[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Jak zobrazit již neexistující strany deklarující chybu 404?

Když podstránka, o které jste si jisti, že ještě včera existovala, najednou hlásí 404 Strana nenalezena, většinou prostě odejdete z webu. Dobrodružné povahy se vydají ještě na homepage a zkusí danou podstránku vyhledat mechanicky či pomocí vyhledávače, ostatní její hledání odloží na neurčito:) Přitom mohl správce webu jen nešťastně měnit URL adresy či mu hosting nedovoluje efektivně přesměrovávat. Jak zkusit vyhledat starý obsah, který je hlášen coby nenalezitelný kódem 404?

 

I návštěva známých webů s dříve existujícím obsahem může skončit zobrazením chybového kódu 404: Stránka nenalezena

Cesta nejsnazší - archiv Googlu

1) Máte URL adresu;

Pokud vyhledáváte přímo z adresního řádku prohlížeče, je třeba opravdu zvolit Vyhledávání

2) dáte ji vyhledat Googlem (v případě, že vyhledáváte přímo v řádku prohlížeče, musíte URL vložit, neodenterovat a její vyhledání zvolit odkliknutím položky s ikonkou lupy našeptávací lišty - jinak se prohlížeč pokusí načíst přímo nedostupnou adresu); 

Archiv Googlu se skrývá pod šipečkou na konci URL adresy zobrazené u výsledku vyhledávání

3) ve výsledcích vyhledávání přejdeme k požadované stránce. Za její URL adresou je malá šipečka. Z menu pod ní vybereme Archiv.

4) Google nám zobrazí podobu stránku ze své vyrovnávací paměti. 

Nevýhodou Google Cache (tohoto archivu - vyrovnávací paměti Googlu) je, že si stránky pamatuje v poslední podobě, ve které je naindexoval a nacachoval. Navíc už v ní požadovaná stránka nemusí být vůbec. Proto můžeme zkusit další metodu. 

Internet Archive disponuje obrovitánskou digitálních knihoven většiny kdy existujících webů

Internet Archive a jeho Wayback Machine

Internet Archive je největší archiv internetu - digitální knihovna uchovávající neuvěřitelné množství webů a jejich stránek. Proto vyzkoušíme, zda se požadovaná strana nalézá v tomto archívu: 

  • zamíříme na adresu Internet Archive archive.org;
  • v jeho vyhledávání zadáme požadovanou URL adresu (kompletně, včetně dané podstránky);
  • v případě, že archivována je, uvidíme orientačně, kolikrát byla uložena a v jakých časech. Díky tomu můžeme navštívit nejen poslední existující verzi stránky, ale také projít jejím historickým vývojem. Podobu v konkrétním čase najdeme v kalendáři zobrazujícím se pod časovou osou.

Práci s Wayback Machine si výrazně usnadníme instalací příslušného doplňku

Zjednodušení práce s Wayback Machine

Při práci s větším množstvím materiálu archivní povahy můžeme celý proces značně urychlit instalací doplňku Wayback Machine:

Doplněk Wayback Machine nás přímo zavede k poslední uložené verzi požadované stránky

V momentě, kdy je doplněk nainstalován, se při návštěvě již neexistující stránky zobrazí nabídka k jejímu vyhledání v internetovém archívu Archive.org. Tu stačí odkliknout Click here to see archived version a doplněk sám nás přesměruje nejen na archive.org, ale přímo i na poslední archivovanou verzi požadované stránky. 

V Google Chrome lze doplněk navíc použít k přímé archivaci existující stránky do databáze Internet Archive, případně k přímé návštěvě první či poslední archivované verze požadované stránky. Ve Firefoxu jsou tyto funkce rozděleny mezi více doplňků.

Využití mimo 404

Dané způsoby nalezení obsahu lze využít i při jiných situacích, než jen v případě nenalezené stránky. Konkrétně doplněk Wayback Machine funguje i v situacích ústících v chybové kódy 404, 408, 410, 451, 500, 502, 503, 504, 509, 520, 521, 523, 524, 525 a 526. To ovšem není to podstatné. To podstatné je, že pomocí Google Cache příp. Internet Archive lze zpřístupnit i:

  • obsah momentálně nedostupných webů; 
  • odkazy na existující obsah z již neexistujících stran (typicky pro weby, které třeba shromažďovaly vloženým způsobem spoustu multimediálního obsahu); 
  • obsah ukrývaný paywallem, tedy placený obsah, u něhož je například možné několikrát zobrazit daný web v měsíci aj.

 

 

 

 

 

Jak zabránit webům v přístupu k jazykům Windows?

Jestliže nepotřebujete při vstupu na web okamžitě přístup k obsahu v jazyku používaného systému Windows, můžete to cílovému webu kapku ztížit. Můžete totiž webům zakázat přístup k seznamu jazyků systému. Ne že by web pak neodhadoval váš jazyk a polohu z...

Jak zvýšit hlasitost médií v Chrome?

Hlasitost médií přítomných na netu bývá velmi různorodá. Zvlášť u videí staršího data, kterým se dostalo digitalizace pofiderními způsoby je slyšitelnost vyloženě hraniční - a to i při přilepení uší na naplno...

Jak na skutečné hledání na novém panelu Chrome?

Nový panel Chrome trpí jednou maličkou, ale některé jedince silně iritující chybou: zkusíte-li vyhledávat ve vyhledávacím poli uprostřed nového panelu - v panelu, který vás vyzývá: Hledejte na Googlu nebo zadejte adresu URL - váš...

Jak povolit globální ovládání médií v Chrome?

Chrome už nějakou neděli testuje globální ovládání médií. Z vývojářského a beta testovacího sestavení se dostalo už i do stabilní větve prohlížeče - jen se ještě furt skrývá v experimentálních nastaveních...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world