[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

NIX.CZ je součástí kritické infrastruktury ČR

Internetový uzel NIX.CZ byl zařazen mezi subjekty kritické informační infrastruktury České republiky. Rozhodl o tom Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, v jehož kompetenci jsou prvky spadající do oblasti informačních technologií. NIX.CZ se tak dostává do režimu ochrany vyhrazenému pro prvky kritické infrastruktury státu.

 

NIX.CZ se stal součástí kritické infrastruktury ČR (Zdroj: NIX.CZ)

NIX.CZ je od nynějška součástí kritické infrastruktury, což je komplex všech zdrojů a služeb, které jsou nezbytné pro základní fungování společnosti a státu. Sám krizový zákon coby kritickou infrastrukturu chápe ty prvky, narušení jejichž funkce by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo ekonomiku státu.

Rozhodování o kritických prvcích, které již spadají pod organizaci státu, schvaluje vláda ČR, pokud jde o subjekty komerční, rozhodují nich odpovídající ministerstva. Ovšem s výjimkou informačních technologií, neboť ty podle zákona o kybernetické bezpečnosti spadají do kompetence Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Roli prvku kritické informační infrastruktury státu svěřil NIX.CZ Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (Zdroj: NUKIB.cz)

NÚKIB s NIX.CZ o zařazení mezi prvky kritické informační struktury již jednal. Zároveň jsme s NÚKIBem řešili bezpečnostní incidenty, takže jsme k tomuto kroku společně dospěli, komentuje formální podobu finálního řízení Adam Golecký, CEO NIX.CZJedná o logický krok vzhledem k roli NIX.CZ. NIX.CZ je v současnosti největším internetovým uzlem (Neutral Internet Exchange Point) v České republice, s datovým tokem běžně se blížícím 1 Tb/s. Připojuje do Internetu 194 sítí včetně těch největších na trhu. 

Vzhledem k tomu, že internet jako takový se již dávno stal klíčovým pro celou společnost, snaží se NÚKIB svěřit institut kritické infrastruktury širokému spektru organizací souvisejících s jeho fungováním. Mimo jiné to jsou CETIN, elektrárny a další společnosti. Podle Lupy.cz chce NÚKIB do kritické infrastruktury začlenit i komerční internetový uzel Peering.cz, který rovněž splňuje parametry jako počet připojených sítí či velikost datového toku... ten se ovšem tomu snaží spíše vyhnout.

Zdroje

  • NIX.CZ
  • NUKIB.cz
  • Codexisuno.cz
  • Lupa.cz

 

 

 

 

 

Software za pár korun? Často výhra jenom na první pohled

Na rozdíl třeba od značkového oblečení neoriginální software pouhým pohledem často nerozpoznáte. Nepříjemně překvapit vás ale může i dlouho potom, co jej poprvé rozbalíte. ...

Wedos čelil 300 Gbps DDoS

b/s (v anglické verzi bps) je jednotka přenosové rychlosti a znamená bit za sekundu. Kilobit je tisíc bitů, Megabit milión bitů. A gigabit miliarda bitů. Útok o objemech přes 300 miliard bitů za sekundu zamířil na služby a síťové prostředky Wedos, a stal se tak...

Hledat karty přidává Nedávno zavřené karty

Vývojáři Google Chrome si stále pohrávají s fičurkou Hledat karty, která nejen umožňuje hledat mezi otevřenými panely prohlížeče, ale také je svisle zobrazit jejich reprezentanty. Nově mezi zobrazené položky přidávají i kategorii Nedávno...

Mozilla uvolnila lokální překladač Bergamot

Mozilla už delší dobu vyvíjí pro Firefox lokální překladač Bergamot, na jehož práci se nepodílí žádné cloudové překladače, ani jiné online služby. Tento offline překladač už dostal rozšíření pro Firefox, dostupné na...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama