[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 S: další z danajských darů?

Microsoft vytáhl do boje proti levným chromebookům. Aby byl schopen konkurovat cloudově orientovaným zařízením s Chrome OS představuje podobně odladěný operační systém Windows 10 S. Ten bude hardwarově nenáročný, relativně bezpečný a softwarově uzavřený. Výrobu odpovídajících zařízení s cenovkou do 5 tisíc korun již přislíbili přední výrobci notebooků.

 

Windows 10 S: danajský dar lidstvu

„Windows 10 S byl inspirován studenty a učiteli, zefektivizován na jednoduchost, bezpečnost a vynikající výkon. A dává vyniknout pravé podstatě Windows,“

zní velká slova prezentována jménem Terryho Myersona, jednoho z vicepresidentů Microsoftu. A zároveň určují směr PR/marketingové prezentace nového systému Windows 10 S. Ten totiž na svět přichází coby dar Microsoftu oblasti školství, v níž je třeba počítat i s výukou žáků z nemajetných rodin a vybavit i posledního kantora ze sebevražedného rozpočtu. Fakticky ovšem Windows 10 S cílí zákazníky i tam. Jeho cílovou skupinou jsou totiž uživatelů všech nevýkonných systémů. Toto ořezání klasických Windows má nejen deklarované klady, ale i pár záporů.

Porovnání cloudového systému Windows a jeho alternativy na chromeboocích (Zdroj: WindowsCentral.com)

Doporučené parametry a výkonnostní cíle Windows 10 S

Podle dříve uveřejněných informací by měla zařízení s Windows 10 S (tehdy ještě označovaný jako Windows 10 Cloud) optimálně splňovat:

 • čtyřjádrový procesor třídy Celeron a lepší;
 • 4 GB operační paměti; 
 • 32 GB diskového prostoru pro 32bitový a 64 GB prostoru pro 64bitový systém; 
 • rychlé úložiště - eMMC či SSD; 
 • baterii s kapacitou 40 watthodin a více;
 • volitelně pak ještě dotykovou obrazovku a pero.

S touto hardwarovou dispozicí by pak plánovaná zařízení měla být schopna dosáhnout:

 • délky provozu na baterii přes 10 hodin; 
 • studeného startu systému až k přihlašovací obrazovce 20 sekund; 
 • probuzení ze spánku do 2 sekund; 
 • prvního přihlášení z přihlašovací obrazovky až na plochu 15 sekund; 
 • následující přihlášení do 5 sekund. 

Vzhledem k tomu, že to byly parametry doporučené, a vzhledem k cenovému cílení co nejníž, se dá očekávat, že budou výrobci hardwarová sestavení příštích zařízení s Windows 10 S různě optimalizovat na cenu - a tedy některé komponenty poddimenzovávat.

Microsoft představil Windows 10 S na konferenci #MicrosoftEDU v New Yorku

Co činí Windows 10 S atraktivním a co jej omezuje?

Windows 10 S by měla utáhnout i velmi levná zařízení s cenovkou do cca 5 000 Kč. Proto v něm budou osekány všechny funkce, které nejsou plně nezbytné pro chod systému (což je v případě Windows opravdu úspěch), a systém by měl být relativně svižný. Microsoft ovšem mnoho podrobností k tématu nezveřejnil, proto se musíme spolehnout na fakta odvozená.

Stejně tak by se mělo jednat o systém relativně bezpečný, neboť veškeré aplikace lze do něj instalovat prostřednictvím aplikačního obchodu Windows Store. To na jednu stranu snižuje nebezpečí, která pro operační systém představuje sám uživatel, na stranu druhou přenáší odpovědnost za zabezpečení na bezpečnostní systémy samotného Windows Store, který bude muset bránit přítomnosti nebezpečných aplikací. A to se například obdobné aplikační platformě Google Play příliš nedaří.

Další výhodou instalačního omezení by měla být správa systému, jak ze strany uživatele, tak i administrátora. Aplikace by se měly prostřednictvím Windows Store samy aktualizovat (= další bezpečnostní plus), jejich odinstalaci by nemělo provázet zanášení systému nadále nepotřebným kódem. Snížené nároky na uživatele se jednak rovnají sníženým nárokům na práci administrátora, jednak by Windows 10 S měl dále usnadnit vzdálenou správu celé sítě takto postižených počítačů.

Stinnou stránkou instalačního omezení je jednak malý výběr aplikací, neboť Windows Store jimi zrovna neoplývá, jednak malichernost konkurenčního boje v podání Microsoftu. Ten sice hlásá, že „Windows 10 S mohou využívat kteréhokoliv prohlížeče z Windows Store“, fakticky ovšem vyžaduje, aby aplikace přítomné ve Windows Store, užívané k brouzdání webu, využívaly ke zpracování HTML a JavaScriptu technologie Windows Platform. U prohlížečů to de facto znamená, že nesmí používat vlastní vykreslovací jádro, jako jsou Gecko Firefoxu či Blink Chromia a jeho forků.

Nabídky zdarma jsou vždy ty nejhorší

Školám a studentům snad poplyne výhoda ještě z bezplatného poskytnutí Microsoft Office 365. Ostatní deklarované výhody mají hodnotu spornou až nejspornější - typu bezplatný přechod na systém Windows 10 S ze současného systému.

Systém, mající konkurovat chromebookům a Chrome OS a vychovávat příští zákazníky Microsoftu, by se měl na prvních zařízeních začít objevovat v létě roku 2017.

Zdroje: Windows Experience Blog, Windows Store Policies, WindowsReport.comWindowsCentral.com

 

 

 

 

 

Facebook infikuje vaše fotky sledovacím kódem

Facebook sleduje všechny a všechno, to je jisté. Na povrch vyplouvající kauzy se liší jen v operačních vektorech, které jsou při tomto sledování využity či zneužity. Ten poslední má podobu změny metadat obrázků, se kterými přijde Facebook do...

Sedmičky Východního bloku jsou v ohrožení

Operační systémy Windows 7, Windows Server 2008, Windows Server 2003 a Windows XP jsou objektem vysoce cílených útoků, a to především v zemích východní Evropy. Vinu nese zranitelnost v ovládači jádra win32k.sys, která umožňuje převzetí...

Zbavte se Facebooku, vyzývá Woz

Steve Wozniak aka Woz, zakladatel Apple, inovátor a komentátor dění na poli IT, není fanouškem Facebooku. Ač byl sám dlouhou dobu jeho uživatelem, kauza Cambridge Analytica ho donutila smazat profil. Teď k tomu vyzývá i ostatní. A to z prostého důvodu: všechny...

Mapy.cz přidávají počasí na trase

Mapy Mapy.cz přicházejí v poslední době s jednou novinkou za druhou. Po panoramatickém nafocení demonstrace proti Babišovi a za nezávislost justice se vracejí k implementaci předpovědí počasí přímo do map. Nyní se již nedozvíte jen, jak bude v cíli...


 
© 2005-2019 PS Media s.r.o. - digital world