[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Google Chrome 89: spousta neaktivovaných novinek a jak je povolit KE STAŽENÍ

Google Chrome 89 přináší velkou spoustu novinek. Ovšem většina je skryta pod kapotou, určena víceméně jen vývojářům - nebo se teprve uvolňuje postupně rozšiřujícímu se publiku uživatelů. Jak zprovoznit nové funkcionality, které ještě nejsou přímo na dosah?

 

Nové rozhraní pro výběr profilu při přihlašování (Zdroj: Google Chrome)

Nový výběr profilu

Google Chrome 89 už obsahuje nový výběr profilu pro přihlašování k prohlížeči. Lze jej zvolit jako úvodní obrazovku, a tak vždy nabídnout uživateli přihlášení ke konkrétnímu profilu Chrome. Stejně tak je možné deaktivovat její inicializaci při každém spuštění browseru a přímo se přihlašovat k výchozímu profilu.

Funkcionalita je teprve postupně uvolňována do stabilní větve Chrome. Pokud ji ještě nemáte k dispozici, můžete si ji povolit prostřednictvím experimentálních nastavení Chrome.

Navigujeme chrome://flags - New profile picker - zvolíme Enabled - restartujeme Chrome (Zdroj: Google Chrome)

Jak povolit nový výběr profilů v Google Chrome 89?

 1. otevřete experimentální nastavení Google Chrome pomocí příkazu chrome://flags
 2. vyhledejte položku New profile picker
 3. změňte její nastavení na Enabled;  
 4. restartujte Chrome. 

Seznam četby se zobrazí vpravo od všech ostatních položek (Zdroj: Google Chrome)

Seznam četby

Opět pro vymezenou skupinu uživatelů už je aktivní tzv. Seznam četby. Jde o speciální položku záložek, do které si uživatel ukládá jen texty, které si chce spíše jen jednorázově přečíst, než je mít dlouhodobě zaznamenané. Seznam četby se automaticky rozděluje do dvou kategorií: Nepřečtené a Přečtené, přičemž stav přečtení může určit i uživatel sám odkliknutím ikonky fajfky u každé položky. Stejně tak lze položky ze seznamu mazat pomocí ikonky křížku. 

Navigujeme chrome://flags - Reading List - zvolíme Enabled - restartujeme Chrome (Zdroj: Google Chrome)

Jak povolit seznam četby v Google Chrome 89?

 1. otevřete experimentální nastavení Google Chrome pomocí příkazu chrome://flags
 2. vyhledejte položku Reading List
 3. změňte její nastavení na Enabled;  
 4. restartujte Chrome. 

Vyhledávání mezi panely zobrazuje i vertikální menu otevřených panelů (Zdroj: Google Chrome)

Vyhledávání mezi panely

Do stabilní větve Google Chrome 89 je postupně uvolňována i funkcionalita Vyhledávání mezi panely, která zároveň stejně dobře poslouží jako svislé menu otevřených panelů. Skrývá se se pod ikonkou šipky směřující dolů. Po odkliknutí této ikonky se objeví všechny otevřené panely. Nad svislým menu otevřených panelů je vyhledávací pole, ve kterém lze panely textově vyhledávat, přičemž vyhledávač hledá jak v názvu domén a URL otevřených webů, tak v titulcích konkrétních panelů, které jsou vytvořeny z meta title otevřených webových stránek. 

Otevřené panely se dají přímo z vertikálního menu zavírat pomocí ikonky křížku. A menu vyhledávání mezi panely se dá aktivovat nejen ikonkou, ale i klávesovou zkratkou CTRL + SHIFT + A.

Navigujeme chrome://flags - Enable Tab Search - zvolíme Enabled a restartujeme Chrome (Zdroj: Google Chrome)

Jak povolit vyhledávání mezi panely v Google Chrome 89?

Jestliže nejste mezi šťastlivci, kteří mají vyhledávání mezi panely ve výchozím nastavení povolené, můžete si jej povolit sami přes experimentální nastavení:

 1. otevřete experimentální nastavení Google Chrome pomocí příkazu chrome://flags
 2. vyhledejte položku Enable Tab Search
 3. změňte její nastavení na Enabled;  
 4. restartujte Chrome. 

Navigujeme chrome://flags - Enable Tab Search - vybereme Enabled, Enabled B či Enabled C a restartujeme Chrome (Zdroj: Google Chrome)

Náhled otevřených panelů

Další novinkou, která je postupně uvolňována do stabilní větve Google Chrome 89, je náhled otevřených panelů, který se objeví při najetí kurzorem na ouško panelu v pozadí. Pokud nepatříte mezi ty, pro které je náhled už defaultně povolen, můžete si jej povolit sami přes experimentální nastavení.

Jak povolit náhled otevřených panelů v Google Chrome 89?

 1. otevřete experimentální nastavení Google Chrome pomocí příkazu chrome://flags
 2. vyhledejte položku Tab Hover Cards;
 3. zvolte jednu z položek Enabled - jsou zde Enabled, Enabled B, Enabled C. Rozdíl mezi nimi spočívá ve zpoždění, s jakým se zobrazí náhled panelu otevřeného v pozadí; 
 4. restartujte Chrome.

HTTPS pro manuálně zadávané domény

Při ručním zadávání domén bez přímého zadání protokolu spojení (HTTP či HTTPS) se Google Chrome doposavad nejdřív pokusil k cílové doméně připojit přes nezabezpečený protokol HTTP a teprve poté přepnul na zabezpečený protokol HTTPS. 

Vývojáři nyní na zkušebním vzorku uživatelů zkoušejí, co se stane, když se bude používat přímý pokus o připojení přes zabezpečené HTTPS. Pokud byste chtěli rovnou zabezpečit veškeré ručně zadávané volání webů, můžete tak učinit přes experimentální nastavení.

Navigujte chrome://flags - Omnibox - Use HTTPS as the default protocol for navigations - vyberte jednu z hodnot Enabled... - restartujte Chrome (Zdroj: Google Chrome)

Jak nastavit HTTPS pro manuálně zadávané domény v Google Chrome 89?

 1. otevřete experimentální nastavení Google Chrome pomocí příkazu chrome://flags
 2. vyhledejte položku Omnibox - Use HTTPS as the default protocol for navigations
 3. zvolte jednu z hodnot:
  • Enabled - pokusí se navázat spojení přes HTTPS, při neúspěchu přepíná na HTTP; 
  • Enabled 3 seconds timeout - 3 sekundy se pokouší navázat spojení přes HTTPS, poté přepne na HTTP; 
  • Enabled 10 seconds timeout  - 10 sekund se pokouší navázat spojení přes HTTPS, poté přepne na HTTP; 
 4. restartujte Chrome. 

Chrome 89 poběží jen na zařízeních certifikovaných Google Play Protect

Požadavek na certifikaci Google Play Protect

Android verze Google Chrome poběží už jen na zařízeních s certifikací Google Play Protect. A také by měla fungovat ve virtuálních prostředích a emulátorech vyvinutých Googlem. To, zda je zařízení certifikováno coby Google Play Protect v Nastaveních.

Lepší podpora USB a NFC periferií

V 89. verzi Google Chrome jsou už implementovány technologie WebHID, WebNFC a Web Serial, které mají pomoci prohlížeči přímo se spojit s nejrůznějšími zařízeními - ať už přes fyzické USB či bezdrátové NFC. A to bez přítomnosti jakéhokoliv dalšího software či ovládačů v systému. 

Zdroje

 • Google Chrome

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Software za pár korun? Často výhra jenom na první pohled

Na rozdíl třeba od značkového oblečení neoriginální software pouhým pohledem často nerozpoznáte. Nepříjemně překvapit vás ale může i dlouho potom, co jej poprvé rozbalíte. ...

Wedos čelil 300 Gbps DDoS

b/s (v anglické verzi bps) je jednotka přenosové rychlosti a znamená bit za sekundu. Kilobit je tisíc bitů, Megabit milión bitů. A gigabit miliarda bitů. Útok o objemech přes 300 miliard bitů za sekundu zamířil na služby a síťové prostředky Wedos, a stal se tak novým...

Hledat karty přidává Nedávno zavřené karty

Vývojáři Google Chrome si stále pohrávají s fičurkou Hledat karty, která nejen umožňuje hledat mezi otevřenými panely prohlížeče, ale také je svisle zobrazit jejich reprezentanty. Nově mezi zobrazené položky přidávají i kategorii Nedávno zavřené karty....

Mozilla uvolnila lokální překladač Bergamot

Mozilla už delší dobu vyvíjí pro Firefox lokální překladač Bergamot, na jehož práci se nepodílí žádné cloudové překladače, ani jiné online služby. Tento offline překladač už dostal rozšíření pro Firefox, dostupné na GitHubu a...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama