[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

NIX.CZ je součástí kritické infrastruktury ČR

Internetový uzel NIX.CZ byl zařazen mezi subjekty kritické informační infrastruktury České republiky. Rozhodl o tom Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, v jehož kompetenci jsou prvky spadající do oblasti informačních technologií. NIX.CZ se tak dostává do režimu ochrany vyhrazenému pro prvky kritické infrastruktury státu.

 

NIX.CZ se stal součástí kritické infrastruktury ČR (Zdroj: NIX.CZ)

NIX.CZ je od nynějška součástí kritické infrastruktury, což je komplex všech zdrojů a služeb, které jsou nezbytné pro základní fungování společnosti a státu. Sám krizový zákon coby kritickou infrastrukturu chápe ty prvky, narušení jejichž funkce by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo ekonomiku státu.

Rozhodování o kritických prvcích, které již spadají pod organizaci státu, schvaluje vláda ČR, pokud jde o subjekty komerční, rozhodují nich odpovídající ministerstva. Ovšem s výjimkou informačních technologií, neboť ty podle zákona o kybernetické bezpečnosti spadají do kompetence Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Roli prvku kritické informační infrastruktury státu svěřil NIX.CZ Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (Zdroj: NUKIB.cz)

NÚKIB s NIX.CZ o zařazení mezi prvky kritické informační struktury již jednal. Zároveň jsme s NÚKIBem řešili bezpečnostní incidenty, takže jsme k tomuto kroku společně dospěli, komentuje formální podobu finálního řízení Adam Golecký, CEO NIX.CZJedná o logický krok vzhledem k roli NIX.CZ. NIX.CZ je v současnosti největším internetovým uzlem (Neutral Internet Exchange Point) v České republice, s datovým tokem běžně se blížícím 1 Tb/s. Připojuje do Internetu 194 sítí včetně těch největších na trhu. 

Vzhledem k tomu, že internet jako takový se již dávno stal klíčovým pro celou společnost, snaží se NÚKIB svěřit institut kritické infrastruktury širokému spektru organizací souvisejících s jeho fungováním. Mimo jiné to jsou CETIN, elektrárny a další společnosti. Podle Lupy.cz chce NÚKIB do kritické infrastruktury začlenit i komerční internetový uzel Peering.cz, který rovněž splňuje parametry jako počet připojených sítí či velikost datového toku... ten se ovšem tomu snaží spíše vyhnout.

Zdroje

  • NIX.CZ
  • NUKIB.cz
  • Codexisuno.cz
  • Lupa.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama