[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Už i NÚKIB varuje před TikTokem

Už jste na Netflixu koukali na serjoš Red Rose? Pokud ano, usnadní vám to porozumění strachu těch, kteří se snaží TikTok zakázat. Pokud ne, nevadí, kouknem´ na to v textu. Můžeme ovšem předeslat, že do kampaně proti TikToku se teď pouštějí už tajné služby aneb složky zodpovědné za vnitřní bezpečnost států. Co je na tom?

 

Už i NÚKIB varuje před TikTokem (Zdroj: TikTok)

TikTok se mezi mladými až dětmi rozšířil jak mor. Uchvátily je krátké spoty humoru, hudby a poťouchlostí všeho druhu - ale také nízkopotenciální sociabilita, která nevyžaduje víc než posty, lajky, komentáře a sdílení - vše zabaleno do personalizace uživatele. To ovšem kontrarozvědky netíží.

Tajné služby - stejně jako český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) - si všímají spíše sbírání velkého množství citlivých dat o uživatelích, jako jsou jejich jména, e-maily, telefonní čísla, poloha, informace o zařízeni nebo biometrické údaje (informace o fyzických nebo behaviorálních vlastnostech osoby, jako jsou otisky prstů či obličejové rysy).

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu.

Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás.“

Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB

NÚKIB proto doporučuje uživatelům TikToku smazat aplikaci ze svých zařízení a neposkytovat jim žádné osobní údaje. Pokud ji chtějí použít jen občas na sledování videa bez registrace nebo přihlášení, měli by si nastavit co nejnižší oprávnění pro aplikaci a použít virtuální soukromou síť (VPN) pro ochranu své identity. VPN je služba, která umožňuje připojit se k internetu prostřednictvím šifrovaného tunelu, který skrývá skutečnou polohu a IP adresu uživatele.

TikTok není jedinou sociální sítí pod dohledem NÚKIB. Úřad také upozorňuje na rizika spojená s používáním dalších čínských aplikací jako WeChat nebo QQ. WeChat je multifunkční aplikace pro komunikaci, platby, sociální síť a další služby. QQ je starší aplikace pro zasílání zpráv a sociální síť s více než 600 miliony aktivních uživatelů. Tyto služby podléhají čínským zákonům o kybernetické bezpečnosti a národním zpravodajským službám a mohou být využity k špionáži nebo sabotáži.

NÚKIB není jediným orgánem varujícím před TikTokem. V minulosti se proti této sociální síti postavily i vlády USA, Indie, Austrálie nebo Japonska. Ty obvinily TikTok z ohrožení národní bezpečnosti, porušování lidských práv nebo šíření dezinformací. Některé z nich dokonce zakázaly používání TikToku na státních zařízeních nebo požadovaly jeho prodej americké společnosti.

TikTok se brání těmto obviněním a tvrdí, že chrání soukromí a bezpečnost svých uživatelů. Podle společnosti ByteDance jsou data uživatelů z Evropy uložena v Irsku a Singapuru a nikdy se nedostanou do rukou čínských orgánů. Společnost také slibuje, že bude spolupracovat s regulátory a dodržovat lokální právní předpisy.

TikTok je stále pod silným tlakem ze strany Evropské unie (EU), která provádí vyšetřování ohledně dodržování pravidel ochrany spotřebitelů a osobních údajů. EU vyjadřuje obavy ohledně způsobu, jakým TikTok zachází s právy duševního vlastnictví, moderuje obsah na své platformě a komunikuje se svými uživateli. EU rovněž usiluje o zajištění toho, že TikTok neposkytuje nevhodný nebo škodlivý obsah pro děti.

TikTok není pouze zábavná aplikace pro sdílení videí, ale je také velmi mocným nástrojem pro šíření informací a ovlivňování veřejného mínění. Proto je velmi důležité, aby uživatelé byli obezřetní a měli na paměti rizika spojená s používáním této aplikace, a chránili své soukromí a bezpečnost na internetu.

Neměl by se TikTok jmenovat spíše Red Rose? (Zdroj: Netflix)

A co to má společného s Red Rose?

V seriálu Red Rose získává aplikace Red Rose veškerá oprávnění zařízení, do kterého je nainstalována. Získává tak přístup nejen ke kameře a mikrofonu, ale také ke kontaktům uživatele a charakteristikám těchto kontaktů. Vlivem toho pak manipuluje s vnímáním reality svých obětí. 

Red Rose ukazuje obětem zkreslené videozáznamy jejich blízkých, aby je psychicky mučila. Například postava Roch vidí a slyší svou zesnulou matku. A co víc, může vyvíjet aktivitu, která domněle patří uživateli - a to jen proto, aby zneužila sociální tlak a snahy o popularitu - a donutila tak oběti k plnění nebezpečných úkolů. Konkrétně je nutí skákat z vysokých budov, podřezávat si žíly či zabíjet přátele.

Ale to není všechno! Red Rose je ve skutečnosti branou do temné sítě, v níž se skrývají sadističtí hackeři a vrazi. Ti sledují každý pohyb uživatelů a tajně je natáčejí pro svou zvrácenou zábavu. Aplikace dokonce zasahuje i do fyzické reality svých uživatelů: posílá jim balíčky, zapaluje domy či sabotuje auta.

Jinými slovy: aplikace Red Rose není z těch, které byste si kdy chtěli pustit do života.

Zdroje

  • TikTok
  • ČSFD
  • Netflix

 

 

 

 

 

DuckDuckGo už i pro Windows

Půl roku po uvedení macovské verzi přichází na svět zkušební verze DuckDuckGo i pro Windows. Staví na projektu Chromia, ale využívá i systémová vykreslovací jádra. V rámci vlastní mise přináší uživateli maximalizaci...

Google Chrome přidává novou předprodukční verzi

Vývojáři Chrome chtějí posílit testování uvolňovaných verzí prohlížeče, a proto každou stabilní verzi Chrome uvolní o týden dřív malému procentu uživatelů, aby ti tak otestovali jakékoliv možné zádrhele, se kterými...

LibreOffice 7.5: krásnější a uhlazenější

LibreOffice stále akcentuje interoperabilitu se softwarem Microsoftu MS Office. A krom toho přidává propracovanější temné zobrazení, nové a krásnější ikonky a sjednocení nástrojů do jediné nástrojové lišty. Technologie nově...

ChatGPT pomáhá hackerům kódovat malware

Velké jazykové modely pomohou komukoliv téměř s čímkoliv. Jestliže objeví vzorce znaků, dokážou jejich algoritmy vzorce replikovat, multiplikovat a extrapolovat. Když jim dáte kousek kódu a budete ho chtít víc, model vám ho dá. A toho už si všiml...


 
© 2005-2023 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama