[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Co s SSD na Windows 11? KE STAŽENÍ

Člověk by od operačního systému očekával, že dokáže identifikovat hardware začleněný do systému. A že  předpřipravená nastavení a postupy automaticky aktivuje v momentě, kdy narazí na použití SSD. Harcovníci ovšem vědí, že Windows je vypouštěn do uživatelských prostorů bez větších ohledů. A proto sami kontrolují optimální nastavení odpovídajících funkcí. Přidejte se k nim!

 

Co s SSD na Windows 11? (Zdroj: Microsoft)

Microsoft používá řadu funkcí, které byly designovány pro klasické HDD. Windows navíc disponuje nastaveními, které zlepšují provozní vlastnosti SSD. Pokud ovšem nejste šťastlivci, budou ty první zapnuté a ty druhé neaktivní. Vrhněte se na rychlou kontrolu. 

V okně Možnosti výkonu na kartě Upřesnit v sekci Virtuální paměť odklikneme Změnit odškrtneme volbu Automaticky spravovat velikost stránkovací souboru pro všechny jednotky - tím se odemknou všechny možnosti pod touto volbou; vybereme diskovou jednotku, na které je umístěn stránkovací soubor; z voleb níže zaťukneme Nepoužívat stránkovací soubor a odklikneme Nastavit; a ignorujeme okno varování potvrzením volby Chcete pokračovat? Ano. (Zdroj: Windows 11)

Odstraňte stránkovací soubor

Stránkovací soubor je berlička pro nedostatečnou RAM, typicky používaná na systémech s HDD. Na šlapajícím systému s dostatkem RAM netřeba opotřebovávat SSD.

Jak odstranit stránkovací soubor?

 1. Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení
 2. zamíříme do sekce Systém
 3. v oblasti Specifikace zařízení odklikneme Upřesnit nastavení systému
 4. na otevřené kartě Ovládacích panelů Vlastnosti systému odklikneme na kartě Upřesnit tlačítko Výkon
 5. v dalším okně Možnosti výkonu na kartě Upřesnit v sekci Virtuální paměť odklikneme Změnit
 6. odškrtneme volbu Automaticky spravovat velikost stránkovací souboru pro všechny jednotky - tím se odemknou všechny možnosti pod touto volbou; 
 7. vybereme diskovou jednotku, na které je umístěn stránkovací soubor; 
 8. z voleb níže zaťukneme Nepoužívat stránkovací soubor a odklikneme Nastavit
 9. a ignorujeme okno varování potvrzením volby Chcete pokračovat? Ano.

Otevřeme Ovládací panely - Možnosti napájení, odklikneme Nastavení pro zavření víka, které nás přesměruje do Nastavení systému, zvolíme Změnit nastavení, které nyní není k dispozici; zrušíme zaškrtnutí Zapnout rychlé spuštění; potvrdíme odkliknutím Uložit změny (Zdroj: Windows 11)

Deaktivujte funkci Rychlé spuštění

Rychlé spuštění (v newspeaku Microsoftu označováno také jako hybridní režim spánku) je designováno pro HDD. Ukládá značnou část podoby spuštěného systému na disk - tím pádem zvyšuje množství zapisovaných dat. A navíc u SSD je zisk času startu systému zanedbatelný.

Jak zakázat Rychlé spuštění?​

 1. Otevřeme Ovládací panely
 2. přejdeme na Ovládací panely - Možnosti napájení
 3. odklikneme Nastavení pro zavření víka, které nás přesměruje do Nastavení systému (Nastavení systému se v  nabídce Možnosti napájení klasicky nezobrazuje - musíme to obejít právě takhle);
 4. zvolíme Změnit nastavení, které nyní není k dispozici;
 5. zpřístupní se dříve pouze prošedivělé a nepřístupné Nastavení vypnutí ve spodní části obrazovky;
 6. zrušíme zaškrtnutí Zapnout rychlé spuštění
 7. potvrdíme odkliknutím Uložit změny.

Povolte AHCI a TRIM

Abyste mohli využívat všechny funkce SSD na vašem počítači, je nutné povolit rozhraní AHCI (Advanced Host Controller Interface). Toto rozhraní zajišťuje podporu funkce TRIM, která umožňuje systému Windows pomáhat SSD provádět rutinní procesy. Povolení AHCI lze provést pomocí nastavení BIOSu počítače. Hledejte položku AHCI a nastavte ji na Enabled.

TRIM je důležitá sada příkazů, které mj. mají vliv na životnost SSD disku. Umožňují operačnímu systému informovat SSD o blocích dat, které již nejsou potřebné a mohou být smazány. Tímto způsobem SSD může optimalizovat svůj provoz, a právě tím prodloužit tak svou životnost.

Kromě toho TRIM také umožňuje SSD pracovat s vyšší rychlostí a efektivností, což má pozitivní vliv na celkový výkon počítače. Kromě toho TRIM také umožňuje SSD pracovat s vyšší rychlostí a efektivností, což má pozitivní vliv na celkový výkon počítače. Bez aktivní funkce TRIM může dojít k rychlejšímu opotřebení disku a snížení jeho výkonu.

Spusťte příkazový řádek jako správce (klikněte na Start a zadejte „příkazový řádek“ a kliknutím pravého tlačítka na položku vyberte volbu Spustit jako správce), zadejte příkaz fsutil behavior set disabledeletenotify 0. (Zdroj: Windows 11)

Jak zjistit, zda je TRIM aktivní?

 1. spusťte příkazový řádek jako správce (klikněte na Start a zadejte „příkazový řádek“ a kliknutím pravého tlačítka na položku vyberte volbu Spustit jako správce)
 2. zadejte příkaz fsutil behavior set disabledeletenotify 0
 3. pokud se zobrazí hlášení NTFS DisableDeleteNotify = 0, je TRIM aktivní.

Jak povolit TRIM?

Pokud funkce TRIM není aktivní:

 1. spusťte příkazový řádek jako správce (klikněte na Start a zadejte „příkazový řádek“ a kliknutím pravého tlačítka na položku vyberte volbu Spustit jako správce)
 2. zadejte příkaz fsutil behavior set disabledeletenotify 0.

Zkontrolujte aktuálnost firmware SSD

Máte-li pochybnosti o plné funkčnosti svého SSD, zkontrolujte jeho aktuálnost - nejlépe na stránkách výrobce. Je-li k dispozici novější firmware, stáhněte ho a aktualizujte dle pokynů výrobce (u různých SSD se způsob aktualizace liší). Nebo využijte software třetích stran, který vám pomůže s aktualizací firmware. Využít se dá kupříkladu CrystalDiskInfo, což je: 

šikovná aplikace, která umožňuje zjistit a poskytovat mnoho informací o pevném disku počítače (HDD).

Klíčové vlastnosti:

 • sledování a zobrazování stavu a teploty pevného disku
 • podrobné informace o disku (sériové číslo, rozhraní, rychlost)
 • přehledné uživatelské prostředí.

Tento program umí zobrazit kolik GB dat zápisu se provedlo na disk, tím se dá odhadnout životnost SSD disku. Pokud by toto číslo bylo vyšší, cca 60 TB, pak už bychom se mohli začít znepokojovat.

Nechte na disku volné místo

SSD je designováno k vyvážení opotřebení, což se ovšem projevuje ve vyšší požadavkům na volné místo. Abych SSD fungovalo bez omezení a zpomalování, nezaplňujte ho zcela, ale nechte na něm mezi 15 a 20 % volného místa.

Ve Správci zařízení zamíříme k Diskové jednotky - [požadovaný disk], přes kontextové menu vyvolané pravým myšítkem na názvu požadovaného disku zvolíme Vlastnosti; na kartě Zásady v sekci Zásady zápisu do mezipaměti zaškrtneme možnost Povolit ukládání do mezipaměti disku; potvrdíme OK (Zdroj: Windows 11)

Postupy ke zvážení

Ukládání do mezipaměti disku

Defaultně pozitivní vliv by mělo mít povolení ukládání do mezipaměti disku. Rizikem ovšem je, že dle Microsoftu může výpadek napájení nebo selhání zařízení může mít za následek ztrátu nebo poškození dat. Navíc u některých SSD může mít tato funkce spíš negativní dopad na výkon SSD. Můžete vyzkoušet a případně zvrátit.

Jak povolit ukládání do mezipaměti na disku?

 1. Otevřeme systémovou aplikaci Nastavení
 2. zamíříme do sekce Systém
 3. odklikneme Správce zařízení;
 4. zamíříme k Diskové jednotky - [požadovaný disk]
 5. přes kontextové menu vyvolané pravým myšítkem na názvu požadovaného disku zvolíme Vlastnosti;
 6. na kartě Zásady v sekci Zásady zápisu do mezipaměti zaškrtneme možnost Povolit ukládání do mezipaměti disku;
 7. potvrdíme OK.

Defragmentace SSD

Defragmentace se nedoporučovala v případě SSD, protože zbytečně procházelo úložiště. Windows 11 by však měl brát ohled na to, že jde o SSD - a defragmentovat/optimalizovat ho šetrně. Pokud se spolehnete na Microsoft, můžete provádět optimalizaci SSD libovolně. 

Zdroje

 • Windows 11
 • Microsoft

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Jak nechat Firefox našeptávat hledané pojmy místo URL?

Jestliže používáte adresní řádek přímo vyhledávání, může se vám šiknout možnost přeorientovat našeptávač z historie procházených URL adres na vyhledávaná spojení na výchozím vyhledávači. Ani k tomu...

Jak odstranit sledovací parametr z URL ve Firefoxu?

Mozilla v rámci zvyšování soukromí uživatelů implementuje funkci, která umožňuje automaticky odstraňovat sledovací parametry z URL. Funkce je dostupná od 102. vývojové verze Firefoxu a je ji třeba povolit přes pokročilá nastavení...

Jak automaticky odmítnout cookies ve Firefoxu?

Okýnka s cookies baví málokoho. Jsou skoro všude, někde i překrývají obsah a navíc jejich zbavení se vyžaduje pozornost a minimálně jedno kliknutí navíc. Aby uživatele zbytečně neotravovala, implementuje Mozilla do Firefoxu možnost jejich automatické...

Jak vymazat obsah schránky Windows na klik?

Schránku Windows nabízejí vymazat rozličné čističe. Sami ji ovšem nevymažete. Funguje totiž na principu, že je v ní vloženo, co je v ní vloženo, až do doby, kdy to nahradí něco jiného. Jestliže chcete systémovou schránku jen vymazat, budete muset...


 
© 2005-2023 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama