[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows Unlock: odemkněte vším po ruce

Odemykání počítače heslem je vcelku běžné. Odemykání otiskem prstu se parciálně šíří u high-endových smartphonů a v korporátním prostředí. A funkce typu Windows Hello slibují odemykání pomocí biometrických údajů - třeba patřičným šklebem na právě probuzený počítač. Množina funkcionalit Windows Unlock by tento výčet autentizačních způsobů měla ještě rozšířit.

 

Abychom mohli použít Windows Unlock, budeme v některých případech muset mít spuštěno Bluetooth

Funkcionality Windows Unlock využijí k odemykání počítače spárovaná zařízení. Pomohou tedy všem těm uživatelům, kteří nemohou či nechtějí zadávat hesla, zároveň nedisponují hardwarem pro ověření otisku prstů či sejmutí biometrické identifikace pomocí Windows Hello, ale ani nechtějí nechat své systému volně přístupné. 

Konkrétní operační systém se spáruje s dalšími zařízeními uživatele pomocí aplikačního rámce Companion Device Framework. Uživatel pak bude moci odemknout operační systém:

  • zmáčknutím mezerníku a odsouhlasením notifikace, která mu přijde na smartphone spárovaný prostřednictvím Bluetooth;
  • máchnutím spárovaným zařízením nad NFC čtečkou počítače;
  • zmáčknutím tlačítka spárovaného zařízení připojeného k počítači pomocí USB či třeba
  • vykonáním specifických úkonů s nositelnými prvky typu fitness náramky Microsoft Band 2 - třeba zatleskáním.

Proces autentizace prostřednictvím Windows Unlock

Aplikace, které budou chtít Windows Unlock využít, budou muset prokázat zabezpečení aplikace a její komunikace se systémem, přihlašování a obrany proti napadaní zákeřným malware v rámci schvalovacího procesu Microsoftu. Integrace aplikace do Companion Device Framework bude vyžadovat:

  • univerzální aplikaci pro spárovatelné zařízení, stáhnutelnou z Windows Store;
  • schopnost vytvářet a generovat 256bitové šifrovací klíče pro autentizační zprávy na straně spárovaného zařízení;
  • správné nastavení služby Companion Authenfication Service běžící na Windows 10, která zajistí funkci celého Windows Unlock. Ta navíc bude vyžadovat ověřením PINem pokaždé, když bude k systému připárováno nové zařízení.

I když prvotní návrhy uplatnění nevypadají úplně uživatelsky vstřícně, Windows Unlock patrně nabude na použitelnosti uvedením do praxe a dolaďováním konkrétních realizací.

Zdroje: WindowsCentral.comMicrosoft Developer Network

 

 

 

 

 

Už i NÚKIB varuje před TikTokem

Už jste na Netflixu koukali na serjoš Red Rose? Pokud ano, usnadní vám to porozumění strachu těch, kteří se snaží TikTok zakázat. Pokud ne, nevadí, kouknem´ na to v textu. Můžeme ovšem předeslat, že do kampaně proti TikToku se teď pouštějí už...

DuckDuckGo už i pro Windows

Půl roku po uvedení macovské verzi přichází na svět zkušební verze DuckDuckGo i pro Windows. Staví na projektu Chromia, ale využívá i systémová vykreslovací jádra. V rámci vlastní mise přináší uživateli maximalizaci...

Google Chrome přidává novou předprodukční verzi

Vývojáři Chrome chtějí posílit testování uvolňovaných verzí prohlížeče, a proto každou stabilní verzi Chrome uvolní o týden dřív malému procentu uživatelů, aby ti tak otestovali jakékoliv možné zádrhele, se kterými...

LibreOffice 7.5: krásnější a uhlazenější

LibreOffice stále akcentuje interoperabilitu se softwarem Microsoftu MS Office. A krom toho přidává propracovanější temné zobrazení, nové a krásnější ikonky a sjednocení nástrojů do jediné nástrojové lišty. Technologie nově...


 
© 2005-2023 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama