[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

NIX.CZ je součástí kritické infrastruktury ČR

Internetový uzel NIX.CZ byl zařazen mezi subjekty kritické informační infrastruktury České republiky. Rozhodl o tom Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, v jehož kompetenci jsou prvky spadající do oblasti informačních technologií. NIX.CZ se tak dostává do režimu ochrany vyhrazenému pro prvky kritické infrastruktury státu.

 

NIX.CZ se stal součástí kritické infrastruktury ČR (Zdroj: NIX.CZ)

NIX.CZ je od nynějška součástí kritické infrastruktury, což je komplex všech zdrojů a služeb, které jsou nezbytné pro základní fungování společnosti a státu. Sám krizový zákon coby kritickou infrastrukturu chápe ty prvky, narušení jejichž funkce by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo ekonomiku státu.

Rozhodování o kritických prvcích, které již spadají pod organizaci státu, schvaluje vláda ČR, pokud jde o subjekty komerční, rozhodují nich odpovídající ministerstva. Ovšem s výjimkou informačních technologií, neboť ty podle zákona o kybernetické bezpečnosti spadají do kompetence Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Roli prvku kritické informační infrastruktury státu svěřil NIX.CZ Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (Zdroj: NUKIB.cz)

NÚKIB s NIX.CZ o zařazení mezi prvky kritické informační struktury již jednal. Zároveň jsme s NÚKIBem řešili bezpečnostní incidenty, takže jsme k tomuto kroku společně dospěli, komentuje formální podobu finálního řízení Adam Golecký, CEO NIX.CZJedná o logický krok vzhledem k roli NIX.CZ. NIX.CZ je v současnosti největším internetovým uzlem (Neutral Internet Exchange Point) v České republice, s datovým tokem běžně se blížícím 1 Tb/s. Připojuje do Internetu 194 sítí včetně těch největších na trhu. 

Vzhledem k tomu, že internet jako takový se již dávno stal klíčovým pro celou společnost, snaží se NÚKIB svěřit institut kritické infrastruktury širokému spektru organizací souvisejících s jeho fungováním. Mimo jiné to jsou CETIN, elektrárny a další společnosti. Podle Lupy.cz chce NÚKIB do kritické infrastruktury začlenit i komerční internetový uzel Peering.cz, který rovněž splňuje parametry jako počet připojených sítí či velikost datového toku... ten se ovšem tomu snaží spíše vyhnout.

Zdroje

  • NIX.CZ
  • NUKIB.cz
  • Codexisuno.cz
  • Lupa.cz

 

 

 

 

 

Chrome pracuje na uživatelském rozhraní pro experimenty

Vývojáři Google Chrome se rozhodli některé z experimentálních funkcí prohlížeče otestovat na širším vzorku pokusných uživatelů. Nabídnou uživatelský přístup přímo přes rozhraní browseru k těm experimentům, pro které je téměř...

Vlastník Jobs.cz a Práce.cz akvíruje ajťácký Techloop.io

Společnost LMC vlastnící mj. jiné největší české HR projekty Jobs.cz a Práce.cz akvíruje platformu Techloop.io, která se specializuje na párování IT odborníků a firem. Získává tak černého koně ve vysokorozpočtové oblasti...

Síťové prvky Zyxel trpí backdoorem

Firewally a brány značky Zyxel jsou přístupné kyberútokům přes zadní vrátka. Kupodivu je neotevírá žádný malware, který by je napadl, ale jsou tam přítomna přímo z výroby. Zyxel se nejen domníval, že je dobrým nápadem v těchto...

Firefox chystá vzhled Proton. Jak ho aktivovat?

S novým rokem se design Firefoxu změní z Photon na Proton. Označovací změna je tak malá, že ji mnozí považují pouze za překlep, nikoliv ovšem Mozilla. Ta na novém vzhledu pracuje už od listopadu 2020. Rozhodné datum pro uvolnění ostré verze je plánováno na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama