[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Nejčastější sestavy, programy i bezpečnostní díry KE STAŽENÍ

Český Avast upozornil ve své zprávě o počítačových trendech na množství zranitelných aplikací, běžně používaných uživateli. Jsou jimi neaktualizované verze mnohých programů a utilit, jimž nejen v počtu instalací, ale i ve zranitelnosti aplikace samé vévodí Java a Flash Player. Avast PC Trends Report také sumarizuje soft a železo nejčastěji používané populací uživatelů produktů Avastu.

 

Avast PC Trends Report přináší zajímavá čísla o používaných programech i hardwaru

Avast prostřednictvím anonymizovaného sběru shromažďuje informace o systému a aplikacích 116 000 000 uživatelů produktů patřících do portfolia firmy, běžících na operačním systému Windows. Z ohromného vzorku se dá získat představa o masově rozšířeném chování, i když není náhodný, ale bezpodmínečně zahrnuje pouze uživatele Avastu.

Nejčastější zastaralé programy

Neaktualizované programy, nejčastěji rozšířené v populaci uživatelů Avastu - identifikované pomocí optimalizačního nástroje AVG TuneUp pro PC obsahující funkci Automatická aktualizace softwaru - jsou:

1. Java (Runtime 6,7), Oracle Corporation; 
2. Flash Player (Active X), Adobe Systems; 
3. Foxit Reader, Foxit Software; 
4. GOM Media Player, Gretech; 
5. Nitro Pro, Nitro Software; 
6. WinZip, Corel Corporation; 
7. DivX, DivX LLC; 
8. Adobe Shockwave Player, Adobe Systems; 
9. 7-ZIP, Igor Pavlov; 
10. Firefox, Mozilla. 

„Na prvním místě nejvíce zastaralých aplikací je Java, rozšířené rozhraní pro web a některé počítačové aplikace, jehož starou verzi Runtime 6 a 7 využívá více než 24 milionů uživatelů,“ komentuje výsledky Avast. „Zatímco dalších 26 milionů uživatelů má nejnovější verzi Java 8, více než 70 % z nich si ještě nenainstalovalo poslední vydanou aktualizaci (momentálně aktualizaci 121).“ Dalším v pořadí je Flash Player (Active X). A nejenže tyto aplikace vévodí v počtu neaktualizovaných instalací, ale obě jsou z daného seznamu také nejčastěji napadanými aplikacemi - tedy dírami v zabezpečení počítače. Jejich neaktualizace se rovná přímému ohrožování vlastních dat, soukromí a z toho plynoucího nebezpečí.

Mezi zastaralými programy lze nalézt i populární PDF čtečku Foxit Reader, komprimovací nástroje WinZip či 7-Zip, přehrávač GOM, ale kupodivu i prohlížeč Mozilla Firefox. Ten, coby browser, by přitom měl být vždy aktualizovaný (coby přímý vstup do systému), nicméně právě u Firefoxu se často stává, že bývá vyhodnocován jako zastaralý i v případech, kdy uživatel provozuje jeho verzi s prodlouženou podporou (označenou zkratkou ESR). Vzhledem k vysokému podílu (73 % uživatelů) a k tomu, že Chrome a Opera se naopak umístily v čele nejčastěji aktuálních aplikací, je možné se domnívat, že k tomu došlo i v tomto případě.

Stupně vítězů aktualizovanosti obsadily Chrome, Opera a Skype

Aplikace téměř vždy aktualizované

Opačnému žebříčku - aplikacím, jenž nejčastěji běží v nejnovější verzi - vládne Google Chrome (v 88 % případů aktuální), Opera (84 %) a Skype (76 %). Avast to komentuje s tím, že „vzhledem k faktu, že dané programy obsahují zabudované, automatické aktualizátory, je s podivem, že ne všichni uživatelů provozují nejnovější verzi.“

Windows bývá celkem zaplácané - každý má na 49 instalovaných programů

Nejrozšířenější programy

Průměrně máme nainstalováno na 49 aplikací. Do první desítky se protlačily zejména browsery, technologie s nimi související a multimédia:

1. Google Chrome
2. Adobe Reader
3. Flash Player (Active X); 
4. Mozilla Firefox
5. Flash Player Plug-In; 
6. Skype
7. VLC Player
8. WinRAR
9. Java; 
10. Adobe Air

XPéčka stále ovládají 6 % všech počítačů

XPéčka stále žijí

Windows XP, ač už nepodporován a Microsoftem opuštěn, stále provozuje cca 6 500 000 uživatelů (6 % všech uživatelů Windows). Stejně neradostným faktem pro Microsoft patrně je, že nejoblíbenějším zůstává rovněž starší systém Windows 7 (48 % uživatelů), zatímco poslední Windows 10 má jen 30 % všech uživatelů. 

Solidní kapacitu 8 GB RAM má jen 15 % všech strojů

Železo převládá pomalejší

Naprosté většině sestav (77 %) tepe srdce coby procesor na dvou jádrech. Novější čtyřjádrové CPU bychom našli na 15 % sestav. Zcela zanedbatelně - 0,5 % případů - jsou počítačové sestavy osazeny šesti či osmijádrovými CPU.

Nejrozšířenější velikostí operační paměti jsou 4 GB (43 % případů), jež se dnes stávají stěží použitelným minimem. Na druhém místě jsou už dnes sotva použitelné 2 GB (22 %) a teprve na třetím místě (13 %) je dnes solidně použitelných 8 GB. Zvláště štědré osazení RAM je vyloženě okrajovou záležitostí: 16 GB najdeme na 2 % strojů, 32 GB jen na 0,16 % zařízení. 

Úložiště jsou také spíše klasická - pevný disk najdeme téměř v 90 % počítačů. Jen 10 milionů zařízení z celkových 90 miliónů používá SSD. Mezi SSD vládne klasická velikost 256 GB, HDD pak 500 GB.

Zdroje: Avast PC Trends Report (PDF)

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Sedmičky končí

14. ledna 2020 byly uvolněny poslední aktualizace pro operační systém Windows 7. A s tím ukončil jejich podporu i Microsoft. Nejen v českých luzích a hájích populární Sedmičky se tak vydají cestou nekompatibility s dalším softwarem, posléze i hardwarem...

České firmy ohrožuje Emotet, Trickbot a Ryuk

Vládní CERT - skupina pro okamžitou reakci na počítačové hrozby - varuje před útoky, které míří na české organizace bez ohledu na pole působnosti. Oběťmi se již staly OKD a benešovská nemocnice. Jde o zvlášť zákeřnou kombinaci malwaru a na něj...

Chrome 79: zabezpečení, interoperabilita a výkon

Chrome 79 přináší kvanta změn a nových funkcionalit. Mnohé z nich jsou pečlivě skryté pod pokličkou experimentálních nastavení stabilní větve prohlížeče. Přesto odhalíme, co skrývají. Můžete se těšit na zvýšení...

Vláda to zkouší s digitální daní

Vláda ČR se rozhodla zasáhnout vůči internetovým gigantům, kteří sice generují tržby na území České republiky (a Evropské unie vůbec), avšak zisky daní v zemích, které svou legislativu byly ochotny flexibilně přizpůsobit přítomnosti těchto firem....


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world