[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Pár tipů, co před a po upgradu Windows 10

Na většinu počítačů s OS Windows už dorazil listopadový upgrade Threshold 2. Podíváme se na pár tipů, které se vám můžou hodit, ať už máte odloženou instalaci upgradů, právě jste nainstalovali či třeba při kterémkoliv z dalších upgradů...

 

Upgrade už se stahuje prostřednictvím Windows Update

Co udělat před upgradem Windows 10?

1) Zálohování

Před změnou systému byste měli zazálohovat data. Která, kterých nainstalovaných systémů, jak a jak moc dopodrobna už závisí na vašem vztahu k oněm datům: čímž jsou pro vás důležitější, tím paranoidněji postupujte:

 • jste-li lehkovážní a nemáte k datům žádný vztah - stejně zálohovat nebudete a rovnout upgradujete;
 • jste-li pragmatičtí a důležité jsou pro vás především informace - zálohujte dokumenty/soubory s nejrůznějším obsahem nesoucím tyto informace všech systémů nainstalovaných na počítači, k dobru vytvořte bod obnovení systému Windows (ten se hodí vždycky před většími změnami);
 • jsou pro vás data cenná, či jste paranoidní:
  • vytvořte bootovací média pro všechny systémy; 
  • zálohujte veškerá data (pomocí systémového zálohování Windows [najdete v Ovládacích panelech - Zálohování a obnovení] či externího zálohovacího programu);
  • dejte Vytvořit disk pro opravu systému a Vytvořit bitovou kopii systému, které najdete taktéž v Ovládacích panelech - Zálohování a obnovení (rozličné mechanismy záchrany urychlí případnou záchranu systému a dat tím, že nebudete muset rovnou přeinstalovávat systém).

Je dost možné, že na disku nebudeme mít dost místa na upgrade - zvlášť když nám poprvé spadne a jeho soubory ukousnou další pár giga

2) Vytvoření místa na disku

U každého upgradu je možné, že rozšíří místo na disku zabírané systémem. Sama data povýšení je třeba také někam uložit. Proto je vhodné vymazat vše nepotřebné, promazat různé dočasné soubory (např. pomocí některého z čističů systému), využít systémový nástroj Vyčištění disku, přesunout dokumenty pryč ze systémového disku, komprimovat data či za účelem upgradu připojit externí jednotku s dostatkem místa pro upgrade.

Tenhle nulový stav Aktualizace Windows svítil až nepříjemně dlouho

3) Time management

Časové zvládnutí upgradu je taky podstatné a nikoliv banální. Stažení a upgrade sám nějakou dobu trvá, a určitě to není něco, co byste chtěli, aby se vám spustilo v momentu časové tísně. Proto je vhodné u staženého ugradu naplánovat čas, kdy se má spustit, optimálně v době, kdy se kolem počítače motáte, ale nepoužíváte. Případně ještě zajistěte, aby Windows byl první z řady bootujících systémů. 

PS: Někdy se doporučuje vypnout kontrolu digitálního podpisu ovladačů (Driver Signature), která upgrade prodlužuje či rovnou způsobu jeho pády. Problém vyskytuje především u strojů značky HP.

Co udělat po upgradu Windows 10?

1) Obnovit nastavení systému k obrazu svému

Ať už jste měli systém před povýšením nastaven jakkoliv, nejspíš budou všechna tato nastavení pozměněna na defaultní hodnoty upřednostňované Microsoft. Obecně Microsoft upřednostňuje:

 • zapnutí Centra zabezpečení systému Windows;
 • zapnutí Windows Defender;
 • zapnutí telemetrických funkcí systému (vypnete např. pomocí programů 
  O&O ShutUp10DoNotSpy10Ultimate Windows Tweaker 4);
 • zařazení Zkontrolovat pomocí Windows Defender do kontextového menu (návod na odstranění);
 • zapnutí některých dalších systémových služeb, které nemusíte mít zrovna v oblibě.

2) Povypínat vedlejší ovládací aplikace hardwaru

Pokud jste z těch, co se dívají, copak všechno se spouští se startem Windows, jistě víte, že mnoho hardwaru nemá v systému nainstalované jen ovládače, ale i další pomocné aplikace, umožňující rychle přistupovat k nastavení hardwaru, využívat další funkce apod. Problém těchto aplikací je, že je běžně využijete jednou a pak nabíhají s každým startem systému zcela zbytečně, prodlužují tento start a bezúčelně žerou systémové prostředky.

Po upgradu je hodně těchto aplikací znovu aktivováno a přidáno do systémového spouštění. Proto vás jejich povyhazování čeká znovu. Typicky hledejte software k touchpadu, grafickým kartám aj.

Mnoho uživatelů si po upgradu bude muset znovu zvolit výchozí aplikace pro obsluhu programů

3) Obnovit výchozí aplikace a některé aplikace vůbec

Mnoho uživatelů reportovalo, že po upgradu Windows 10 došlo ke změně nastavení výchozích aplikací. Většinou se to netýkalo všech (např. zvolený výchozí browser zůstal), některé ovšem měněny byly (např. výchozí aplikace pro prezentaci fotek, přehrávání hudby). Proto se vydáme do Nastavení - Systém - Výchozí aplikace, a opět přiřadíme preferované aplikace pro otevírání konkrétních typů souborů.

Některé aplikace upgradujícím uživatelům zmizely úplně - byly mezi nimi VPN klienti, SATA ovládače, 8GadgetPack, CPU-Z, SpyBot, RSAT, F5 VPN, HWMonitor aj. Ty je třeba obnovit, optimálně na jejich možnou ztrátu myslet už před povýšením.

Nastavení - Systém - Úložiště - [systémový disk] - Dočasné soubory - Předchozí verze Windows

4) Vyčistit disk od předchozích verzí systému

A nakonec ještě získáme trochu toho diskového prostoru odstraněním předchozí verze Windows. Proklikáme se Nastavení - Systém - Úložiště, odklikneme systémový disk a po načtení jednotlivých položek výčtu využití prostoru disku sjedeme až dolů na Dočasné soubory. Mezi těmi najdeme i Předchozí verze Windows a zvolíme Odstranit předchozí verze.

PS: Ještě můžete povypínat notifikace aplikací, které se po upgradu nacpou do notifikačního centra. Najdete je v Nastavení - Systém - Oznámení a akce - Zobrazovat oznámení z těchto aplikací.

Zdroje: Forbes.com, betanews.com

 

 

 

 

 

Jak odstranit web z Google Analytics?

V Google Analytics se hromadí všechny služby/weby, ke kterým máte přístup. Jejich množství může zcela znepřehlednit používání Analytics, a tak není od věci zbytečné weby smazat. Jen pro upřesnění se bavíme o odstranění webu, nikoliv...

Jak otevírat Chrome a Edge vždy v anonymním režimu?

Google se vás snaží identifikovat na každičkém kroku. Když poprvé otevřete Microsoft Edge, první, co udělá, že vás přihlásí do prohlížeče účtem uživatele Windows nebo alespoň emailem lokálního účtu Windows. A to je jen takový...

Co vzbudilo počítač ze spánku?

Vytahujete funící notebook z batohu a netušíte, proč je vzhůru? Nejspíš ho vzbudil některý z neošetřených vstupů, kterému bude třeba pro příště zabránit. Ať už to byla klávesnice, tlačítko napájení, myš či adaptér...

Jak automaticky mazat historii vyhledávání na Googlu, polohy a YouTube?

Google nedávno změnil pravidla o uchovávání historie vyhledávání a polohy uživatele. Nově příchozí uživatelé mají defaultně nastaveno automatické mazání po 18 měsících. Naopak uživatelé, kteří používají Google...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama