[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Kyberobrana varuje před podvodnými nabídkami pomoci

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před zákeřným sociálním inženýrstvím snažícím se dostat do IT sítí cílených subjektů malware pod rouškou solidárních nabídek bezplatného či zvýhodněného softwaru. 

 

Situaci kolem COVID-19 zneužívají hackeři (Zdroj: Wikimedia.org)

V rámci obdivuhodné vlny solidarity, která se v současné době šíří Českou republikou, lze mimo jiné nalézt i nabídky pomoci, které směřují do oblasti informačních technologií. Může se jednat například o nabídky zvýhodněných či bezplatných softwarových licencí, řešení pro zabezpečení sítí, zvýhodněných nabídek hardwaru a podobně.

V prvé řadě je nutné říci, že NÚKIB oceňuje veškerou pomoc, která je takto, často nezištně, nabízena všem, kdo ji potřebují. Jsme si plně vědomi, že v současné nelehké situaci zapříčiněné šířením onemocnění COVID-19 a následnými opatřeními určenými k zamezení jeho šíření, je taková pomoc potřebná.

NÚKIB ovšem celou situaci vyhodnocuje v souvislosti s kyberbezpečnostními riziky a všímá si: 

  1. útoků zákeřně napadající nemocnice;
  2. širokospektrálních útoků, které se nijak neomezují ani za obecně krizových situací a
  3. útoků bezohledně zneužívajících současnou situaci - typicky způsobem sociálního inženýrství. 

Čirou solidaritu a lidskou pomoc doprovází potřeba zviditelnit se, budování vztahů s veřejností typu PR a marketing. A nejen ty. Mnohé výhodné nabídky bezplatných programů a softwaru za zvýhodněnou cenu, doprovází útoky, které mají IT systémy a sítě uživatelů zanést malwarem. 

Mnohdy oběť ani nemusí podlehnout potřebě stažení útočného kódu - zcela postačí, že je nabídka natolik provokativně nastíněna, aby uživatel v zápalu vzteku a spravedlivého rozhořčení odklikl odkaz na nabídku, aby se podíval, co za šmejdy se snaží vydělat na nešťastné situaci, a po síti už putují jedničky a nuly plné zla. 

Pracoviště NÚKIB (Zdroj: NÚKIB.cz)

A proto NÚKIB varuje všechny nejen z veřejného sektoru: 

Je nutné mít na paměti, že i v této době se vyplatí dodržovat zásady ochrany dostupnosti, důvěrnosti a integrity informací. I za současného nouzového stavu je více než kdy jindy potřeba se řídit bezpečnostními požadavky, které stanovuje zákon č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a související předpisy. 

Důrazně doporučujeme velmi pečlivé prověřování všech nabídek IT řešení, které cílí na osoby povinné podle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti a které by mohly ovlivnit bezpečnost kritických informačních systémů, významných informačních systémů nebo systémů provozovatelů základních služeb nejen s ohledem na nabízené technické řešení, ale také s ohledem na řízení rizik spojených s dodavateli.

Jelikož se NÚKIB omezuje pouze na varování před dnes již zjevným nebezpečím, nezbývá než dodat, že je třeba být na pozoru i před čistě provokativními nabídkami, jejichž jediným účelem je donutit uživatele odkliknout odkaz.

Obecně pak není na škodu následovat doporučení příručky Ochraňte svůj domov proti hackerům z dílny NÚKIB. Stáhnout si ji můžete i v podobě PDF (1,78 MB).

Ochraňte svůj domov proti hackerům - příručka z díly NÚKIB (Zdroj: NUKIB.cz)

Zdroje

 

 

 

 

 

Lidé.cz končí

Seznam po třiadvaceti letech ukončí platformu Lidé.cz. Nedaří se jí konkurovat velkým sociálním sítí. Nepřitahuje dostatečnou návštěvnost. Negeneruje zisky odpovídající provozu. A navíc čelí nárůstu nákladů spojených...

Chrome 87 startuje až o čtvrtinu rychleji

Chrome v 87. vydání nejen startuje až o čtvrtinu rychleji, ale také rychleji načítá weby a méně žere RAM. Navíc dokáže snížit vytížení procesoru až pětkrát. V důsledku všechny optimalizace vedou i k úsporám energie, což se rovná...

Jupyter. Nikoliv hrubka, ale malware

Jupyter je trojan. Malware cílený na odcizování informací, a to především přihlašovacích údajů, hesel a brouzdací historie. V napadených systémech ovšem nechává otevřená zadní vrátka backdooru, přes která může...

Google Fotky už nebudou neomezeně zdarma

Google Fotky a možnost jejich neomezeného ukládání ve vysoké kvalitě zdarma končí. Google dlouho uživatelům nabízel ukládání zcela zdarma, aniž by velikost fotek a videí ve vysoké kvalitě ukrajovala z bezplatného úložiště Google Disku. Ale ani...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama