[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Mozilla uvolnila lokální překladač Bergamot KE STAŽENÍ

Mozilla už delší dobu vyvíjí pro Firefox lokální překladač Bergamot, na jehož práci se nepodílí žádné cloudové překladače, ani jiné online služby. Tento offline překladač už dostal rozšíření pro Firefox, dostupné na GitHubu a otestovatelné ve vývojářské větvi Firefox Nightly. Jak funguje takový lokální překladač?

 

Mozilla uvolnila lokální překladač Bergamot (Zdroj: Firefox Nightly)

Projekt Bergamot pracuje na strojovém překladu webových stránek zcela na straně klienta v prostředí internetového prohlížeče. Spolufinancuje jej Evropská unie a na jeho vývoji se podílí kupříkladu Univerzita Karlova, Sheffieldská univerzita, Edinburská univerzita a Univerzita Tartu z Estonska. Blíže projekt Bergamot představuje Sören Hentzschel, blízký vývojovému týmu Mozilly:

Překlad na straně klienta by měl na jedné straně sloužit soukromí, protože není zapojen žádný datový gigant, jako je Google, ale na druhé straně by měl také podporovat šíření jazykových technologií v Evropě, zejména v prostředích vyžadujících vysokou důvěrnost informací a tam nelze uplatňovat překlad v cloudu.

Projekt Bergamot je financován Evropskou unií třemi miliony eur a je navržen tak, aby fungoval tři roky. Aby měl projekt dlouhodobý účinek po dobu tří let, bude funkce překladu integrována do prohlížeče Firefox a všechny technologie, které budou vyvinuty v rámci projektu Bergamot, budou zveřejněny jako otevřený zdroj.

Aktuálně dostal Bergamot dostal podobu rozšíření pro Firefox, které je dostupné na GitHubu. Lze jej otestovat ve verzi 0.3. Hentzschel přibližuje momentální fungování Bergamotu:

Tato verze umožňuje překlady ze španělštiny a estonštiny do angličtiny a naopak, stejně jako z angličtiny do němčiny (nikoli však naopak). Jiné jazyky ještě nejsou podporovány a protože příslušné jazykové modely jsou aktuálně stále dodávány přímo v doplňku, místo aby byly stahovány za běhu, má doplněk aktuálně velikost 124 MB.

Načítání jazykových modelů může poprvé trvat deset až 30 sekund, další překlady do cílového jazyka jsou pak mnohem rychlejší. Pokud jde o samotný překlad, Bergamot v současné době zvládne 500 až 600 slov za sekundu.

 Pokud chcete Bergamot vyzkoušet, je třeba mít k dispozici Firefox Nightly a upravit pár nastavení. 

Firefox Nightly - about:config - xpinstall.signatures.dev-root - přidat pomocí ikonky plus (Zdroj: Firefox Nightly)

Jak zprovoznit lokální překladač Bergamot ve Firefoxu?

 1. Potřebujete Firefox Nightly => aktualizujte ho na poslední verzi; 
 2. otevřete Firefox Nightly; 
 3. spusťte experimentální nastavení zadáním příkazu about:config do adresního řádku; 
 4. přidejte novou hodnotu:
  • do vyhledávacího řádku zadejte xpinstall.signatures.dev-root
  • nechte výchozí volbu Boolean a přidejte odkliknutím ikonky +
 5. nechte hodnotu hodnoty nastavenou na true - v případě, že máte ve Firefoxu nainstalovaný nějaký překladač třetí strany, změňte tuto hodnotu na false
 6. povolte nový Proton design Firefoxu:
  • zadáním řetězce browser.proton.enabled do vyhledávacího okna; 
  • přepnutím jeho hodnoty z false na true a
  • restartováním Firefoxu; 
 7. opět v experimentálních nastaveních vyvolaných příkazem about:config vyhledejte řetězec browser.proton.infobars.enabled a změňte jeho hodnotu na true
 8. vyhledejte řetězec dom.postMessage.sharedArrayBuffer.bypassCOOP_COEP.insecure.enabled a změňte jeho hodnotu na true
 9. restartujte Firefox; 

Stažené rozšíření bergamot-browser-extension-0.3.0-firefox-infobar-ui.dev-root-signed.xpi povolíme jako kterýkoliv jiný doplněk Firefoxu (Zdroj: Firefox Nightly)

 1. přímým odkazem z GitHubu stáhněte přímo ve Firefoxu překladač Bergamot a přidejte ho z rozhraní pro přidávání doplňků, které samo vyskočí. 

Bergamot se objeví v podobě dalšího řádku pod adresním řádkem na webech v podporovaných jazycích (Zdroj: Firefox Nightly)

Jak přeložit web lokálně pomocí rozšíření Bergamot?

Jakmile je výše popsaným postupem překladač Bergamot v podobě doplňku nainstalován do Firefoxu, je překlad intuitivní. Jakmile zamíříte na jakýkoliv web napsaný v podporovaných jazycích, objeví se pod adresním řádkem řádek Bergamotu. A vy můžete odklikat běžné volby pro překlad, automatický překlad či výjimky z překladu. Jedinými omezeními jsou šíře podporovaných jazyků a rychlost překladu pomocí lokálního doplňku Firefoxu.

Má lokální/offline překladač smysl?

Online překlad probíhá v podstatě okamžitě - zejména když využije jeho implementace v prohlížečích Google Chrome či Microsoft Edge. Ovšem, jak zmiňuje Hentzschel, tento způsob překladu je možno nasadit všude tam, kde online překlad s pomocí cloudových služeb nepřichází v úvahu kvůli citlivosti zpracovávaných informací. 

Navíc Bergamot by neměl být dostupný jen pro Firefox, ale také uvolněn v podobě open source, přičemž se dá očekávat, že v podobě doplňků by mohl zamířit i do ostatních prohlížečů.

Zdroje

 • Sören Hentzschel
 • GitHub.com

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Tiskárny HP jsou děravé

HP varuje před riziky bezpečnostních děr, které se objevily ve firmwaru tiskáren HP. Chyby mohou vyústit v přetečení vyrovnávací paměti a vzdálené spuštění kódu. Což útočníkům umožňuje infiltraci vlastního...

Podzimní novinky Zoner Photo Studia X: Více místa pro fotky i nativní podpora RAWů

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X přináší změny hluboko uvnitř programu i v uživatelském rozhraní. Univerzální software pro úpravu fotek a videí nově nativně podporuje RAW formáty mnoha rozšířených fotoaparátů nebo...

Náklaďáky řídí umělá inteligence | Solvertech

Za volantem náklaďáku ještě stále musí sedět živý chlap (nebo dáma), stále víc jím ale točí umělá inteligence. V podmínkách ropného šoku a trvalé dopravní kalamity přestává na...

ÚOOÚ šetří kvůli úniku dat Shoptet

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyzývá klienty Shoptetu, aby prověřili, zda nedošlo k narušení zabezpečení osobních údajů. Podezřelými jsou v tomto případě analytické aplikace firmy MonkeyData, které měly...


 
© 2005-2022 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama