[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

5 tipů, jak uchovat svá sexy selfie bezpečná i v cloudu

Čerstvá aféra úniku sexy selfies celebrit z applovské cloudové služby iCloud poukázala pouze na jedno: nedostatečně odpovědný přístup k vlastním citlivým informacím – v tomto případě tedy vlastním nahým fotkám selfies. Jak úniku citlivých dat z cloudu zabránit?

 

Abychom zabezpečili svá citlivá data, ať už lékařské záznamy, daňové podklady, nebo třeba nahé fotky, měli bychom zvážit několik kroků.

Zkontrolujte, jak vaše aplikace pracují s daty

Mnoho dat je na cloud nahráváno automatizovanými způsoby. Pokud vezmeme modelové sexy selfie, ty se na cloud mohly dostat společně s ostatními fotkami, které jsou na něj automaticky nahrávány v rámci přednastavené synchronizace. Je třeba zvážit, které aplikace nechat data nahrávat do cloudu automaticky a případně tyto aplikace dle této volby využívat pro data, která nejsou citlivá.

Nesychronizujte na nezabezpečených Wi-FiNesynchronizujte data s cloudem na nezabezpečených připojeních

Vyhněte se používání otevřených Wi-Fi a optimálně synchronizujte pouze přes důvěryhodná připojení k internetu. Pokud potřebujete často přistupovat ke cloudu přes různá připojení, zvažte využití virtuální privátní sítě VPN, pomocí které budete moci přesouvat data šifrovaně. Následováním tohoto bodu se vyvarujete odchycení svých dat na nezabezpečeném připojení.

Šifrujte všechna citlivá data

Abyste dále ztížili přístupnost svých dat, zašifrujte je. I pokud budou odchycena, bude muset útočník vynaložit prostředky na jejich dešifrování. Šifrovat můžete různě sofistikovaně:

  • někomu může stačit komprimovat několik souborů do archívu – např. s open source softwarem 7-zip a použít přitom 256bitovou AES šifru;
  • jiný využije pokročilejších nástrojů typu BitLocker, či Tomb k zašifrování celých diskových jednotek a
  • experti si pohrají s aplikacemi využívajícími standard Pretty Good Privacy (kupříkladu na Windows gpg4win, na OS X GPG Tools a na Linuxu GnuPG) a možností šifrování pomocí veřejného a privátního klíče zároveň.

Použijte silná hesla

Většina lidí stále užívá slabá hesla. Těmi se také provinily celebrity ukládající své nahé fotky do cloudu. U hesel se doporučuje dvojí přístup:

  • buď – kombinace malých a velkých písmen, číslic, interpunkčních znamének a speciálních znaků – ideálně nesekvenčně řazených,
  • nebo – velmi dlouhým heslem, typicky nesmyslným příběhem, které můžeme ještě obrnit použitím tzv. leetspeaku – nahrazením písmen podobnými, avšak nepísmennými znaky (např. d00k0latr€bonep0k0jilapakon€hn€dv€dl€jablon€).

A u hesel lze doporučit ještě jedno: vytvářejte taková hesla, která si bezpodmínečně zapamatujete. Každé heslo uchovávané někde jinde než ve vaší hlavě představuje další potenciální nebezpečí.

Dvoufaktorová autentizace = silnější zabezpečení

Využijte dvoufaktorové autentizace

I ta nejsilnější hesla jsou zlomitelná, jejich síla musí odolávat neustále rostoucímu výpočetnímu výkonu a stále vylepšovaným heuristikám. U služeb, které to umožňují, je vhodné využít nejen autentizace pomocí přihlašovacích údajů – ale také její ověření. Typicky takto dvoufaktorově všichni ověřujeme operace internetového bankovnictví, kam se nejen přihlásíme, ale také potvrdíme platbu pomocí klíče, který je zaslán na náš mobilní telefon.

Toto byly jednoznačné tipy. Potom existují širší doporučení jako např. důvěrně spravovat důvěrné informace – tedy nedělit se s nimi ani s lidmi v nejbližším okolí, kteří také mohou představovat bezpečnostní riziko - ať už přímé, či nepřímé. 

Každopádně bychom měli využít každé možnosti zabezpečení. Jedinou skutečnou obranou, v neustálém trumfování se různých zabezpečení a útoků na ně, je učinit útok na svá data natolik nákladný, že se útočníkovi nevyplatí.

Inspirace: PCWorld.com

 

 

 

 

 

Jak vyexportovat hesla z Firefoxu?

Mozilla do Firefoxu implementovala nový nástroj, který umožňuje exportovat hesla uložená v prohlížeči, respektive přihlašovací údaje včetně adres přihlášení a dalších údajů. Informace exportuje do CSV, a to v nezašifrované podobě v plain...

Jak nastavit Firefox coby výchozí čtečku PDF ve Windows 10?

Mozilla umožňuje nastavit Firefox od verze 77.0.1 coby čtečku PDF souborů. Milou změnu pro milovníky tohoto posledního mohykána mezi browsery mohou vyzkoušet i ti, kteří neradi přebytek desktopových programů, či nemají v lásce ani Microsoft Edge, ani Google Chrome. Jak to ve Windows 10...

Jak se zbavit reklam v YouTube videích a obejít paywally?

U YouTube videí lze obejít nejen přehrávání reklam, ale dokonce jejich ochranu paywally, které chrání obsah před nezpoplatněnými přístupy. Jde o kuriózní chybku, která spočívá ve formulaci URL adresy v adresním řádku...

Jak aktualizovat Edge na jádro Chromium?

Používáte-li Microsoft Edge, možná už cítíte potřebu přejít na prohlížeč, který nezaspal mimo vývojové větve. A pokud se vám zrovna nechce migrovat na zcela jiný prohlížeč, třeba té kraksně alespoň budete chtít vyměnit motor. Stejně jako to už...


 
© 2005-2020 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama