[ Zavřít ] 


 

RSS Kanál

 

Už i NÚKIB varuje před TikTokem

Už jste na Netflixu koukali na serjoš Red Rose? Pokud ano, usnadní vám to porozumění strachu těch, kteří se snaží TikTok zakázat. Pokud ne, nevadí, kouknem´ na to v textu. Můžeme ovšem předeslat, že do kampaně proti TikToku se teď pouštějí už tajné služby aneb složky zodpovědné za vnitřní bezpečnost států. Co je na tom?

 

Už i NÚKIB varuje před TikTokem (Zdroj: TikTok)

TikTok se mezi mladými až dětmi rozšířil jak mor. Uchvátily je krátké spoty humoru, hudby a poťouchlostí všeho druhu - ale také nízkopotenciální sociabilita, která nevyžaduje víc než posty, lajky, komentáře a sdílení - vše zabaleno do personalizace uživatele. To ovšem kontrarozvědky netíží.

Tajné služby - stejně jako český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) - si všímají spíše sbírání velkého množství citlivých dat o uživatelích, jako jsou jejich jména, e-maily, telefonní čísla, poloha, informace o zařízeni nebo biometrické údaje (informace o fyzických nebo behaviorálních vlastnostech osoby, jako jsou otisky prstů či obličejové rysy).

„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu.

Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás.“

Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB

NÚKIB proto doporučuje uživatelům TikToku smazat aplikaci ze svých zařízení a neposkytovat jim žádné osobní údaje. Pokud ji chtějí použít jen občas na sledování videa bez registrace nebo přihlášení, měli by si nastavit co nejnižší oprávnění pro aplikaci a použít virtuální soukromou síť (VPN) pro ochranu své identity. VPN je služba, která umožňuje připojit se k internetu prostřednictvím šifrovaného tunelu, který skrývá skutečnou polohu a IP adresu uživatele.

TikTok není jedinou sociální sítí pod dohledem NÚKIB. Úřad také upozorňuje na rizika spojená s používáním dalších čínských aplikací jako WeChat nebo QQ. WeChat je multifunkční aplikace pro komunikaci, platby, sociální síť a další služby. QQ je starší aplikace pro zasílání zpráv a sociální síť s více než 600 miliony aktivních uživatelů. Tyto služby podléhají čínským zákonům o kybernetické bezpečnosti a národním zpravodajským službám a mohou být využity k špionáži nebo sabotáži.

NÚKIB není jediným orgánem varujícím před TikTokem. V minulosti se proti této sociální síti postavily i vlády USA, Indie, Austrálie nebo Japonska. Ty obvinily TikTok z ohrožení národní bezpečnosti, porušování lidských práv nebo šíření dezinformací. Některé z nich dokonce zakázaly používání TikToku na státních zařízeních nebo požadovaly jeho prodej americké společnosti.

TikTok se brání těmto obviněním a tvrdí, že chrání soukromí a bezpečnost svých uživatelů. Podle společnosti ByteDance jsou data uživatelů z Evropy uložena v Irsku a Singapuru a nikdy se nedostanou do rukou čínských orgánů. Společnost také slibuje, že bude spolupracovat s regulátory a dodržovat lokální právní předpisy.

TikTok je stále pod silným tlakem ze strany Evropské unie (EU), která provádí vyšetřování ohledně dodržování pravidel ochrany spotřebitelů a osobních údajů. EU vyjadřuje obavy ohledně způsobu, jakým TikTok zachází s právy duševního vlastnictví, moderuje obsah na své platformě a komunikuje se svými uživateli. EU rovněž usiluje o zajištění toho, že TikTok neposkytuje nevhodný nebo škodlivý obsah pro děti.

TikTok není pouze zábavná aplikace pro sdílení videí, ale je také velmi mocným nástrojem pro šíření informací a ovlivňování veřejného mínění. Proto je velmi důležité, aby uživatelé byli obezřetní a měli na paměti rizika spojená s používáním této aplikace, a chránili své soukromí a bezpečnost na internetu.

Neměl by se TikTok jmenovat spíše Red Rose? (Zdroj: Netflix)

A co to má společného s Red Rose?

V seriálu Red Rose získává aplikace Red Rose veškerá oprávnění zařízení, do kterého je nainstalována. Získává tak přístup nejen ke kameře a mikrofonu, ale také ke kontaktům uživatele a charakteristikám těchto kontaktů. Vlivem toho pak manipuluje s vnímáním reality svých obětí. 

Red Rose ukazuje obětem zkreslené videozáznamy jejich blízkých, aby je psychicky mučila. Například postava Roch vidí a slyší svou zesnulou matku. A co víc, může vyvíjet aktivitu, která domněle patří uživateli - a to jen proto, aby zneužila sociální tlak a snahy o popularitu - a donutila tak oběti k plnění nebezpečných úkolů. Konkrétně je nutí skákat z vysokých budov, podřezávat si žíly či zabíjet přátele.

Ale to není všechno! Red Rose je ve skutečnosti branou do temné sítě, v níž se skrývají sadističtí hackeři a vrazi. Ti sledují každý pohyb uživatelů a tajně je natáčejí pro svou zvrácenou zábavu. Aplikace dokonce zasahuje i do fyzické reality svých uživatelů: posílá jim balíčky, zapaluje domy či sabotuje auta.

Jinými slovy: aplikace Red Rose není z těch, které byste si kdy chtěli pustit do života.

Zdroje

  • TikTok
  • ČSFD
  • Netflix

 

 

 

 

 

Chrome 114 přináší přepracovanou čtečku

Vývojáři Chrome odstranili starý režim čtení z Google Chrome ve verzi 112. Ostatně šlo jen experimentální podobu čtečky, která byla přístupná pouze po aktivaci z pokročilých nastavení prohlížeče. Nyní přichází s přepracovanou...

Jaké jsou systémové požadavky Windows 11 Moment 3?

Moment 3 je poslední aktualizací funkcí operačního systému Windows 11 ve verzi 22H2. Přichází v podobě kumulativního balíčku aktualizací KB5026446 a s funkcemi, kterým Microsoft oficiálně říká Continuous Innovation.  ...

Bing Chat je už přístupný bez přihlášení a rozšiřuje nabídku funkcí

Microsoft se snaží kout Bing Chat, dokud jeho žhavost nezanikne mezi množstvím dalších realizací konverzačních AI. I proto zpřístupňuje Bing Chat i nepřihlášeným uživatelům a vychází vstříc dalším požadavkům uživatelů. Postupně...

Samsung zaměstnancům zakázal používat konverzační AI

Samsung zpřísňuje pravidla pro konverzační AI po úniku interních dat do ChatGPT. Cílem je ochránit citlivá data před průmyslovou špionáží. Omezení platí pro jak pro interní zařízení Samsungu, tak pro zařízení...


 
© 2005-2023 PS Media s.r.o. - digital world
 

reklama