[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Jak zobrazit již neexistující strany deklarující chybu 404?

Když podstránka, o které jste si jisti, že ještě včera existovala, najednou hlásí 404 Strana nenalezena, většinou prostě odejdete z webu. Dobrodružné povahy se vydají ještě na homepage a zkusí danou podstránku vyhledat mechanicky či pomocí vyhledávače, ostatní její hledání odloží na neurčito:) Přitom mohl správce webu jen nešťastně měnit URL adresy či mu hosting nedovoluje efektivně přesměrovávat. Jak zkusit vyhledat starý obsah, který je hlášen coby nenalezitelný kódem 404?

 

I návštěva známých webů s dříve existujícím obsahem může skončit zobrazením chybového kódu 404: Stránka nenalezena

Cesta nejsnazší - archiv Googlu

1) Máte URL adresu;

Pokud vyhledáváte přímo z adresního řádku prohlížeče, je třeba opravdu zvolit Vyhledávání

2) dáte ji vyhledat Googlem (v případě, že vyhledáváte přímo v řádku prohlížeče, musíte URL vložit, neodenterovat a její vyhledání zvolit odkliknutím položky s ikonkou lupy našeptávací lišty - jinak se prohlížeč pokusí načíst přímo nedostupnou adresu); 

Archiv Googlu se skrývá pod šipečkou na konci URL adresy zobrazené u výsledku vyhledávání

3) ve výsledcích vyhledávání přejdeme k požadované stránce. Za její URL adresou je malá šipečka. Z menu pod ní vybereme Archiv.

4) Google nám zobrazí podobu stránku ze své vyrovnávací paměti. 

Nevýhodou Google Cache (tohoto archivu - vyrovnávací paměti Googlu) je, že si stránky pamatuje v poslední podobě, ve které je naindexoval a nacachoval. Navíc už v ní požadovaná stránka nemusí být vůbec. Proto můžeme zkusit další metodu. 

Internet Archive disponuje obrovitánskou digitálních knihoven většiny kdy existujících webů

Internet Archive a jeho Wayback Machine

Internet Archive je největší archiv internetu - digitální knihovna uchovávající neuvěřitelné množství webů a jejich stránek. Proto vyzkoušíme, zda se požadovaná strana nalézá v tomto archívu: 

  • zamíříme na adresu Internet Archive archive.org;
  • v jeho vyhledávání zadáme požadovanou URL adresu (kompletně, včetně dané podstránky);
  • v případě, že archivována je, uvidíme orientačně, kolikrát byla uložena a v jakých časech. Díky tomu můžeme navštívit nejen poslední existující verzi stránky, ale také projít jejím historickým vývojem. Podobu v konkrétním čase najdeme v kalendáři zobrazujícím se pod časovou osou.

Práci s Wayback Machine si výrazně usnadníme instalací příslušného doplňku

Zjednodušení práce s Wayback Machine

Při práci s větším množstvím materiálu archivní povahy můžeme celý proces značně urychlit instalací doplňku Wayback Machine:

Doplněk Wayback Machine nás přímo zavede k poslední uložené verzi požadované stránky

V momentě, kdy je doplněk nainstalován, se při návštěvě již neexistující stránky zobrazí nabídka k jejímu vyhledání v internetovém archívu Archive.org. Tu stačí odkliknout Click here to see archived version a doplněk sám nás přesměruje nejen na archive.org, ale přímo i na poslední archivovanou verzi požadované stránky. 

V Google Chrome lze doplněk navíc použít k přímé archivaci existující stránky do databáze Internet Archive, případně k přímé návštěvě první či poslední archivované verze požadované stránky. Ve Firefoxu jsou tyto funkce rozděleny mezi více doplňků.

Využití mimo 404

Dané způsoby nalezení obsahu lze využít i při jiných situacích, než jen v případě nenalezené stránky. Konkrétně doplněk Wayback Machine funguje i v situacích ústících v chybové kódy 404, 408, 410, 451, 500, 502, 503, 504, 509, 520, 521, 523, 524, 525 a 526. To ovšem není to podstatné. To podstatné je, že pomocí Google Cache příp. Internet Archive lze zpřístupnit i:

  • obsah momentálně nedostupných webů; 
  • odkazy na existující obsah z již neexistujících stran (typicky pro weby, které třeba shromažďovaly vloženým způsobem spoustu multimediálního obsahu); 
  • obsah ukrývaný paywallem, tedy placený obsah, u něhož je například možné několikrát zobrazit daný web v měsíci aj.

 

 

 

 

 

Jak zakázat webům zjišťování aktivity v Google Chrome?

Google Chrome 94 obsahuje tzv. Idle Detection API, které umožňuje webům zjistit, zda je uživatel právě aktivní. V případě, že byste báli zneužití tohoto faktu ze strany navštěvovaných webů, můžete funkcionalitu týkající se aktivního...

Jak změnit a upravit motiv ve Windows 11?

Motivy umožňují rychle změnit vícero parametrů uživatelského zážitku z Windows 11: pozadí plochy, barevné téma systému a jeho aplikací a používané zvuky. Motivy najdeme v sekci personalizace, která se jmenuje Přizpůsobení. A můžeme je nejen...

Jak povolit a upravit režim čtečky v Opeře?

I Opera začne od verze 80 nabízet režim čtečky. Ten skýtá nejen zjednodušené zobrazení obsahu oproštěné od reklam, ale také přizpůsobení velikosti písma, jeho typu a pozadí tak, aby konzumace textu byla pro čtenáře co nejkomfortnější....

Jak zjistit přítomnost a verzi TPM čipu pro Windows 11?

S Windows 11 se pojí otázka možnosti povýšení při nepřítomnosti šifrovacího čipu Trusted Platform Module (TPM) ve verzi specifikace 2.0. Objevily se návody, jak nainstalovat Jedenáctky na systémy bez TPM. Microsoft delší dobu spíše...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama