[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Nejčastější sestavy, programy i bezpečnostní díry KE STAŽENÍ

Český Avast upozornil ve své zprávě o počítačových trendech na množství zranitelných aplikací, běžně používaných uživateli. Jsou jimi neaktualizované verze mnohých programů a utilit, jimž nejen v počtu instalací, ale i ve zranitelnosti aplikace samé vévodí Java a Flash Player. Avast PC Trends Report také sumarizuje soft a železo nejčastěji používané populací uživatelů produktů Avastu.

 

Avast PC Trends Report přináší zajímavá čísla o používaných programech i hardwaru

Avast prostřednictvím anonymizovaného sběru shromažďuje informace o systému a aplikacích 116 000 000 uživatelů produktů patřících do portfolia firmy, běžících na operačním systému Windows. Z ohromného vzorku se dá získat představa o masově rozšířeném chování, i když není náhodný, ale bezpodmínečně zahrnuje pouze uživatele Avastu.

Nejčastější zastaralé programy

Neaktualizované programy, nejčastěji rozšířené v populaci uživatelů Avastu - identifikované pomocí optimalizačního nástroje AVG TuneUp pro PC obsahující funkci Automatická aktualizace softwaru - jsou:

1. Java (Runtime 6,7), Oracle Corporation; 
2. Flash Player (Active X), Adobe Systems; 
3. Foxit Reader, Foxit Software; 
4. GOM Media Player, Gretech; 
5. Nitro Pro, Nitro Software; 
6. WinZip, Corel Corporation; 
7. DivX, DivX LLC; 
8. Adobe Shockwave Player, Adobe Systems; 
9. 7-ZIP, Igor Pavlov; 
10. Firefox, Mozilla. 

„Na prvním místě nejvíce zastaralých aplikací je Java, rozšířené rozhraní pro web a některé počítačové aplikace, jehož starou verzi Runtime 6 a 7 využívá více než 24 milionů uživatelů,“ komentuje výsledky Avast. „Zatímco dalších 26 milionů uživatelů má nejnovější verzi Java 8, více než 70 % z nich si ještě nenainstalovalo poslední vydanou aktualizaci (momentálně aktualizaci 121).“ Dalším v pořadí je Flash Player (Active X). A nejenže tyto aplikace vévodí v počtu neaktualizovaných instalací, ale obě jsou z daného seznamu také nejčastěji napadanými aplikacemi - tedy dírami v zabezpečení počítače. Jejich neaktualizace se rovná přímému ohrožování vlastních dat, soukromí a z toho plynoucího nebezpečí.

Mezi zastaralými programy lze nalézt i populární PDF čtečku Foxit Reader, komprimovací nástroje WinZip či 7-Zip, přehrávač GOM, ale kupodivu i prohlížeč Mozilla Firefox. Ten, coby browser, by přitom měl být vždy aktualizovaný (coby přímý vstup do systému), nicméně právě u Firefoxu se často stává, že bývá vyhodnocován jako zastaralý i v případech, kdy uživatel provozuje jeho verzi s prodlouženou podporou (označenou zkratkou ESR). Vzhledem k vysokému podílu (73 % uživatelů) a k tomu, že Chrome a Opera se naopak umístily v čele nejčastěji aktuálních aplikací, je možné se domnívat, že k tomu došlo i v tomto případě.

Stupně vítězů aktualizovanosti obsadily Chrome, Opera a Skype

Aplikace téměř vždy aktualizované

Opačnému žebříčku - aplikacím, jenž nejčastěji běží v nejnovější verzi - vládne Google Chrome (v 88 % případů aktuální), Opera (84 %) a Skype (76 %). Avast to komentuje s tím, že „vzhledem k faktu, že dané programy obsahují zabudované, automatické aktualizátory, je s podivem, že ne všichni uživatelů provozují nejnovější verzi.“

Windows bývá celkem zaplácané - každý má na 49 instalovaných programů

Nejrozšířenější programy

Průměrně máme nainstalováno na 49 aplikací. Do první desítky se protlačily zejména browsery, technologie s nimi související a multimédia:

1. Google Chrome
2. Adobe Reader
3. Flash Player (Active X); 
4. Mozilla Firefox
5. Flash Player Plug-In; 
6. Skype
7. VLC Player
8. WinRAR
9. Java; 
10. Adobe Air

XPéčka stále ovládají 6 % všech počítačů

XPéčka stále žijí

Windows XP, ač už nepodporován a Microsoftem opuštěn, stále provozuje cca 6 500 000 uživatelů (6 % všech uživatelů Windows). Stejně neradostným faktem pro Microsoft patrně je, že nejoblíbenějším zůstává rovněž starší systém Windows 7 (48 % uživatelů), zatímco poslední Windows 10 má jen 30 % všech uživatelů. 

Solidní kapacitu 8 GB RAM má jen 15 % všech strojů

Železo převládá pomalejší

Naprosté většině sestav (77 %) tepe srdce coby procesor na dvou jádrech. Novější čtyřjádrové CPU bychom našli na 15 % sestav. Zcela zanedbatelně - 0,5 % případů - jsou počítačové sestavy osazeny šesti či osmijádrovými CPU.

Nejrozšířenější velikostí operační paměti jsou 4 GB (43 % případů), jež se dnes stávají stěží použitelným minimem. Na druhém místě jsou už dnes sotva použitelné 2 GB (22 %) a teprve na třetím místě (13 %) je dnes solidně použitelných 8 GB. Zvláště štědré osazení RAM je vyloženě okrajovou záležitostí: 16 GB najdeme na 2 % strojů, 32 GB jen na 0,16 % zařízení. 

Úložiště jsou také spíše klasická - pevný disk najdeme téměř v 90 % počítačů. Jen 10 milionů zařízení z celkových 90 miliónů používá SSD. Mezi SSD vládne klasická velikost 256 GB, HDD pak 500 GB.

Zdroje: Avast PC Trends Report (PDF)

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Notebook s Chrome 86 pojede o pár hodin déle

Vývojáři Chrome právě testují fičuru, která by měla významně snížit energetickou náročnost prohlížeče. Týká se JavaScriptu, a to konkrétně toho běžícího v panelech na pozadí. Jeho časovače, které neustále probouzí k aktivitě...

Microsoft rozdává Penbook

Penbook, poznámkový náčrtník, co snese dotykové pero, prst i myš, je až do 4. července 2020 zdarma. Stačí zamířit do aplikačního obchodu Microsoft Store a nainstalovat si jej právě touto cestou. Získáte tak elektronickou tabuli k zápisu všeho...

Květnový update sníží spotřebu RAM Chromií

Google Chrome, Microsoft Edge a všechny prohlížeče běžící na jádru Chromium čeká významné snížení potřeby operační paměti, a to díky nové fičuře Windows 10 uvolňované s květnovým povýšením. Jde o SegmentHeap, funkcionalitu...

Microsoft končí s kamennými prodejnami

Koronavirus zpečetil osud kamenných prodejen Microsoftu. Znovu se už neotevřou. Ze všech poboček zůstanou zachovány jen čtyři provozovny na prestižních adresách. Ani ty ovšem nebudou sloužit maloobchodnímu prodeji, nýbrž reprezentačním účelům.  ...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama