[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Kyberobrana varuje před podvodnými nabídkami pomoci

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před zákeřným sociálním inženýrstvím snažícím se dostat do IT sítí cílených subjektů malware pod rouškou solidárních nabídek bezplatného či zvýhodněného softwaru. 

 

Situaci kolem COVID-19 zneužívají hackeři (Zdroj: Wikimedia.org)

V rámci obdivuhodné vlny solidarity, která se v současné době šíří Českou republikou, lze mimo jiné nalézt i nabídky pomoci, které směřují do oblasti informačních technologií. Může se jednat například o nabídky zvýhodněných či bezplatných softwarových licencí, řešení pro zabezpečení sítí, zvýhodněných nabídek hardwaru a podobně.

V prvé řadě je nutné říci, že NÚKIB oceňuje veškerou pomoc, která je takto, často nezištně, nabízena všem, kdo ji potřebují. Jsme si plně vědomi, že v současné nelehké situaci zapříčiněné šířením onemocnění COVID-19 a následnými opatřeními určenými k zamezení jeho šíření, je taková pomoc potřebná.

NÚKIB ovšem celou situaci vyhodnocuje v souvislosti s kyberbezpečnostními riziky a všímá si: 

  1. útoků zákeřně napadající nemocnice;
  2. širokospektrálních útoků, které se nijak neomezují ani za obecně krizových situací a
  3. útoků bezohledně zneužívajících současnou situaci - typicky způsobem sociálního inženýrství. 

Čirou solidaritu a lidskou pomoc doprovází potřeba zviditelnit se, budování vztahů s veřejností typu PR a marketing. A nejen ty. Mnohé výhodné nabídky bezplatných programů a softwaru za zvýhodněnou cenu, doprovází útoky, které mají IT systémy a sítě uživatelů zanést malwarem. 

Mnohdy oběť ani nemusí podlehnout potřebě stažení útočného kódu - zcela postačí, že je nabídka natolik provokativně nastíněna, aby uživatel v zápalu vzteku a spravedlivého rozhořčení odklikl odkaz na nabídku, aby se podíval, co za šmejdy se snaží vydělat na nešťastné situaci, a po síti už putují jedničky a nuly plné zla. 

Pracoviště NÚKIB (Zdroj: NÚKIB.cz)

A proto NÚKIB varuje všechny nejen z veřejného sektoru: 

Je nutné mít na paměti, že i v této době se vyplatí dodržovat zásady ochrany dostupnosti, důvěrnosti a integrity informací. I za současného nouzového stavu je více než kdy jindy potřeba se řídit bezpečnostními požadavky, které stanovuje zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a související předpisy. 

Důrazně doporučujeme velmi pečlivé prověřování všech nabídek IT řešení, které cílí na osoby povinné podle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a které by mohly ovlivnit bezpečnost kritických informačních systémů, významných informačních systémů nebo systémů provozovatelů základních služeb nejen s ohledem na nabízené technické řešení, ale také s ohledem na řízení rizik spojených s dodavateli.

Jelikož se NÚKIB omezuje pouze na varování před dnes již zjevným nebezpečím, nezbývá než dodat, že je třeba být na pozoru i před čistě provokativními nabídkami, jejichž jediným účelem je donutit uživatele odkliknout odkaz.

Obecně pak není na škodu následovat doporučení příručky Ochraňte svůj domov proti hackerům z dílny NÚKIB. Stáhnout si ji můžete i v podobě PDF (1,78 MB).

Ochraňte svůj domov proti hackerům - příručka z díly NÚKIB (Zdroj: NUKIB.cz)

Zdroje

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama