[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Firefox 61: chytřejší a rychlejší KE STAŽENÍ

Mozilla ví, že se blíží prázdniny, a tak vytáhla pár trumfů, s kterými nás Firefox může ohromovat až do příští aktualizace v září. Vykreslovací jádro Firefoxu je nyní rychlejší. Nemusí překreslovat všechny prvky stále těchtýž snímků. Panely v pozadí začne renderovat, ještě než na ně kliknete. Dotahuje spoustu drobností a přichází i s několika fičurkami ukrytými pod pokličkou. Které to jsou?

 

Firefox 61 zrychluje díky inovacím v jádru Quantum CSS a pomocí uchovávání seznamu zobrazení

Rychlejší vykreslování stránek

Vývojáři Firefoxu ví, která kvalita je modlou všech uživatelů prohlížečů. Rychlost. Aby potěšili své uživatele, inovovali jádro Quantum CSS starající se o zpracování kaskádových stylů. A navíc implementovali funkcí uchovávání seznamu zobrazení. Co to je a k čemu slouží, vysvětluje vývojář Mozilly Potch: 

„Jedním z posledních kroků před tím, než je stránka vykreslena, je sestavení seznamu všeho, co má být vykresleno od prvků s nejnižší prioritou až po prvky s prioritou nejvyšší. Ve Firefoxu se to nazývá seznam zobrazení. A je to poslední věc, která určí, co se skutečně na monitoru vykreslí a co ne. Seznam zobrazení přitom obsahuje vše od pozadí, hranic objektů, stínů objektů, textu - prostě všeho, co má být proměněno v pixely.

Klasicky býval seznam zobrazení vypočítáván před vykreslením každé jedné obrazovky. Což znamená, že při animaci běžící v zobrazovací frekvenci 60 FPS (snímků za sekundu) byl seznam zobrazení vypočten 60krát. Na komplexních webech to bylo velmi náročné, mohlo vést ke redukci spouštění skriptů a vést i poklesu zobrazovací frekvence. 

Firefox 61 umožňuje uchovávat seznamy zobrazení, což - jak název naznačuje - znamená, že jsou uchovány od jednoho vykreslení obrazovky k druhému. Jestliže se mění jen velmi malá část tohoto seznamu, vykreslovací jádro přepočte jen velmi malou část seznamu zobrazení. Po implementaci uchovávání seznamu zobrazení vývojáři z týmu pro grafickou stránku prohlížeče pozorují 40% pokles výskytu případů snížení zobrazovací frekvence.“

Pokud by vám předehřívání panelů nesedělo, můžete ho vypnout v about:config - browser.tabs.remote.warmup.enabled

Předehřívání panelů aka rychlejší přechod mezi panely

Firefox 61 implementuje funkci, jež má v angličtině lehce vtipný název Tab Warming. Toto předehřívání panelů se fakticky rovná předpovědi a předreakci prohlížeče na akci uživatele. Firefox nově při sledování pohybu kurzoru myši zareaguje, když se kurzor začne pohybovat nad ouškem konkrétního panelu na pozadí, a okamžitě začne web otevřený v daném panelu načítat. Díky tomu je panel, na který se chystá uživatel vstoupit, mnohem rychleji vykreslen.

Pokud příliš často jen tak bezcílně přejíždíte po ouškách panelů či byste s touto funkcí měli jiné potíže, můžete ji vypnout. Stačí jen:

 • otevřít pokročilá nastavení Firefoxu pomocí příkazu about:config zadaného do adresního řádku; 
 • vyhledat položku browser.tabs.remote.warmup.enabled;
 • poklikáním jeho hodnotu změnit na false;
 • zavřít nastavení, případně restartovat Firefox.

Předehřívání panelů je zatím dostupné jen na Windows a Linuxu.

Všechny prvky domovské stránky jsou nyní přizpůsobitelné

Širší škála přizpůsobení domovské stránky

Snad všechny prvky domovské stránky a její možné varianty jsou nově plně přizpůsobitelné. Uživatel si tak při startu aplikace či v novém okně může zobrazit jak domovskou stránku, tak konkrétní web, či zcela prázdný panel. Pokud coby nový panel zvolí přeci jen domovskou stránku, může konkrétně určit, které prvky se na budou zobrazovat. Může, ale nemusí tam být vše/nic z vyhledávání, z nejnavštěvovanějších stránek, z útržků od Firefoxu a Mozilly a z výběru navštívených stránek, stahování, záložek a obsahu služby Pocket. 

Kterýkoliv adekvátní web si můžete přidat mezi vyhledávače

Rozšíření možností práce s adresním řádkem

Nástroje pro okamžitou práci s aktuálním webem (skrývají se pod ikonkou třech teček v adresním řádku) byly rozšířeny o možnost snadného přidání adekvátního webu mezi vlastní vyhledávače. Na macOS nově přibyla možnost snadného sdílení panelu přes Poslat panel do zařízení, díky níž si uživatel může snadno přeposlat právě otevřenou stránku třeba z desktopu do mobilu a v klidu pokračovat ve čtení na cestách.

Tmavý vzhled už vskutku pokrývá všechny prvky uživatelského rozhraní

Dotažení tmavého režimu

Firefox sice už několik vydání zahrnuje i vlastní motiv vzhledu tmavý, nicméně moc tmavý tento režim doposud nebyl. Ztmavoval totiž pouze na hlavní lištu, ouška panelů a adresní řádek. Nově jsou už ale do tmava převedena i vyskakovací menu ikonek (hlavní menu, nástroje adresního řádku) i domovská stránka. V rámci uživatelského prostředí by už bílá nikde neměla zasvítit ani ve 3 hodiny v noci.

Pokud jste stejně jako já už zapomněli, kde se dá tmavý režim povolit, tak prozradím, že to není v nastavení, nýbrž se skrývá v položce hlavního menu pod Doplňky - Motivy vzhledu. Krom vzhledu tmavého tam najdete ještě vzhled světlý a výchozí. Pro hračičky zrovna Mozilla testuje doplněk Color v rámci programu Test Pilot - více v článku Firefox v barvičkách či rozpolcený? Test Pilot!.

Pod Vývoj webu - Nástroje vývojáře otevřete Nastavení a zaškrtnete Přístupnost ve Výchozích nástrojích pro vývojáře

Nástroj pro kontrolu přístupnosti

Z vývojářských novinek si zvláštní pozornost zaslouží nástroj, který webdeveloperům umožní snadno a rychle kontrolovat splnění požadavků na přístupnost webu - tedy zvláště pro zrakově postižené. Vývojáři pak mohou weby i jednotlivé prvky optimalizovat tak, aby je byly schopny přečíst nejrůznější čtečky. Kontrola přístupnosti není defaultně zapnutá a je třeba ji povolit: 

 • v menu navigovat Vývoj webu - Nástroje vývojáře (či zkratkou CTRL + SHIFT + I); 
 • klávesou F1 otevřít Nastavení (či přes ikonku 3 teček otevřít Nastavení); 
 • a v sekci Výchozí nástroje vývojáře zaškrtnout Přístupnost.

Nové možnosti pro WebExtension doplňky

Firefox už nějaký pátek podporuje pouze doplňky typu WebExtensions, čímž vyvolala vlnu nevole u všech, kteří přišli nejen o pracovní pomocníky v podobě starších doplňků. Nicméně nové technologie nabízejí nové možnosti využití, což potvrzuje i 61. vydání Firefoxu. Doplňky nyní mohou spravovat panely, což znamená, že mohou například skrývat panely či třeba ovlivňovat chování prohlížeče v momentě, kdy konkrétní panel otevřete/zavřete. Už dnes takové možnosti využít kupříkladu přehrávače hudby, které sice chceme využívat, ale ouško jejich panelu nemusí zbytečně zabírat místo. A vývojáři si slibují, že nejen tuto funkci využije spousta nových rozšíření postavených na technologie WebExtension. 

V about:config vyhledejte browser.tabs.closeTabByDblclick a změňte na true

Další novinky a jedna utajená

Na novinky bohaté 61. vydání ukrývá ještě pár drobností:

 • doplňky typu WebExtensions se na macOS spouští jako samostatné procesy;
 • ve výchozím nastavení je zapnuta podpora TLS verze 1.3; 
 • FTP linky embeddované na stránce jsou blokovány - pro přístup na FTP je třeba zadat URL adresu přímo do adresního řádku; 
 • byla vylepšena synchronizace záložek; 
 • bylo eliminováno 18 chyb v zabezpečení (6 z toho kritických);
 • panely se dají zavřít dvojklikem
  • tato funkce není veřejně oznámena, nicméně si ji můžete povolit v pokročilých nastaveních:
   • otevřete pokročilá nastavení pomocí příkazu about:config napsaného do adresního řádku; 
   • vyhledejte položku browser.tabs.closeTabByDblclick;
   • poklikáním jeho hodnotu změňte na true;
   • zavřete nastavení, případně restartujte Firefox.

Zdroje: Firefox Release Notes, The Mozilla Blog, Mozilla Hacks

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama