[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Windows 10 Zhuangongban: edice pro čínské aparátčíky

Microsoft, coby správný obchodník, neustává ve snaze prodávat, dodávat a za paušální platby podporovat svůj operační systém nejlidnatější zemi světa - Číně. Jedním ze způsobů, jak čelí narůstající nepřízni ze strany čínských úřadů, je nabídka speciální edice Windows 10 Zhuangongban, která má být tak upravená, že ji i nedůvěřivá Strana schválí pro nasazení na počítačích vládních úředníků. 

 

Windows 10 Zhuangongban by měl ukončit konflikt Číny s Microsoftem

Celý konflikt Číny a Microsoftu se vleče od konce podpory systému Windows XP. XPéčka měla ve své době naprosto většinové zastoupení nejen na počítačích široké veřejnosti komunistického státu, ale především na počítačích vládnoucí garnitury. V době ukončení podpory Windows XP se navíc objevila kauza vzájemného obviňování zemí Západu v čelu USA a zemí východu: jmenovitě Ruska, Severní Koreji a Číny z informační špionáže. Výsledkem celé situace - nepříznivým pro Microsoft - byl zákaz používání Windows 8 na vládní úrovni.

Aby toho nebylo málo, Microsoft zavedl mnohem přísnější dohled nad prodejními divizemi své korporace v Číně, oficiálně z důvodu počítačového pirátství a úniku informací typu průmyslového tajemství. Čína naopak obvinila firmu z úzké spolupráce z americkými výzvědnými agenturami. Microsoft dle nich měl do Windows otevírat zadní vrátky umožňující sledování uživatelů. Výkonné složky čínské aparatury provedly razii na pobočkách Microsoftu, vyslechla jejich vedoucí pracovníky, zabavila hardware a servery. V důsledku obviňování se Čína pustila i do vývoje vlastních operačních systémů postavených na Linuxu - kupříkladu China Operating System a NeoKylin.

NeoKylin, konkurent Windows 10 Zhuangongban, symbolizuje štěstí, dlouhověkost a moc těch, kterým má sloužit

Microsoft se ovšem perspektivního trhu nechce vzdát. Po všem tom zbytečném škorpení nabízí čínské vládě alternativu zastaralých XP i patrně globálně nepoužitelných derivátů Linuxu - Windows 10 Zhuangongban. Zhuangongban (což může znamenat cosi jako verze speciálně upravená) byl vyvinut ve spolupráci s výzkumným centrem technologií a obrany státu China Electronics Technology Group Corporation. Díky tomu by měl plně odpovídat vládním požadavkům na to, co by měl operační systém v autoritativním režimu dovolovat a čemu naopak zabraňovat.

Podle vyjádření Ralpha Hauptera, hlavy čínské divize Microsoftu, Zhuangongban neponese stejné uživatelské služby a aplikace jako běžná edice Windows. To můžeme volně číst, že nebude obsahovat všechny ty služby typu telemetrie, které se staly předmětem kritiky při uvedení Windows 10. Patrně ani čínský režim není fandou těch kvant dat neustále odesílaných na servery redmondského obra. Na druhou stranu má být Zhuangongban vybaven nadstandardními utilitami pro správu zařízení a jeho zabezpečení. To lze opět volně přeložit, že Microsoft umožní čínské garnituře právě to, čeho se ona obává z jeho strany - tedy sběr dat a kontrolu uživatelů. 

Restrikcí a úprav se dočkají i další aplikace - kupříkladu Windows Store

Kromě hlavních omezení a nadstaveb systému bude pozměněna podoba Windows Store - směrem k větší cenzuře aplikací, uzpůsobeno síťové chování defaultního browseru a Windows Media Player a podobnými restrikcemi a úpravami pozměněny i všechny v systému zbylé aplikace. Microsoftu se tak podaří obsloužit jeden z největších trhů a čínské diktatuře zachovat prostředky pomáhající ji vládnout.

Možná, že ale všechno není tak černé. Třeba se jen Microsoftu podaří ovládnout už druhou jadernou velmoc:)

Zdroje: TechinAsia.com, TheNextWeb.com

 

 

 

 

 

Seznam, Televize Seznam a Stream.cz: škatule brandů, hejbejte se!

Branding je zapeklitá disciplína a nejedna firma se v něm může ztrácet. Disponujete-li videoobsahem, kanálem televize, televizním zpravodajstvím a subdoménou s TV programem, můžete být z toho jelen rychleji, než vyslovíte Seznam. A proto se Seznam pokusí opět sjednotit...

Írán zakázal těžbu kryptoměn

Největší íránská města trpí dlouhodobými výpadky dodávek elektřiny. A mohou za to nejen parná léta, ale také těžba kryptoměn. Právě proto Írán zakázal kryptotěžbu přes léto, kdy dochází k součinu obou...

Google čelí dalšímu nátlaku Ruska

Putinovské Rusko dalo Googlu 24 hodin na to, aby ze svého vyhledávače a dalších služeb odstranil to, co označuje za zakázaný obsah. Ohání se přitom odkazy na teroristy a dětské porno. Předmětem sporu je spíše nechuť Googlu odstraňovat z platformy YouTube...

Software za pár korun? Často výhra jenom na první pohled

Na rozdíl třeba od značkového oblečení neoriginální software pouhým pohledem často nerozpoznáte. Nepříjemně překvapit vás ale může i dlouho potom, co jej poprvé rozbalíte. ...


 
© 2005-2021 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama