[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Sedmičky končí KE STAŽENÍ

14. ledna 2020 byly uvolněny poslední aktualizace pro operační systém Windows 7. A s tím ukončil jejich podporu i Microsoft. Nejen v českých luzích a hájích populární Sedmičky se tak vydají cestou nekompatibility s dalším softwarem, posléze i hardwarem a vyšší zranitelnosti vůči útokům. Co uživatele Sedmiček čeká?

 

Windows 7 už nejsou zabezpečeným systémem

Sedmičky se na scéně objevily 22. října 2009 coby nástupce těžkopádných Windows Vista. Na rozdíl od nich byly lehkým, intuitivním a rychle reagujícím systémem. Cenou, hardwarovými nároky a mnohem vyšším komfortem užívání si na dlouho získaly velké počty uživatelů. Ostatně i v momentu ukončení své podpory jsou stále nainstalovány na každém pátém počítači v ČR.

Microsoft dává vědět, že podporu Sedmiček ukončuje dle stanoveného plánu: Při vydání systému Windows 7 22. října 2009 se společnost Microsoft zavázala poskytovat podporu u tohoto produktu po dobu 10 let. Toto desetileté období nyní uplynulo a společnost Microsoft přestala systém Windows 7 podporovat, abychom se mohli zaměřit na podporu novějších technologií a skvělých nových prostředí.

Co znamená konec podpory Windows 7?

Konec podpory Windows 7 Microsoftem znamená, že systém už nebude dostávat aktualizace. Zvláštní pozornost je třeba věnovat tomu, že systém nebude dostávat bezpečnostní aktualizace. Pro žádnou ze zranitelností Windows 7, které se v budoucnosti objeví, už Microsoft nemusí vydat záplatu. Takový je oficiální postoj Microsoftu. A i když v minulosti firma uvolnila záplaty pro již nepodporovanou verzi Windows, není radno se takovou okolnost spoléhat. Týkalo se to totiž jen velkých zranitelností s vysokou publicitou a Microsoft si takovýmito činy plní mimo jiné úlohy v rámci public relations.

Systémem to nekončí

To, že Windows 7 přestane podporovat jeho vývojář, není celý obraz situace. Nejenže nebude chráněn na systémové úrovni, ale bude trpět sekundárními vlivy ztráty podpory. Přestanou ho podporovat a chránit bezpečnostní aplikace. Nebudou s ním kompatibilní nejnovější verze prohlížečů - a v důsledku toho bude trpět bezpečnostními zranitelnostmi zastaralých prohlížečů. A nakonec ho přestanou podporovat i další aplikace s kancelářskými balíky v čele. 

Co s tím?

Jednou z cest je nedělat nic

Počítač funguje, prohlížeč zatím funguje, programy běží. Ovšem jste vystaveni zvýšenému riziku nakažení počítače různorodým malwarem od těžebních skriptů kryptoměn přes vyděračský ransomware šifrující celý obsah disků až po spyware zachytávající přihlašovací údaje. Na takovém počítači pak není radno dělat jakékoliv finanční transakce či přistupovat k účtům, na kterých vám záleží. 

Ubuntu MATE hledejte pod přestylizovanou ikonou Ubuntu do podoby zeleného kola se soustřednými kruhy a trojúhelníky mířícími do středu (Zdroj: Ubuntu-mate.org)

Další možností je Linux

Linux, respektive některá z jeho distribucí (forem). A to už je první překážka - vybrat si z nesčetných odrůd linuxu. Pro začínající uživatele nelze než doporučit Ubuntu - respektive opět některou z jeho pododrůd. Uprchlíkům z Windows by se nejvíc mohly zamlouvat Ubuntu MATE a Linux Mint. Krom přeinstalace počítače vás čeká jiná logika parciálních operací - zvláště instalace aplikací a udržování aktualizovaného systému a aplikací. Také budete muset najít a osvojit si linuxové alternativy používaných programů. Na druhou stranu se nemusíte starat o prohlížeče, protože ty mají své linuxové verze, a ani se nemusíte bát angličtiny - většina rozšířených linuxových distribucí je přeložena i do češtiny. 

Windows 10: plnohodnotný nástupce Sedmiček

Upgrade: přirozená evoluce

Nejschůdnější cestou opuštění nepodporovaného systému je jeho povýšení. Podpora Windows 8.1 končí 10. ledna 2023 - což je poměrně brzo na to, aby pak člověk upgradoval počítač znovu. Navíc Osmičky samy se oblíbeností blížily Vistám. Mnohem bližším příbuzným Sedmiček jsou Windows 10, které mají být údajně posledním vývojovým stádiem OS Windows. Fakticky mají spousta vlastních podverzí, kterým se také dostává zániku a číslu 10 v názvu netřeba věnovat v tomto ohledu zvláštní pozornost. 

Pro povýšení je třeba jen mít kompatibilní hardware, které splňuje minimální požadavky Windows 10 - to jest: 

  • procesor: frekvence 1 GHz a vyšší; 
  • operační paměť: 1 GB (32bit) či 2 GB (64bit); 
  • volné místo na disku: 16 GB (32bit) či 20 GB (64bit); 
  • grafická karta: podporující DirectX 9 a vyšší s ovladačem WDDM; 
  • displej: rozlišení 800 x 600 pixelů.

A licenci Windows 10.

Shop Instaluj připravil akci na licence Windows 10 pro čtenáře

Akce na Windows 10 pro čtenáře magazínu Instaluj.cz

Shop Instaluj.cz pro čtenáře magazínu připravil akci na licence Windows 10. Ty patří nejen k nejlevnějším na trhu - ale navíc k Windows 10 dostanete plnohodnotný vypalovací software Asoftis Burning Studio s vlastním ovládačem, díky němuž dokáže vypalovat a zálohovat data i v poškozeném systému. A to na jakékoliv médium: od starých CD přes DVD a Blu-ray až třeba po M-Disc. 

Akční cena Windows 10

  • Windows 10 Home 32/64bit vč. Asoftis Burning Studio - 970 Kč
  • Windows 10 Pro 32/64bit vč. Asoftis Burning Studio - 1 089 Kč 

Aktuálně je konec akce nastaven na 31. ledna 2020 - je si tedy třeba pospíšit.

Zdroje: Windows Help

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Lidé.cz končí

Seznam po třiadvaceti letech ukončí platformu Lidé.cz. Nedaří se jí konkurovat velkým sociálním sítí. Nepřitahuje dostatečnou návštěvnost. Negeneruje zisky odpovídající provozu. A navíc čelí nárůstu nákladů spojených...

Chrome 87 startuje až o čtvrtinu rychleji

Chrome v 87. vydání nejen startuje až o čtvrtinu rychleji, ale také rychleji načítá weby a méně žere RAM. Navíc dokáže snížit vytížení procesoru až pětkrát. V důsledku všechny optimalizace vedou i k úsporám energie, což se rovná...

Jupyter. Nikoliv hrubka, ale malware

Jupyter je trojan. Malware cílený na odcizování informací, a to především přihlašovacích údajů, hesel a brouzdací historie. V napadených systémech ovšem nechává otevřená zadní vrátka backdooru, přes která může...

Google Fotky už nebudou neomezeně zdarma

Google Fotky a možnost jejich neomezeného ukládání ve vysoké kvalitě zdarma končí. Google dlouho uživatelům nabízel ukládání zcela zdarma, aniž by velikost fotek a videí ve vysoké kvalitě ukrajovala z bezplatného úložiště Google Disku. Ale ani...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama