[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows Unlock: odemkněte vším po ruce

Odemykání počítače heslem je vcelku běžné. Odemykání otiskem prstu se parciálně šíří u high-endových smartphonů a v korporátním prostředí. A funkce typu Windows Hello slibují odemykání pomocí biometrických údajů - třeba patřičným šklebem na právě probuzený počítač. Množina funkcionalit Windows Unlock by tento výčet autentizačních způsobů měla ještě rozšířit.

 

Abychom mohli použít Windows Unlock, budeme v některých případech muset mít spuštěno Bluetooth

Funkcionality Windows Unlock využijí k odemykání počítače spárovaná zařízení. Pomohou tedy všem těm uživatelům, kteří nemohou či nechtějí zadávat hesla, zároveň nedisponují hardwarem pro ověření otisku prstů či sejmutí biometrické identifikace pomocí Windows Hello, ale ani nechtějí nechat své systému volně přístupné. 

Konkrétní operační systém se spáruje s dalšími zařízeními uživatele pomocí aplikačního rámce Companion Device Framework. Uživatel pak bude moci odemknout operační systém:

  • zmáčknutím mezerníku a odsouhlasením notifikace, která mu přijde na smartphone spárovaný prostřednictvím Bluetooth;
  • máchnutím spárovaným zařízením nad NFC čtečkou počítače;
  • zmáčknutím tlačítka spárovaného zařízení připojeného k počítači pomocí USB či třeba
  • vykonáním specifických úkonů s nositelnými prvky typu fitness náramky Microsoft Band 2 - třeba zatleskáním.

Proces autentizace prostřednictvím Windows Unlock

Aplikace, které budou chtít Windows Unlock využít, budou muset prokázat zabezpečení aplikace a její komunikace se systémem, přihlašování a obrany proti napadaní zákeřným malware v rámci schvalovacího procesu Microsoftu. Integrace aplikace do Companion Device Framework bude vyžadovat:

  • univerzální aplikaci pro spárovatelné zařízení, stáhnutelnou z Windows Store;
  • schopnost vytvářet a generovat 256bitové šifrovací klíče pro autentizační zprávy na straně spárovaného zařízení;
  • správné nastavení služby Companion Authenfication Service běžící na Windows 10, která zajistí funkci celého Windows Unlock. Ta navíc bude vyžadovat ověřením PINem pokaždé, když bude k systému připárováno nové zařízení.

I když prvotní návrhy uplatnění nevypadají úplně uživatelsky vstřícně, Windows Unlock patrně nabude na použitelnosti uvedením do praxe a dolaďováním konkrétních realizací.

Zdroje: WindowsCentral.comMicrosoft Developer Network

 

 

 

 

 

ČTÚ spouští NetTest, certifikovaný test internetu

Kvalita připojení k internetu se liší nejen mezi jednotlivými poskytovateli - co hůř - kolísá v čase u téhož. Navíc zákazníci jsou typicky v nevýhodné pozici: mohou sice rychlost připojení reklamovat, ale o tom, jak jejich reklamace dopadne či...

Vivaldi 4.2 přináší nové volby ochrany soukromí

Vivaldi stále válčí především customizovatelností prohlížeče, maximální svobodou výběru používaných služeb a snahou o ochranu uživatelského soukromí. Ve verzi 4.2 se to rovná implementací nového překladače Lingvanex...

LibreOffice 7.2: neustálé zlepšování podpory formátů MS Office

LibreOffice je sice open-source software, nicméně jeho vývojáři ví, že pro masivní rozšíření v komunitě a především mezi firemními zákazníky musí bezchybně pracovat i s proprietárními formáty. Jako jsou například ty...

NortonLifeLock akvíruje Avast

Bývalý Symantec Corp. alias NortonLifeLock a Avast se dohodli na fúzi, při níž Avast skončí pod křídly NortonLifeLock. Akvizice přijde americkou společnost na něco mezi 8,1 - 8,6 miliard dolarů. A akcionáři Avastu budou mít nárok na kombinaci peněžního...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama