funkcionalit Windows Unlock by tento výčet autentizačních způsobů měla ještě rozšířit.

 

Abychom mohli použít Windows Unlock, budeme v některých případech muset mít spuštěno Bluetooth

Funkcionality Windows Unlock využijí k odemykání počítače spárovaná zařízení. Pomohou tedy všem těm uživatelům, kteří nemohou či nechtějí zadávat hesla, zároveň nedisponují hardwarem pro ověření otisku prstů či sejmutí biometrické identifikace pomocí Windows Hello, ale ani nechtějí nechat své systému volně přístupné. 

Konkrétní operační systém se spáruje s dalšími zařízeními uživatele pomocí aplikačního rámce Companion Device Framework. Uživatel pak bude moci odemknout operační systém:

  • zmáčknutím mezerníku a odsouhlasením notifikace, která mu přijde na smartphone spárovaný prostřednictvím Bluetooth;
  • máchnutím spárovaným zařízením nad NFC čtečkou počítače;
  • zmáčknutím tlačítka spárovaného zařízení připojeného k počítači pomocí USB či třeba
  • vykonáním specifických úkonů s nositelnými prvky typu fitness náramky Microsoft Band 2 - třeba zatleskáním.

Proces autentizace prostřednictvím Windows Unlock

Aplikace, které budou chtít Windows Unlock využít, budou muset prokázat zabezpečení aplikace a její komunikace se systémem, přihlašování a obrany proti napadaní zákeřným malware v rámci schvalovacího procesu Microsoftu. Integrace aplikace do Companion Device Framework bude vyžadovat:

  • univerzální aplikaci pro spárovatelné zařízení, stáhnutelnou z Windows Store;
  • schopnost vytvářet a generovat 256bitové šifrovací klíče pro autentizační zprávy na straně spárovaného zařízení;
  • správné nastavení služby Companion Authenfication Service běžící na Windows 10, která zajistí funkci celého Windows Unlock. Ta navíc bude vyžadovat ověřením PINem pokaždé, když bude k systému připárováno nové zařízení.

I když prvotní návrhy uplatnění nevypadají úplně uživatelsky vstřícně, Windows Unlock patrně nabude na použitelnosti uvedením do praxe a dolaďováním konkrétních realizací.

Zdroje: WindowsCentral.comMicrosoft Developer Network

 

 

 

 

 

Chrome pracuje na uživatelském rozhraní pro experimenty

Vývojáři Google Chrome se rozhodli některé z experimentálních funkcí prohlížeče otestovat na širším vzorku pokusných uživatelů. Nabídnou uživatelský přístup přímo přes rozhraní browseru k těm experimentům, pro které je téměř...

NIX.CZ je součástí kritické infrastruktury ČR

Internetový uzel NIX.CZ byl zařazen mezi subjekty kritické informační infrastruktury České republiky. Rozhodl o tom Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, v jehož kompetenci jsou prvky spadající do oblasti informačních technologií. NIX.CZ...

Vlastník Jobs.cz a Práce.cz akvíruje ajťácký Techloop.io

Společnost LMC vlastnící mimo jiné největší české HR projekty Jobs.cz a Práce.cz akvíruje platformu Techloop.io, která se specializuje na párování IT odborníků a firem. Získává tak černého koně ve vysokorozpočtové...

Síťové prvky Zyxel trpí backdoorem

Firewally a brány značky Zyxel jsou přístupné kyberútokům přes zadní vrátka. Kupodivu je neotevírá žádný malware, který by je napadl, ale jsou tam přítomna přímo z výroby. Zyxel se nejen domníval, že je dobrým nápadem v těchto...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama