[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Microsoft sází na dalšího AI koně: Mistral AI

Microsoft rozšiřuje portfolio svých AI investic. Tentokrát sází na francouzskou společnost Mistral AI, jejíž LLM aktuálně dosahují výkonu GPT-4, ovšem při mnohem menší provozní náročnosti. Mistral již disponuje  online rozhraním Le Chat a třemi LLM: Large, Small a Next.

 

Microsoft sází na dalšího AI koně: Mistral AI (Zdroj: Mistral AI)

Microsoft posiluje svou pozici na trhu umělé inteligence investicí 15 milionů eur (přibližně 16,3 milionu dolarů) do francouzského startupu Mistral AI, který vyvíjí pokročilé jazykové modely charakterizované nízkou výpočetní náročností. Tato finanční injekce se promění v podíl společnosti v rámci příštího kola financování Mistral AI, přičemž hodnota Mistral AI zůstává stabilní na úrovni přibližně 2 miliardy dolarů, což odráží její tržní pozici po posledním investičním kole v prosinci 2023, kdy firma získala 385 milionů eur (asi 415 milionů dolarů). Podíl Microsoftu v Mistral AI bude záviset na hodnocení společnosti v nadcházejícím kole financování, což naznačuje strategický závazek Microsoftu k dlouhodobé spolupráci a podpoře inovací v AI. 

„Model Mistral Large jsme testovali prostřednictvím Azure AI Studio v případě zaměřeném na vnitřní efektivitu. Výkon byl srovnatelný s nejmodernějšími modely, ovšem s mnohem menší latencí.“

 
 

Francouzský jednorožec

Mistral AI, jenž existuje pouze necelý rok, se rychle vypracoval na vedoucí pozici v oblasti generativní umělé inteligence v Evropě. S nově představenými jazykovými modely a webovou službou Le Chat, která umožňuje uživatelům vyzkoušet si francouzskou umělou inteligenci, Mistral AI slibuje výkon srovnatelný s GPT-4, avšak s mnohem nižšími provozními náklady.

Rozhraní Le Chat

Mistral AI nedávno představil Le Chat, online rozhraní, které umožňuje uživatelům interagovat s jejich jazykovými modely. Toto rozhraní je přístupné pro všechny, kdo chtějí vyzkoušet schopnosti Mistralových modelů v praxi. Le Chat slouží jako demonstrace flexibility a výkonu modelů Mistral, zároveň nabízí uživatelům představu o tom, jak mohou tyto technologie využít ve svých aplikacích.

Srovnání GPT-4, Mistral Large, Claude 2, Gemini Pro 1.0, GPT 3.5 a LLaMA 2 70B v testu MMLU (Zdroj: Mistral News)

Srovnání GPT-4, Mistral Large, Claude 2, Gemini Pro 1.0, GPT 3.5 a LLaMA 2 70B v testu MMLU (Zdroj: Mistral News)
 

Jazykové modely Mistral AI

Model Large

Model Large Mistral AI je navržen pro náročné úkoly, kde je potřeba hlubokého porozumění a komplexní argumentace. Díky své rozsáhlé databázi a schopnosti zpracovávat velké množství informací, je ideální pro výzkumné účely, analýzu dat a generování obsahu na profesionální úrovni.

Arthur Mensch, CEO spoluzakladatel Mistral AI, komentuje spolupráci s Microsoftem: Díky infrastruktuře Azure pro umělou inteligenci se dostáváme do nové fáze naší expanze, která dostane náš inovativní výzkum a praktické aplikace k novým zákazníkům po celém světě.

Model Small

Model Small je navržen pro efektivitu a rychlost. Jeho hlavní předností je schopnost běhu na méně výkonném hardwaru bez ztráty významného výkonu. Tento model je ideální pro vývojáře a malé firmy, které hledají kvalitní AI řešení, ale zároveň potřebují udržet nízké provozní náklady.

Model Next

Model Next představuje nejnovější vývoj v řadě jazykových modelů Mistral AI. Slibuje větší přesnost a stručnost odpovědí, což jej činí vhodným pro aplikace, kde je potřeba maximální efektivita a minimalizace chyb. Tento model je stále ve fázi prototypu, ale již nyní ukazuje velký potenciál pro budoucí využití.

„Při testování modelu Mistral Large v rámci předběžného přístupu jsme byli ohromeni jeho schopnostmi v rámci lékařské terminologie.“

 
 

Výhody spojení Mistral AI s Microsoftem

Záměry Microsoftu jsou jasné - získává v partnerovi dalšího vývojáře AI, disponenta vysoce kvalitních velkých jazykových modelů, které navíc tak výpočetně náročné jako konkurence. Ale nenechte se mýlit, ani Mistral AI v tomto partnerství nepřichází zkrátka. Spojením s Microsoftem získává:

  1. Přístup k Azure AI: Mistral AI získává bezprecedentní přístup k Azure AI, což jí umožňuje využívat špičkové cloudové služby pro trénování a nasazování svých modelů, čímž značně rozšiřuje jejich výkonnost a dostupnost; 
  2. Licencování technologií: díky partnerství s Microsoftem může Mistral AI licencovat své jazykové modely prostřednictvím rozsáhlé cloudové infrastruktury Microsoftu, což otevírá nové tržní příležitosti a zvyšuje jejich dosah mezi potenciálními zákazníky.
  3. Společný vývoj a výzkum: partnerství zahrnuje také spolupráci na vývoji a výzkumu nových produktů, zaměřených na specifické potřeby klientů, včetně veřejných institucí v Evropské unii. Díky tomu se Mistral AI může zapojit do projektů s vysokou přidanou hodnotou a aplikovat své technologie daleko za obzorem svých současných obchodních spoluprací.

Tímto partnerstvím se Mistral AI umisťuje v čele evropského sektoru umělé inteligence, přičemž klíčovým prvkem jejího úspěchu se stává integrace s distribuční sítí Azure AI, což jí otevírá dveře k novým tržním příležitostem. Avšak plné využití potenciálu této spolupráce závisí na schválení Evropskou komisí, která nyní pečlivě zkoumá dopady tohoto partnerství na hospodářskou soutěž.

Zdroje

 

 

 

 

 

AI generátor obrázků Freepik: fotorealističtější a rychlejší

Aktualizace AI generátoru obrázků od Freepiku přináší revoluční zlepšení v rychlosti a fotorealističnosti, což umožní grafickým designérům, marketérům a grafikům tvorbu vizuálů s nepřekonatelnou přesností a detaily. Jaké možnosti...

Spotify nabídne AI playlisty

Spotify rozšiřuje hranice personalizované hudby zaváděním AI playlistů, což je beta funkce umožňující Premium uživatelům ve Spojeném království a Austrálii transformovat jakýkoliv nápad na perfektně na míru šitý playlist. Díky...

Microsoft a OpenAI postaví datacentrum se superpočítačem za 100 mld. USD

Microsoft a OpenAI chystají postavit datacentrum se superpočítačem za 100 miliard dolarů. Ambiciózní projekt, známý jako Stargate, slibuje posunout hranice toho, co je možné v datovém zpracování a umělé inteligenci. S plánovaným spuštěním...

Google zvažuje zpoplatnění AI vyhledávání

Svět technologií je opět v pohybu, přičemž gigant Google vážně uvažuje o zásadním kroku - zpoplatnění pokročilých funkcí vyhledávání, které využívají umělou inteligenci (AI). Takovýto krok by mohl změnit základy toho, jak...


 
© 2005-2024 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama