[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Jak otestovat funkčnost VPN a absenci úniku citlivých dat? KE STAŽENÍ

Tunelování internetového připojení pomocí VPN má často zabezpečit nejen přenos dat samotný, ale také identifikaci citlivých údajů o připojení: konkrétně IP adresy, geolokalizaci IP adres a další informace. Jak ovšem zjistit, zda používané VPN řešení splňuje zabezpečení právě těchto informací?

 

Jak otestovat funkčnost VPN a absenci úniku citlivých dat? (Zdroj: Pixabay.com)

Typy úniků dat

Při používání VPN může docházet k několika druhům úniku dat:

 • únik IPv4 - málo častá chyba VPN klientů, typicky k ní dochází tehdy, jestliže celé VPN řešení selže a fakticky nejste přes VPN vůbec připojeni; 
 • únik IPv6 - k únikům IPv6 typicky dochází tehdy, jestliže uživatel i cíl (kupříkladu web) používají protokol IPv6, nicméně zprostředkovatel VPN IPv6 nepodporuje. V takových případech je dočasným řešením vypnout podporu IPv6 na své straně - dlouhodobým řešení je pak najít poskytovatele, který protokol IPv6 podporuje; 
 • únik WebRTC - WebRTC představuje soubor technologií, které umožňují prohlížečům komunikovat navzájem, aniž by potřebovaly zprostředkující server. Pokud při VPN připojení dochází k identifikaci WebRTC, může být dočasným řešením použití rozšíření prohlížeče, které blokuje WebRTC požadavky; 
 • únik DNS - k únikům DNS dochází tehdy, jestliže jsou DNS požadavky posílání přímo na DNS servery bez zabezpečení přes DNS. Jednou a méně efektivní cestou je změna nastavení DNS, ovšem problém bude spíše vyžadovat změnu VPN klienta či řešení.  

Jak zjistit, zda nedochází k úniku citlivých informací při používání VPN?

K testování úniku citlivých údajů se v oblasti VPN osvědčily nástroje:

 1. ipleak.net a
 2. ipleak.org.

Oba detekují IP adresy - ale nejen to, jsou schopny vám podat i zprávu i o únicích dalších citlivých informací. 

Optimální je začít vyzkoušením připojení naostro bez VPN, abyste získali představu o identifikačních údajů, které se k vašemu připojení pojí. Je to nejen IPv4 a IPv6, ale také geolokalizace, adresy DNS serverů - a fakticky i informace o browseru, systému a zařízení. 

Druhým krokem je spuštění obou nástrojů při funkčním VPN:

 1. měly by se změnit detekované IP adresy; 
 2. test WebRTC by neměl identifikovat IP adresy - případně by se u něj neměly zobrazovat IP adresy odpovídající IP adresám poskytovatele internetového připojení; 
 3. a test DNS by neměl obsahovat DNS servery poskytovatele internetového připojení.

I při využití VPN zjistíte, že pokud vyzkoušíte i test geolokace - nástroj využije přístup prohlížeče k poloze a následně data lokalizačních služeb Googlu, která nejspíše identifikují vaši skutečnou polohu. Pokud si nepřejete sdílet svou skutečnou polohu, je nejsnazší cestou zákaz přístupu prohlížeče k geolokalizačním datům či vyzkoušení některého z doplňků prohlížeče, který falšuje skutečnou fyzickou polohu zařízení.

Jaké VPN řešení používat?

Na Instaluj.cz najdete hned několik klientů, které lze bezplatně vyzkoušet či v nějakém z omezených režimů i používat:

Asoftis IP Changer

Aplikace slouží ke změně IP adresy v prohlížeči, kde se následně Váš počítač stane detekovatelný úplně z jiného umístění, tedy z jakéhokoliv státu celého světa. S aplikací Asoftis IP Changer surfujete v prohlížečích naprosto anonymně a hackeři nemají šanci odhalit odkud na stránku přistupujete. IP adresu je možné měnit i za běhu programu. V průběhu surfování lze tak okamžitě změnit adresu IP, bez nutnosti zavření prohlížeče.


Výhody programu:

 • změní Vaši IP adresu na anonymní
 • změní Vaše umístění, zemi odkud surfujete
 • podporuje změnu IP adresy i pro https weby

Podporuje prohlížeče:

 • Google Chrome
 • Microsoft Edge
 • Mozilla Firefox
 • Opera
 • Internet Explorer

Steganos Online Shield VPN

Steganos Online Shield VPN je nástroj, který chrání vaše internetové připojení před odposlechem nebo sledováním, a také pro zachování anonymity během surfování nebo automatické mazání cookies. Aplikace přesměruje síťový traffic prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN), která zamění skutečné geografické údaje a IP adresu. Datové přenosy jsou šifrovány pomocí kryptovacího standardu AES-256.

TunnelBear

TunnelBear je velmi jednoduchý a efektivní VPN klient. Poskytuje kontrolu nad brouzdáním po internetu. 

Vlastnosti:

 • soukromé procházení webu, zajištění dat, skrytí Vaši IP adresy
 • blokování stránek do jiné země (dle výběru)
 • velmi intuitivní a zábavné ovládání!

Zablokujte sledovače webových stránek (reklamy, analytika, skripty, sociální tlačítka), které sledují vše, co Vy a Vaše rodina děláte online! TunnelBear poskytuje bezplatně každý měsíc kapacitu přenosu 500 MB dat. Můžete také využít Twitterových a Facebookových propagačních akcí, pro získání dalších volných dat.

Jednoduchost zapnutí/vypnutí spárovaná s hezkou mapou pro vizualizaci Vašeho připojení. Nemějte strach, pokud ztratíte připojení Wi-Fi, TunnelBear zablokuje veškerou nezajištěnou komunikaci, dokud nebude vše bezpečně znovu připojeno. TunnelBear používá ve výchozím nastavení silné 256-bitové šifrování AES. Slabší šifrování neposkytuje

GhostBear - utilita určená k zamaskování VPN komunikace. Nechte TunnelBear pohodlně připojit nebo odpojit na základě seznamu sítí, kterým důvěřujete.

CyberGhost VPN

CyberGhost VPN je moderní a velice rozšířený VPN klient se servery po celé Zemi. Mezi jeho hlavní funkce patří skrytí vaší aktivity na internetu a vybudování anonymity. Může Vám však také zajistit přístup na webové stránky, které jsou omezeny pouze na vybrané státy nebo pomoci zabezpečit Wi-Fi hotspot.

Middlesurf VPN

Middlesurf VPN je program, který dokáže rychle změnit IP na vámi volitelnou jinou zemi. Díky tomu si můžete prohlížet stránky, které jsou jinak zablokované.  Využívá VPN protokoly PPTP / L2TP / IPSEC a podporovány jsou zařízení Android, iPhone, iPad, Windows či Mac OSX. Současně je možné připojit 1 účet až na 5 zařízení.

ProtonVPN

ProtonVPN umožňuje změnit vaši IP adresu a vystupovat na internetu jako z jiného státu, umožní Vám tak pak přístup ke stránkám, které nejsou ve vaší zemi dostupné. Krom tohoto je komunikace zabezpečena a šifrována, můžete tak surfovat zcela bez obav, pokud se připojíte na Švýcarské VPN, kde sídlí i autoři ProtonVPN, bude vaše komunikace chráněna i před očima jurisdikce EU a USA kde neplatí zákon o monitoringu sítě.

PureVPN

PureVPN odráží váš internetový provoz prostřednictvím vrstev serverů, což znemožňuje sledování nebo stopování, a tím výrazně zvyšuje vaše soukromí a zabezpečení.

Snadné použití:
Stručný průvodce s často kladenými dotazy a návody vysvětluje, co PureVPN dělá a pomáhá vám nastavit připojení VPN.

Anonymní a zabezpečené:
PureVPN nejen anonymizuje vaši síťovou aktivitu, ale také ji šifruje v jednom z několika protokolů s výběrem hostitelské země. Veřejné hotspoty Wi-Fi jsou také mnohem bezpečnější s PureVPN.

Streamování:
Můžete streamovat geograficky omezená média, jako je Net TV a rádio, výběrem serverů v různých hostitelských zemích.

Split Tunneling:
Split Tunneling šetří šířku pásma tím, že vám umožňuje rozhodnout, kterou internetovou aktivitu chcete anonymizovat a kterou poslat běžnými kanály.

Nevýhodou je, že PureVPN může nahradit stávající ovladače TAP svými vlastními, což by mohlo způsobit problémy s existujícím softwarem.

VPNSecure

VPNSecure je software určený pro anonymní surfování na webu s maximální bezpečností. Funguje jako spojovací brána mezi hostitelem VPN serveru a zařízením. Efektivní software vám pomůže nastavit konstantní šifrovaný komunikační kanál, který vám může dát plný přístup k internetu a zdrojům, které jsou omezeny ve vaší zemi. Zároveň skryje dva důležité údaje, a to IP adresu a geografické umístění počítače. Originální údaje dokáže nahradit tak, že provede připojení k virtuální privátní síti, respektive serverům z jiných zemí a veřejně tak zobrazí jejich detaily.

Zdroje

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Jak obnovit Firefox?

Obnovení Firefoxu se nabízí jako snadný pokus o odstranění problémů. Je to obdoba klasického: ...a už jste to zkoušeli vypnout a zapnout? Dokonce ani při tom nemusíte přijít o drahocenná nastavení a další interní prvky...

Jak vypnout, deaktivovat či aktivovat režim v letadle ve Windows?

Režim v letadle se hodí ve chvíli, kdy chcete jediným pokynem umlčet veškerý síťový provoz zařízení. Nesedíte-li zrovna v letadle, nejste-li právě dopadený hacker či cílem jejich aktivit, ani netrpíte paranoidním pojetím...

Jak zakázat či povolit časovače probuzení ve Windows?

Jak se systémy stávají chytřejší svého uživatele, tak se nám budí pod rukama i v jejich nepřítomnosti, aniž bychom věděli proč. Nezřídka za tím stojí časovače probuzení, které jsou zhmotněním budíků v systému....

Jak vytvořit seznam souborů adresáře?

Seznamy souborů se hodí v mnoha případech: ať už mapujeme vlastní práci v podobě výpisu jednotlivých položek, vytváříme kartotéku, diskotéku či třeba vinotéku. Vždy se šikne něco, co nám pomůže vylistovat položky cílové složky a...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama