[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Jak zlepšit nejen výkon ve hrách na Windows 11? KE STAŽENÍ

Hry vyžadují výkon. A detaily. A rychlé vykreslování. A ze systému se dá často vyždímat víc, než kolik se zdá. Konkrétní systém často není optimalizován pro provozování her. Ovšem dá se mu k tomu dopomoci. Rozličnými tweaky, úpravami registrů a parciálními změnami. Těmi se tentokrát zabývat nebudeme - podíváme na obecnější nastavení a vlastnosti Windows.

 

Jak zlepšit nejen výkon ve hrách na Windows 11? (Zdroj: Microsoft)

Sám Microsoft si je vědom toho, že Windows 11 nemusí nejlépe sloužit hrám. Dokonce sám vydal oficiální tipy, jak zvýšit herní výkon Windows 11. Ovšem krom vypnutí integrity paměti a virtualizačních funkcí, se dá hraní her zpříjemnit i dalšími nastaveními a využitím specifických funkcionalit.

Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení; navigujeme na kartu Hraní; rozklikneme položku Herní režim; aktivujeme přesunutím posuvníku do polohy Zapnuto (Zdroj: Windows 11)

Herní režim

Microsoft často deklaroval, že věnuje zvláštní pozornosti možnosti hrát hry na Windows, a proto Jedenáctkám přisoudil speciální funkcionality sjednocené v sekci herní režim. Microsoft sám tento režim definuje slovy: 

„Když používáte Herní režim, upřednostňuje systém Windows vaše herní prostředí tím, že vypíná věci na pozadí. Při spuštění hry zajišťuje Herní režim následující:

 • Brání službě Windows Update provádět instalace ovladačů a odesílat oznámení o restartování;
 • Pomáhá dosáhnout stabilnější frekvenci snímkování v závislosti na konkrétní hře a systému.“

Jak zapnout herní režim ve Windows 11?

 1. Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení;
 2. navigujeme na kartu Hraní
 3. rozklikneme položku Herní režim
 4. aktivujeme přesunutím posuvníku do polohy Zapnuto.

Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení; navigujeme na kartu Systém; rozklikneme položky Obrazovka - HDR; aktivujeme možnost Auto HDR přesunutím posuvníku do polohy Zapnuto (Zdroj: Windows 11)

HDR režim

Nejenom výkonem živé jsou hry. Živosti jim dodávají i vizuální detaily. lepší jas a rozsahy barev, jimiž disponuje vysoké dynamické rozlišení, anglickou zkratkou HDRObsah HDR v Windows nabízí lepší jas a možnosti barev ve srovnání s tradičním obsahem (někdy se nazývá standardní dynamický rozsah [SDR] obsah), uvádí nás do tématu MicrosoftTradiční obsah obvykle zobrazuje podrobnosti v jasné části scény nebo tmavší části scény, ale ne v obou částech najednou. Například pokud je záběr zaměřen na světlou část scény, detaily ve stínu se ztratí.

HDR může zobrazit širší škálu barev a světla a další podrobnosti mezi extrémy. Barvy v HDR obsahu jsou sytější a jedinečné. Kromě toho jsou světlé části scény jasnější a tmavé části mohou být tmavší, takže uvidíte všechny podrobnosti.

S vylepšováním hardwaru může stále více zařízení zobrazovat obsah HDR. Pokud jste používali nejnovější televizory a monitory, pravděpodobně jste se s termínem HDR setkali častěji. Když máte HDR Windows, uvidíte obsah HDR i při používání Windows 11 zařízení. 

Nejlepší kvality zobrazení HDR obsahu dosáhnete při používání zařízení s monitorem podporujícím true HDR10. Tento typ monitoru budete potřebovat k používání HDR aplikací a hraní HDR her. Nejlepší kvality zobrazení videí dosáhnete na true HDR monitorech. HDR obsah můžete ale přehrávat i na většině novějších přenosných počítačů bez HDR.

Pro správnou funkci HDR ve hrách, musíme zapnout režim Auto HDR.

Jak aktivovat Auto HDR režim?

 1. Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení;
 2. navigujeme na kartu Systém;
 3. rozklikneme položky Obrazovka - HDR;
 4. aktivujeme možnost Auto HDR přesunutím posuvníku do polohy Zapnuto.

Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení; navigujeme na kartu Systém; vyhledáme položku Napájení a baterie; v sekci Napájení u položky Režim napájení vybereme z roletky možnost Nejlepší výkon (Zdroj: Windows 11)

Napájení

Změna napájení přes systémovou aplikaci Nastavení

Defaultně je napájení nastaveno na režim Rovnováha, což má balancovat nároky na výkon a na spotřebu energie. Jestliže chceme nejlepší výkon, nebudeme balancovat:

 1. otevřeme systémovou aplikaci Nastavení;
 2. navigujeme na kartu Systém;
 3. vyhledáme položku Napájení a baterie;
 4. v sekci Napájení u položky Režim napájení vybereme z roletky možnost Nejlepší výkon.

Otevřete Editor registru přes nástroj Spustit a příkaz regedit; zamiřte k adresáři klíčů Počítač\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Power\User\PowerSchemes\; a zde koukněte po položce e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 (Zdroj: Windows 11)

Zprovoznění režimu Špičkový výkon

Komu je Nejlepší výkon málo, sáhne po výkonu špičkovém. V systémové aplikaci Nastavení ho nenajdete. Pokud byste chtěli objevit stopy jeho přítomnosti:

 • otevřete Editor registru přes nástroj Spustit a příkaz regedit;
 • zamiřte k adresáři klíčů Počítač\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Power\User\PowerSchemes\;
 • a zde koukněte po položce e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61.

To je Špičkový výkon v podobě klíče systémového registru. Zbývá jen odpovědět na otázku:

otevřeme příkazový řádek s právy administrátora - třeba přes hledání Příkazový řádek - v momentě, kdy se objeví, zvolíme přes kontextové menu pravého myšítka Spustit jako správce; zadáme a potvrdíme příkaz powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61; v případě potřeby restartujeme Windows (Zdroj: Windows 11)

Jak spustit režim napájení Špičkový výkon ve Windows 11?

 1. otevřeme příkazový řádek s právy administrátora - třeba přes hledání Příkazový řádek - v momentě, kdy se objeví, zvolíme přes kontextové menu pravého myšítka Spustit jako správce;
 2. zadáme a potvrdíme příkaz powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61;
 3. v případě potřeby restartujeme Windows;

Otevřeme Ovládací panely; zamíříme na Možnosti napájení; rozklikneme možnosti skryté v oblasti Skrýt další schémata; zaškrtneme Špičkový výkon; případně restartujeme Windows (Zdroj: Windows 11)

 1. otevřeme Ovládací panely;
 2. zamíříme na Možnosti napájení;
 3. rozklikneme možnosti skryté v oblasti Skrýt další schémata;
 4. zaškrtneme Špičkový výkon;
 5. případně restartujeme Windows.

Co se stane?

Zmizí volba možností režimů napájení v nové, systémové aplikaci Nastavení, neboť Microsoft stále ještě nedokončil migraci funkcí z Ovládacích panelů do Nastavení:) A sám režim Špičkový výkon nechť představí sám Microsoft

„Náročné aplikace pracovních stanic vždy vyžadují vyšší výkon. A v rámci našich snad o zajištění maxima výkonu nyní uvádíme nové schéma napájení, které jsme nazvali Špičkový výkon. Windows jsou mimo jiné designována tak, že v oblastech klíčových pro výkon a efektivitu jsou učiněny mnohé kompromisy. Za dobu vývoje jsme ovšem byli schopni nashromáždit celou řadu nastavení, která umožňují operačnímu systému rychle se přizpůsobit uživatelským preferencím, způsobům používání, použitému hardwaru či aktuálnímu pracovnímu vytížení. 

Nové schéma napájení je fakticky postaveno na schématu Vysoký výkon. Na rozdíl od něj však činí další kroky k eliminaci rozličných mikro-latencí, které se pojí detailně nastavenou správou napájení. Špičkový výkon může začlenit jednak výrobce hardwaru v rámci OEM nastavení Windows, jednak jej sám může zvolit i uživatel. A to sice přes Ovládací panely - Možnosti napájení (či přes příkazový řádek a pomocí spuštění příkazu powercfg.cpl). A stejně jako ostatní schémata napájení Windows i schéma Špičkový výkon lze dále přizpůsobit. 

Vzhledem k tomu, že toto schéma je cíleno přímo na redukci mikro-latencí, může přímo ovlivňovat stav hardwaru a spotřebovávat mnohem více energie než výchozí schéma Rovnováha. Schéma napájení Špičkový výkon momentálně není k dispozici na systémech využívajících coby zdroj energie baterii.“

DirectStorage by mělo značně zrychlit vykreslování her, a to bez dalšího vytěžování procesoru (Zdroj: SEO specialista a copywriter Daniel Beránek)

Sledujte DirectStorage

DirectStorage je API (Application Programming Interface) pro přímou komunikaci mezi SSD a grafickou kartou. Shadery grafické karty jsou používány k dekompresi a další práci s daty uloženými na SSD. Výhoda tohoto API spočívá v tom, že 1) s daty pracuje přímo grafická karta - bez nutnosti zapojit do výpočetní práce procesor. A navíc 2) grafická karta mnohem efektivněji s danými daty než procesor. Díky tomu se hry vykreslují extrémně rychle, a to bez toho, aniž by úroveň vykreslování vytěžovala = zpomalovala procesor. 

Technologie je oficiálně už tu, ale ještě pro něj nejsou napsány hry. Navíc při uvedení to vypadalo, že technologie bude podmíněna velmi rychlým SSD od 1 TB úložné kapacity výše. Prostě všechno tak napůl je a ve skutečnosti není. První hrou, která bude DirectStorage podporovat, bude Forspoken: Měla vyjít na konci roku 2022, ale už nyní to vypadá spíš na začátek roku 2023. 

Po očku tedy sledujte, jak se vyvíjí situace kolem DirectStorage, případně jeho začlenění zohledněte i při nákupu nového hardwaru.

Zdroje

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Co s SSD na Windows 11?

Člověk by od operačního systému očekával, že dokáže identifikovat hardware začleněný do systému. A že  předpřipravená nastavení a postupy automaticky aktivuje v momentě, kdy narazí na použití SSD. Harcovníci ovšem vědí, že Windows je...

Jak nechat Firefox našeptávat hledané pojmy místo URL?

Jestliže používáte adresní řádek přímo vyhledávání, může se vám šiknout možnost přeorientovat našeptávač z historie procházených URL adres na vyhledávaná spojení na výchozím vyhledávači. Ani k tomu...

Jak odstranit sledovací parametr z URL ve Firefoxu?

Mozilla v rámci zvyšování soukromí uživatelů implementuje funkci, která umožňuje automaticky odstraňovat sledovací parametry z URL. Funkce je dostupná od 102. vývojové verze Firefoxu a je ji třeba povolit přes pokročilá nastavení...

Jak automaticky odmítnout cookies ve Firefoxu?

Okýnka s cookies baví málokoho. Jsou skoro všude, někde i překrývají obsah a navíc jejich zbavení se vyžaduje pozornost a minimálně jedno kliknutí navíc. Aby uživatele zbytečně neotravovala, implementuje Mozilla do Firefoxu možnost jejich automatické...


 
© 2005-2023 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama