[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Chrome 79: zabezpečení, interoperabilita a výkon KE STAŽENÍ

Chrome 79 přináší kvanta změn a nových funkcionalit. Mnohé z nich jsou pečlivě skryté pod pokličkou experimentálních nastavení stabilní větve prohlížeče. Přesto odhalíme, co skrývají. Můžete se těšit na zvýšení zabezpečení i ochrany soukromí, fičury zvyšující rychlost a snižující spotřebu Chrome i prvky vyšší interoperability mezi desktopovým Chrome, nositelnostmi a mobilním Androidem.

 

Chrome 79 je nabitý bezpečnostními i funkcionálními novinkami

Vyšší zabezpečení

Integrace Kontroly hesel

Vývojáři Chrome do prohlížeče integrují již dříve uvolněnou fičuru Kontrola hesel. Ta nejprve dostala podobu rozšíření Kontrola hesel, nyní se implementuje přímo do Chrome tak, aby propříště mohla fungovat i bez doplňku. Ovšem, do té doby - tj. dokud se uživateli neobjeví přímo v sekci Nastavení - Automatické vyplňování - Hesla nová, funkcionalitě odpovídající položka - funguje fičurka pouze v rozšíření, případně vzdáleně na adrese passwords.google.com/checkup/.

Kontrola hesel na passwords.google.com/checkup/

Google Safe Browsing v reálném čase

Další, tentokrát již skutečně plně funkčně nasazenou novinkou je vylepšení Google Safe Browsing. Blacklist nedůvěryhodných webů se defaultně aktualizoval co 30 minut. Nyní - pokud máte povolenou funkci vylepšování dotazů a procházení (Nastavení - Synchronizace a služby Google - Vylepšit vyhledávání a procházení) - se blacklist aktualizuje v reálném čase. 

Začátek konce protokolů TLS 1.0 a 1.1

Ukončení podpory protokolů TLS 1.0 a 1.1 používaných pro zabezpečené spojení HTTPS je na pořadu dne už hodně dlouho. Chrome už konečně řízne do mrtvoly a ve verzi 79 všechny weby připojené HTTPS přes TLS 1.0 a 1.1 označí za nikoliv bezpečné (Not Secure). A počínaje verzí 81 začne připojování pomocí protokolů TLS 1.0 a 1.1 aktivně blokovat. Obdobně se k tématu staví už i Mozilla, Microsoft a Apple, můžeme se tedy těšit na ukončení nezabezpečených protokolů i ve Firefoxu, Edge a Safari.

Mixed content aneb obsah smíšeně načítaný z HTTPS a HTTP zdrojů

Se 79. otočením číslovacího kolečka přichází i změna způsobu, jak Chrome nakládá s mixed content, tj. směsí HTTPS a HTTP zdrojů typickou kupříkladu pro zabezpečené weby, které načítají některé skripty z nezabezpečených zdrojů. Chrome 79 prostě většinu nezabezpečených skriptů (a zdrojů vůbec) zablokuje, označí stránku za bezpečnou a prostřednictvím ikonky v adresním řádku nabídne i načtení informací z nezabezpečených zdrojů. 

Zmrazování panelů Tab Freeze najdete v experimentálních nastaveních Chrome

Tab Freeze: zmrazení panelů

79 přichází s nativním zmrazováním panelů, což se rovná odebrání všech systémových prostředků pro panely, které jsou odstaveny na pozadí déle než 5 minut. Chrome je identifikuje, uvolní jim vyhrazenou paměť (vyjma obsahu panelu v paměti) a výpočetní výkon proudící z procesoru a grafické karty. Vývojáři zatím testují časování této funkce, takže kromě prostých opaků zmrazovat vs. nezmrazovat ještě nabízejí i volbu zmrazovat a co 15 minut rozmrazit na dobu 10 sekund. Tato volba je vhodná, pokud na pozadí máte panely, které vyžadují spojení se servery a fakticky mají odvádět aktivní práci. 

Důsledkem používání zmrazování panelů by měla být svižnější reakce systému a více dostupné RAM - ale především zamezení zbytečnému vytěžování CPU a GPU, což se rovná větší dispozici výpočetní kapacitou, úsporám energie a delšímu běhu v režimu na baterku.

Tab Freeze je sice už uvolněno do stabilní verze, chcete-li jej ovšem vyzkoušet, budete muset zabloudit do experimentálních nastavení Chrome

Web Cloudflare 1.1.1.1/help spolehlivě identifikuje, zda využíváte DNS-over-HTTPS

DNS přes HTTPS

DNS-over-HTTPS aneb šifrování překladu názvu domén dorazilo už i do stabilní verze Chromu. V 78 bylo přítomno jen chvilku vinou dysfunkcí, nyní se vrací v plné parádě. Už ho netřeba spouštět modifikací příkazu spouštění Chrome, dá se rozchodit i přes experimentální nastavení Chrome - stačí jen: 

 • otevřít experimentální nastavení pomocí příkazu chrome://flags vepsaného do adresního řádku; 
 • vyhledat (CTRL + F) položku Secure DNS lookups
 • z menu položky zvolit Enabled
 • restartovat Chrome. 

Pokud operační systém využívá pro DNS některého z podporovaných poskytovatelů (Cleanbrowsing, Cloudflare, DNS.SB, Google, OpenDNS či Quad9), měly by být DNS požadavky Chrome odbavovány pomocí DNS-over-HTTPS. Ověřit funkčnost DNS-over-HTTPS můžeme na webu Cloudflare 1.1.1.1/help

Navigujeme chrome://flags - Enable receiver device to handle shared clipboard feature, Enable shared clipboard feature signals to be handled a Sync Clipboard Service - u všech zapneme Enabled

Sdílení obsahu schránky na ose počítač-mobil

Chrome 79 rozšiřuje funkcionality propojení PC a mobilu. Odeslání URL adres mezi zařízeními nyní obohatí sdílení obsahu schránky. Stačí být jen na obou zařízeních přihlášen do Google účtu a pak v už jen: 

 • otevřete experimentální nastavení pomocí příkazu chrome://flags vepsaného do adresního řádku; 
 • vyhledejte (CTRL + F) položky 
  • Enable receiver device to handle shared clipboard feature
  • Enable shared clipboard feature signals to be handled
  • Sync Clipboard Service
 • z menu položky zvolte Enabled
 • restartujte Chrome. 

Pak se po označení jakéhokoliv textu na stránce objeví v kontextovém menu pravého myšítka i položka Kopírovat do [název zařízení]. Po odkliknutí se v adresním řádku objeví hláška o odesílání a na cílovém upozornění systémová notifikace o sdílení textu ze zdrojového zařízení. Text je zkopírován přímo (a pouze) do systémové schránky - pro další práci je ho třeba tedy uložit. Nicméně k němu mají přístup aplikace daným způsobem autorizované - tedy kupř. klávesnice Swift vám jej rovnou nabídne ke vložení kamkoliv. 

Sdílení obsahu v Chrome umožňuje i okamžité přeposlání telefonního čísla do spárovaného Androidu

Fakticky se dá sdílení obsahu v Chromu použít i k rychlému odeslání telefonního čísla z desktopového prohlížeče do Androidu synchronizovaného s Google účtem. Funguje to například u telefonů podniků v Google Mapách, čistě teoreticky by to mělo fungovat i u všech HTML aktivně kódovaných telefonních číslech pomocí tagu a href="tel:777777777".

Navigujeme chrome://flags - Back-forward cache - a volíme Enabled či Enabled even for ServiceWorker-controlled pages

Cachování zpět a dopředu

Do stabilního vydání se už dostala experimentální fičura vytváření vyrovnávací paměti pro tlačítka Zpět a Dopředu a jím odpovídající obsah. Tyto cache opět zrychlí zobrazení obsahů, ke kterým se vracíme těmito tlačítky. Pro zprovoznění funkcionality Back-forward cache je třeba opět zamířit do experimentálních nastavení: 

 • otevřeme experimentální nastavení pomocí příkazu chrome://flags vepsaného do adresního řádku; 
 • vyhledáme (CTRL + F) položku Back-forward cache;
 • z menu položky zvolíme 
  • Enabled či
  • Enabled even for ServiceWorker-controlled pages;
 • restartujeme Chrome. 

Cachování back-forward cache by mělo mimo jiné zachovávat JavaScript a DOM modely, a právě díky tomu značně urychlit opětovné načtení těchto stran. Rychlostní příspěvek by měl činit nějakých 19 %, respektive o 19 % urychlit načtení takto cachovaných stran.

Navigujeme chrome://flags - Experimental Web Platform features - volíme Enabled a restartujeme Chrome

Vyhledávání Bluetooth LE v okolí

Chrome 79 by dokonce měl umět skenovat okolí zařízení na přítomnost nízkoenergetických zařízení využívajících Bluetooth, konkrétně verzi Bluetooth 4.0 a vyšší. Typicky jsou to zařízení schopná běžet na umístěnou baterii i několik let. Patří k nim rozmanitá směsice nositelné elektroniky: chytré hodinky, sporttrackery, průmyslové senzory, prvky chytrých domácností. Skenování přítomností BLE zařízení zapneme opět pod pokličkou - tedy: 

 • otevřeme experimentální nastavení pomocí příkazu chrome://flags vepsaného do adresního řádku; 
 • vyhledáme (CTRL + F) položku Experimental Web Platform features;
 • zvolíme Enabled
 • restartujeme Chrome.

Na Androidu došlo k závažným problémům ústícím ve ztráty uživatelských dat (Zdroj: Pixabay.com)

Problémy na Androidu

Uživatelé Androidů byli nepříjemně překvapeni, když jim po aktualizaci na 79. verzi Chrome začaly mizet data. Stalo se tak v aplikacích navázaných na Chrome, které využívají k zobrazování obsahu komponentu WebView. Data uložená v localStorage a WebSQL měla být migrována do nového umístění (protože to se v Chrome 79 změnilo). Ale nebyla. V důsledku toho je Chrome nevidí, pro uživatele jsou nedostupná a zdá se, že jsou smazaná.

Aktuálně se čeká na opravu. Vývojáři již slibují aktualizaci, která by měla problémy opravit. Přitom se zvažují 2 postupy: 

 • nalezení opomenutých dat a jejich zpětná migrace do nového umístění či
 • zvrácení změn a ponechání původního systémového umístění. 

Appky závislé za WebView Chrome zatím schytávají jedno negativní hodnocení za druhým, ač jsou v tom jejich vývojáři zcela nevinně. 

Zdroje

 

 

Tento program naleznete ke stažení v našem katalogu www.instaluj.cz

 

 

 

 

 

Microsoft odhalil, jak obejít kontrolu TPM 2.0

Microsoft opět zpestřuje příchod nového operačního systému Windows 11. Po obecně rozšířené nevůli vůči požadavku šifrovacího procesoru TPM ve verzi 2.0, se rozpoutala kritika Microsoftu. Navíc následovaly neoficiální postupy, jak obejít...

Antiviry velkých jmen jsou připraveny na Windows 11

Povyšování Windows se opakovaně potýká s rozličnými problémy. I při minoritních změnách se aktualizace dostávají do problémů s kompatibilitou - a ty se často týkají programů, jejichž dlouhé prsty sahají až do jádra...

Chrome 94: nové centrum sdílení a kontroverzní Idle Detection API

Google Chrome se už po necelých čtyřech týdnech hlásí s novou verzí číslo 94. Je to tak, protože prohlížeč přešel z šestitýdenního vývojového cyklu na cyklus čtyřtýdenní. A to především v rámci...

Microsoft bude varovat před instalací Windows 11 na nepodporovaném hardwaru

Microsoft se neustále zamotává ve svých prohlášeních ohledně Windows 11, ne úplně podporovaného hardwaru, možnosti instalace nového systému a možnostech příjmu následujících aktualizací a podpory vůbec. Nově nechává...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama